“Czy mogę wykorzystać wykrój przeznaczony na tkaniny i uszyć go z dzianiny?” Niektórzy o to pytają, a inni… po prostu ryzykują i szyją. Ten wpis to będzie kij wsadzony w krawieckie mrowisko, bo pewnie wiele z tych porad będzie wbrew szanowanej sztuce krawieckiej ;) Ale moja odpowiedź brzmi – tak, możesz. Wszystko możesz! Pokażę Ci tylko na paru przykładach, jak.

dwie lewe ręce, a po co Ci talentCzy zdarza Ci się powiedzieć lub pomyśleć “podziwiam Cię, bo masz do tego smykałkę”, “jaki masz talent”, “ja tak nie potrafię”? Mówisz, że też chcesz coś tworzyć – szyć, malować, pisać książki – ale niestety masz dwie lewe ręce? Jeśli jesteś jedną z tych osób, która próbuje usprawiedliwić się brakiem talentu, przeczytaj to proszę bardzo uważnie! Spoiler: jest dla Ciebie nadzieja. I to niemała ;)

konstrukcja odzieży modelowanie rękawa z bufką twoje wykroje

Hej! Jako że jednym z moich formalnych wykształceń jest konstruktor odzieży, dość często dostaję pytania, jak zabrać się za naukę konstrukcji. Po krótkiej rozmowie zazwyczaj okazuje się, że osoba po drugiej stronie wiadomości chce realizować własne ubraniowe wizje. A to niekoniecznie idzie w parze! W tym wpisie wyjaśniam, czym jest konstrukcja odzieży, a czym jej modelowanie.

Spódnico-spodnie. Elementy konstrukcji ubioru. Szczypta odrysowywania wykroju z istniejącego ubrania. O to wszystko proszą czytelnicy od niemal 10 lat istnienia bloga. Do tej pory tego nie było… z powodów opisanych w tekście. Dziś, można powiedzieć, ulegam naciskom ;) Jest to co chciałyście, ale na moich zasadach.

Widzisz te fałdy przy dekolcie? Taki dekolt nazywa się dekoltem-wodą. Z tego artykułu dowiesz się, jak przerobić Top Codzienny – darmowy wykrój – by uzyskać taki efekt. Dzięki tej przeróbce uzyskamy dwie niewielkie fałdy w okolicy biustu – bo właśnie taka wersja według mnie pasuje idealnie do tego wykroju :) Dekolty-wody mogą łamać się w jedną fałdę albo być ich peeełne! Takie fałdowanie materiału fachowo nazywamy drapowaniem.

Gdy pokazałam tę spódnicę na Instagramie @twojewykroje, nie spodziewałam się aż tak entuzjastycznego odzewu! Masowo pytałyście, kiedy będzie instrukcja! Tę przeróbkę wykroju Spódnica Luzacka szyłam dla siebie i nie dokumentowałam procesu, a zdjęcia mam tylko takie naprędce zrobione telefonem przed wyjazdem, ale spróbuję wytłumaczyć etapy szycia dzięki archiwalnym materiałom z bloga :)

spódnica luzacka inspiracje do przeróbek

Hej! Mimo że jestem zagorzałą fanką spodni, latem odpuszczam – przerzucam się na sukienki i spódnice. Królową lata jest dla mnie Spódnica Luzacka. Zebrałam dla Was garść inspiracji na uszycie własnej wersji tego wykroju! Spódnica jest szalenie prosta – spokojnie może być pierwszym uszytym ubraniem. A bardziej zaawansowanych szyjących zachęcam do modyfikacji i zmian materiału, bo Spódnica Luzacka może mieć bardzo wiele twarzy. I o tym właśnie jest ten wpis :)

materiał w paski - krojenie i szycieMateriał w paski jest trochę jak paprotki – nie wybaczy błędów, ale jak już się dogadacie, będzie dobrze! Jeśli do tej pory szyłaś głównie z gładkich materiałów, albo z takich w chaotyczny wzór, paski będą wyzwaniem – trzeba im poświęcić więcej uwagi na etapie krojenia i szycia. Ten wpis pomoże Ci ogarnąć to bez paniki.