Hej! Jako że jednym z moich formalnych wykształceń jest konstruktor odzieży, dość często dostaję pytania, jak zabrać się za naukę konstrukcji. Po krótkiej rozmowie zazwyczaj okazuje się, że osoba po drugiej stronie wiadomości chce realizować własne ubraniowe wizje. A to niekoniecznie idzie w parze! W tym wpisie wyjaśniam, czym jest konstrukcja odzieży, a czym jej modelowanie.
Najpierw opowiem prostymi słowami, a potem wejdziemy w temat trochę głębiej!
Konstrukcja odzieży
Tworzenie siatki konstrukcyjnej pomaga stworzyć dopasowaną do sylwetki bazę wykroju. Ale jest to model pozbawiony jakiegokolwiek designu. Uwzględnia się tu pomiary sylwetki i ilość luzu, które ma dawać ubranie. Jest to głównie matma, pilnowanie formuł i milimetrów.
Modelowanie odzieży
– to kolejny etap, który sprawia, że rzeczy zaczynają wyglądać. Zaczynasz realizować swoją wizję projektu – na przykład wprowadzasz cięcia, odpowiedni kształt dekoltu czy dodajesz objętość rękawom.
źródła: mr-modelista.blogspot.com i rozszerzenie wykroju McCalls
Tu jest fajny przykład: sama konstrukcja, z lewej, to czysta matma – formuły, pilnowanie długości i kątów. Rezultatem może być właśnie prosty, dopasowany rękaw. Modelowanie z kolei to przeniesienie prostej formy poziom wyżej. Wszystkie wariacje po prawej powstały na bazie jednego, podstawowego rękawa!
Jeśli kiedykolwiek pomyślałaś – “muszę nauczyć się konstrukcji ubioru, żeby szyć wymyślone przeze mnie ubrania” – jesteś w lekkim błędzie. To modelowanie uczy, jak wyciągać pełny potencjał z wykrojów.
Sama uczyłam się konstrukcji i modelowania w trzech etapach:
- najpierw załapałam podstawy dzięki książkom,
- potem poszłam na 2-tygodniowy dzienny kurs konstrukcji ubioru,
- potem skończyłam 1,5-roczną szkołę konstrukcji odzieży.
I powiem Ci, że dopiero w 1,5-rocznej szkole miałam przedmioty, które pomogły mi zgłębić wiedzę z modelowania, czyli faktycznie zacząć realizować wizje! To jest bardzo dziwne, bo formalnie pracując w zawodzie konstruktora korzysta się z wiedzy z modelowania. Konstruktorzy często mają swoje sprawdzone, rozrysowane lata temu siatki konstrukcyjne i zajmują się głównie… modelowaniem! Jednak krótkie kursy nie oddają tych proporcji.
Więc jeśli zależy Ci na realizowaniu własnych projektów, nawet na dłuższych kursach z konstrukcji możesz nie dostać wiedzy, której szukasz. Owszem, rozrysujesz idealnie dopasowaną siatkę konstrukcyjną na sukienkę, ale żeby dojść od tego do wymarzonego projektu, jest jeszcze daleeeka droga.
Jeśli nie po drodze Ci z liczeniem, myślę, że można ominąć tę całą matmę związaną z konstrukcją i dopasować do siebie gotowy, prosty wykrój, a potem potraktować go jako bazę do modelowania.
A przygodę z modelowaniem zaczniesz chociażby z materiałami z tego bloga :)
Możesz zacząć naukę modelowania ze mną!
Oto kilka artykułów, które pomogą postawić pierwsze kroki w modelowaniu:
1. Na podstawie wykroju Sukienka Swobodna (który możesz dopasować do sylwetki dzięki tym poradom) możesz wymodelować retro sukienkę z bufkami i dopasować ją w talii.
2. Na podstawie darmowego wykroju na Top Codzienny (wskazówki dopasowania tutaj) możesz zrobić sukienkę czy bardzo kobiecy top z dekoltem wodą. Instrukcje można też łączyć – zrobić sukienkę z dekoltem wodą, a co!
3. Na podstawie wykroju na Spódnicę Luzacką (który nie wymaga dopasowania, hurra!) wymodelujesz kuloty. Albo użyjmy tu słowa, które kojarzy mi się z dzieciństwem – spódnico-spodnie ❤️
Masterclassy z modelowania <3
Ciągnie Cię do samodzielnych przeróbek? Sprawdź ten masterclass z modelowania :)
W tym masterclassie z modelowania Dzianiny Uniwersalnej pokazuję, jak dodać mu wycięcie i dodatkową objętość!
Zobacz, co może być rezultatem warsztatu – zrobisz tę przeróbkę w czasie rzeczywistym w ciągu 3,5-godzinnego nagrania z warsztatów online!
Dodatkowo omawiam krok po kroku zrobienie wykroju na kilkanaście inspiracji. W sumie pokazuję tam:
- jak odsłonić ramiona (np. do usunięcia jednego lub dwóch rękawów),
- jak zabudować dekolt,
- jak dodać półgolf,
- jak dodać wycięcie na jednym elemencie,
- jak dodać wycięcie na dwóch elementach z łączeniem szwów,
- jak prześledzić i poprowadzić marszczenia,
- i kilka dodatkowych, uniwersalnych zasad modelowania z dzianin!
PS: A może jednak po przeczytaniu tego artykułu czujesz, że konstrukcja odzieży to temat, który chcesz zgłębiać? Daj znać w komentarzu!
Zdjęcia: Justyna Kocur-Czarny