Spódnico-spodnie. Elementy konstrukcji ubioru. Szczypta odrysowywania wykroju z istniejącego ubrania. O to wszystko proszą czytelnicy od niemal 10 lat istnienia bloga. Do tej pory tego nie było… z powodów opisanych w tekście. Dziś, można powiedzieć, ulegam naciskom ;) Jest to co chciałyście, ale na moich zasadach.

Widzisz te fałdy przy dekolcie? Taki dekolt nazywa się dekoltem-wodą. Z tego artykułu dowiesz się, jak przerobić Top Codzienny – darmowy wykrój – by uzyskać taki efekt. Dzięki tej przeróbce uzyskamy dwie niewielkie fałdy w okolicy biustu – bo właśnie taka wersja według mnie pasuje idealnie do tego wykroju :) Dekolty-wody mogą łamać się w jedną fałdę albo być ich peeełne! Takie fałdowanie materiału fachowo nazywamy drapowaniem.

Gdy pokazałam tę spódnicę na Instagramie @twojewykroje, nie spodziewałam się aż tak entuzjastycznego odzewu! Masowo pytałyście, kiedy będzie instrukcja! Tę przeróbkę wykroju Spódnica Luzacka szyłam dla siebie i nie dokumentowałam procesu, a zdjęcia mam tylko takie naprędce zrobione telefonem przed wyjazdem, ale spróbuję wytłumaczyć etapy szycia dzięki archiwalnym materiałom z bloga :)

spódnica luzacka inspiracje do przeróbek

Hej! Mimo że jestem zagorzałą fanką spodni, latem odpuszczam – przerzucam się na sukienki i spódnice. Królową lata jest dla mnie Spódnica Luzacka. Zebrałam dla Was garść inspiracji na uszycie własnej wersji tego wykroju! Spódnica jest szalenie prosta – spokojnie może być pierwszym uszytym ubraniem. A bardziej zaawansowanych szyjących zachęcam do modyfikacji i zmian materiału, bo Spódnica Luzacka może mieć bardzo wiele twarzy. I o tym właśnie jest ten wpis :)

materiał w paski - krojenie i szycieMateriał w paski jest trochę jak paprotki – nie wybaczy błędów, ale jak już się dogadacie, będzie dobrze! Jeśli do tej pory szyłaś głównie z gładkich materiałów, albo z takich w chaotyczny wzór, paski będą wyzwaniem – trzeba im poświęcić więcej uwagi na etapie krojenia i szycia. Ten wpis pomoże Ci ogarnąć to bez paniki.

Wykrój na Top Codzienny przeszedł ostatnio metamorfozę – wciąż jest darmowy, ale ma zupełnie nową, pełniejszą instrukcję ze zdjęciami! Z tej okazji wrócimy na chwilę do korzeni i porozmawiamy o tym, co i jak można zrobić z tym wykrojem. Nową odsłonę możesz pobrać TUTAJ. Jeśli już kiedyś pobierałaś ten wykrój – po prostu sprawdź maila, wykrój już tam czeka :)

Eksperymentatorzy piszą czasem do mnie, że testowali inne materiały i rozumieją, dlaczego Top jest dedykowany tkaninom;) Zaszewki gorzej się układają, materiał ślizga się pod maszyną… Dobra wiadomość: da się to obejść! Szycie wykroju na tkaniny z dzianiny wymaga drobnych przeróbek, innego sposobu stabilizacji materiału. Ale jeśli jesteś fanką wszystkiego co miękkie – warto próbować! Jak więc szyć Top Codzienny z dzianiny… i to na maszynie domowej?