To są najprostsze szlufki świata, serio! Nie potrzeba do nich żadnych dodatkowych kawałków materiału, wystarczy tylko nić. Szlufki łańcuszkowe to nic innego jak łańcuszek, który robi się na szydełku. Co fajne, te szlufki zadziałają nie tylko dla Spódnicy Luzackiej, ale też dla każdej innej spódnicy czy sukienki, której trzeba dorobić szlufki na pasek.

O Luzackiej ukazały się już cztery wpisy:

  1. Wpis przedstawiający wykrój – wszystkie wariacje, historia powstawania…
  2. Wpis pomagający w doborze materiału – który przyda się też przy każdym innym projekcie :)
  3. Rozmiar, dopasowywanie i krojenie Spódnicy Luzackiej – wszystkie przydatne zalecenie i sprawy, które trzeba przemyśleć przed szyciem.
  4. Jak uszyć Spódnicę Luzacką – szycie całej spódnicy na gumce z kieszeniami.

Co do szlufek – wiem, że wydają się bardzo filigranowe. Ale uwierzcie, jeśli taki łańcuszek odpowiednio się zamocuje, to takie szlufki wytrzymają naprawdę długo!

Jak uszyć najprostsze szlufki?

Odmierz około 3 metry nici, złóż ją w pół, jeszcze raz w pół i nawlecz na igłę. Zwiąż końce tak, by w sumie z igły wychodziło 8 nici:

Na szwach bocznych wbij szpilkę 2cm nad i pod szwem tunelu. Wbij igłę w dolne oznaczenie od lewej strony, następnie zahacz nić o materiał jeszcze raz, by powstała pętla.Przełóż palce przez pętlę i złap nić po drugiej stronie. Zaciskaj delikatnie tamtą pętlę – kolejna  utworzy się z przełożonej nici. Powtarzaj dopóki nie uzyskasz łańcuszka o długości 4 cm.Gdy łańcuszek ma już odpowiednią długość, przez ostatnie oczko przewlecz całość nitki wraz z igłą – to sprawi, że łańcuszek nie będzie mógł się rozplątać. Przełóż igłę na lewą stronę w miejscu oznaczenia drugą szpilką.  Przeszyj parę razy dodatek na szew, a następnie mocno zawiąż nici.

Jejj! Ze szlufkami Spódnica Luzacka jest już kompletna! To jest serio jedna z najprostszych możliwych spódnic – jak to określiła instagramerka @punktyodniesienia, ta spódnica to “całe sześć szwów do zrobienia” :)

Oby ten pomysł na szlufki przydał się Wam przy wielu projektach!

EDIT: wykrój na Spódnicę Luzacką jest już dostępny w wersji papierowej!

Gruby papier, przejrzyste oznaczenia, jasna instrukcja w zdjęciach… Jeśli za każdym razem wzdychasz na myśl o krojeniu nowego modelu – koniecznie sprawdź, jak łatwo szyje się z tym wykrojem!

Co fajne – Spódnica Luzacka to jeden z tych modeli, po które możesz sięgnąć nawet jeśli jeszcze nie szyłaś żadnych ubrań. Instrukcja jest naprawdę obszerna, poza tym przetestowałam ją na moim mężu, który jeszcze nigdy nie szył… a tę spódnicę uszył w 5 godzin BEZ mojej pomocy, na podstawie samego tekstu! A w instrukcji są dodatkowo zdjęcia :) Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowego wsparcia, cały proces szycia spódnicy pokazałam w kursie video “Jak szyć spódnice? – Podstawy”.