Gdy pokazałam tę spódnicę na Instagramie @twojewykroje, nie spodziewałam się aż tak entuzjastycznego odzewu! Masowo pytałyście, kiedy będzie instrukcja! Tę przeróbkę wykroju Spódnica Luzacka szyłam dla siebie i nie dokumentowałam procesu, a zdjęcia mam tylko takie naprędce zrobione telefonem przed wyjazdem, ale spróbuję wytłumaczyć etapy szycia dzięki archiwalnym materiałom z bloga :)
Ta spódnica kojarzy mi się z latem. Z dniem na plaży, gdy mamy na sobie strój kąpielowy i chcemy delikatnie osłonić nogi przed słońcem. A z drugiej strony – nie zrobi nam różnicy, czy akurat wiatr zawieje i pokaże trochę więcej nogi :) Zaokrąglony róg i wykończenie lamówką nadają temu krojowi lekkości i przywołują na myśl płatki kwiatów.
___
Jak uszyć spódnicę kopertową?
– modyfikacja Spódnicy Luzackiej – tu kupisz wykrój bazowy –
___
Jaki materiał na spódnicę kopertową?
Do tej przeróbki polecam użyć trzymającego formę, ale lekkiego materiału. Gdy materiał jest lejący – dolny brzeg Luzackiej może wyciągnąć się na bokach. A przy tej spódnicy, przez kolejność szycia, nie mamy możliwości wyrównania dołu po wszyciu paska. Dlatego wszystkie niemal nierozciągliwe płótna bawełniane lub lniane niskiej gramatury sprawdzą się tu najlepiej!
Do usztywnienia pasa spódnicy przyda się flizelina zbrojona nitką. Będą potrzebne też dwa guziki około 2 cm średnicy i lamówka.
Przeróbka elementów wykroju
Będę bazować na wersji A wykroju, czyli tej z kieszeniami o długości za kolano. Wykorzystamy wszystkie elementy przodu i tyłu – oznaczone na wykroju jako “przód”, “tył” i “boczek przodu”.
Jako że będziemy zmieniać tunel na gumę w nierozciągliwy pas, z wszystkich tych części musimy odciąć tunel – trzeba ściąć je od góry o 8 cm tak, by linia cięcia szła 1 cm nad nacinkiem oznaczonym jako “punkt obrotu”. Tył i oba boczki możemy już skroić – zostaje jeszcze zmiana przodu.
tę zmianę wprowadź w części “przód”, “tył” i “boczek przodu”
Nowa część – “asymetryczny przód”
Długość spódnicy będzie się składać z czterech elementów. Dwa “boczki przodu”, jeden tył i jeden “asymetryczny przód”. O ile trzy pierwsze elementy możemy już kroić, nad tym ostatnim musimy popracować.
Lewa strona “asymetrycznego przodu” jest klasycznie przyszyta do lewego boczka, a prawa nachodzi na prawy boczek. Żeby uzyskać taką asymetrię, musimy skleić linią złożenia części “przód” (to będzie lewa strona asymetrycznego przodu) i “tył” (to będzie prawa strona).
Prawy dolny narożnik musimy zaokrąglić – to jest ten detal, który nada spódnicy gracji i lekkości! Najlepiej odrysować zaokrąglenie od małej miski albo większej filiżanki.
Ostatnią częścią do skrojenia będzie nowy pas, ale go łatwiej zostawić sobie na później, po zmierzeniu bazy spódnicy.
Kolejność szycia spódnicy kopertowej
Boczkom uformować kieszenie tak jak jest to opisane w podstawowej instrukcji.
Do tyłu od prawej strony (patrząc tak jakby ubranie ukłądao się na sylwetce) doszyć boczek, a od lewej kolejno boczek i asymetryczny przód. Zaokrąglona strona asymetrycznego przodu powinna wypaść na końcu.
Na tym etapie musimy wykończyć i zaprasować wszystkie pionowe szwy. Można wykończyć je overlockiem albo ściąć do 5-6mm i wykończyć zygzakiem.
Od góry zmarszczymy i zamkniemy spódnicę pasem, ale wszystkie inne obrzeża musimy już wykończyć. Sięgamy więc po lamówkę!
Lamówka
Możesz użyć kontrastowego koloru lamówki albo zrobić własną lamówkę z tego samego materiału, z którego szyjesz spódnicę. Ten drugi sposób będzie bezpieczniejszy, jeśli nie czujesz się jeszcze pewnie w szyciu takich detali. Tu znajdziesz dokładną instrukcję, jak zrobić własną lamówkę. Tu z kolei na przykładzie Sukienki Swobodnej zobaczysz, jak krok po kroku wykończyć brzeg lamówką.
To miejsce, w którym możemy nadać spódnicy dodatkowego charakteru – można użyć lamówki o kontrastowym kolorze lub nawet ze wzorem!
Teraz przyszedł czas na zmarszczenie góry, która będzie wszywana do pasa. Moja ulubiona technika marszczenia to marszczenie na trzech fastrygach, które opisałam tutaj – marszczenie tkanin – prosty sposób bez używana dodatkowego sprzętu (na przykładzie Sukienki Swobodnej).
zdjęcie poglądowe obrazujące marszczenie – pochodzi z instrukcji szycia Sukienki Swobodnej
Jak dużo przymarszczyć spódnicę? Najprościej ocenić to na sylwetce! Przyłóż ją do ciała i zmarszcz tak, by boczek chował się pod asymetrycznym przodem. Szwy boczne powinny leżeć równo na bokach. Możesz upewnić się już po przyłożeniu do sylwetki, czy tył ma taką długość jak lewy boczek i asymetryczny przód razem. Prawy boczek, który w gotowej spódnicy będzie chował się pod asymetrycznym przodem, można przymarszczyć tak, by miał tę samą szerokość co drugi boczek. Gdy spódnica już układa się dobrze na sylwetce, a zmarszczenie jest rozłożone równo – zmierz długość marszczenia. To będzie długość pasa w spódnicy.
Krojenie i szycie pasa
Pas będzie mieć kształt prostokąta, którego długość to zmierzona długość marszczenia + 2cm na wykończenie brzegów. Na długości dla ułatwienia można nanieść nacinki, które będą musiały pokryć się ze szwami bocznymi. Wtedy idąc od prawego boczka mamy mieć: długość boczka + 1 cm, 1/2 obwodu talii (tył), 1/2 obwodu talii + 1 cm (boczek + asymetryczny przód). Należy skroić pas o szerokości 10 cm – da nam 4 cm na gotowo.
Pas najlepiej podkleić flizeliną zbrojoną nitką. Do jasnej spódnicy wybrałam białą flizelinę, bo szara lub czarna widocznie zmieniłyby kolor pasa.
Tę ilustrację skopiowałam z innej instrukcji przeróbki Spódnicy Luzackiej – jak uszyć spódnicę zapinaną na guziki. Formowanie tego pasa wygląda dokładnie tak samo! W tamtym artykule bardzo dokładnie opisuję proces wszywania takiego paska, polecam tam zajrzeć!
Po uformowaniu pasa zszywamy z całym dołem spódnicy. Pilnujemy nacinków i równego rozłożenia marszczenia. Najpierw do lewej, potem na prawą.
Zapięcie na guziki
Zrób dwie dziurki około 3 cm od brzegu paska, na środku jego wysokości – możesz użyć zaokrąglonego trybu. Tu przeczytasz moje porady, jak szyć dziurki na maszynach domowych.
Teraz zmierz spódnicę i oznacz, w którym miejscu mają znajdować się guziki. Żeby zapiąć dziurkę na pasku nad asymetrycznym przodem, potrzebny będzie guzik nad prawym boczkiem, bardzo blisko szwu bocznego. Żeby zapiąć dziurkę na pasku nad boczkiem, trzeba przyszyć guzik na asymetrycznym przedzie, ale uwaga – od lewej strony! Tu przeczytasz o tym, jak przyszyć guzik, żeby nie odpadł przez lata (dosłownie!).
Dziurka od wewnątrz i od zewnątrz. Wewnętrzna strona to ta z lamówką, Szew zamykający pas znajduje się tu ciut poniżej – o tym, jak to uzyskać, dokładnie napisałam w tym artykule.
Po wszyciu guzików – spódnica jest gotowa! Miłego noszenia :)
Marzysz o szyciu, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Sprawdź tego ebooka i zacznij szyj bez zniechęceń i frustracji!