Cześć! Tym razem w ramach wspólnego szycia Spódnicy Luzackiej zajmiemy się… samym szyciem spódnicy. Tak, w końcu! Szyjesz Luzacką? A może po prostu Chcesz wiedzieć, jak uszyć spódnicę na gumce? Zapraszam :)

O Luzackiej ukazały się już trzy wpisy:

  1. Wpis przedstawiający wykrój – wszystkie wariacje, historia powstawania…
  2. Wpis pomagający w doborze materiału – który przyda się też przy każdym innym projekcie :)
  3. Rozmiar, dopasowywanie i krojenie Spódnicy Luzackiej – wszystkie przydatne zalecenie i sprawy, które trzeba przemyśleć przed szyciem.

 

EDIT: wykrój jest już dostępny w wersji papierowej!

Gruby papier, przejrzyste oznaczenia, jasna instrukcja w zdjęciach… Jeśli za każdym razem wzdychasz na myśl o krojeniu nowego modelu – koniecznie sprawdź, jak łatwo szyje się z tym wykrojem!

Co fajne – Spódnica Luzacka to jeden z tych modeli, po które możesz sięgnąć nawet jeśli jeszcze nie szyłaś żadnych ubrań. Instrukcja jest naprawdę obszerna, poza tym przetestowałam ją na moim  mężu, który jeszcze nigdy nie szył… a tę spódnicę uszył w 5 godzin BEZ mojej pomocy, na podstawie samego tekstu! A w instrukcji są dodatkowo zdjęcia :) Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowego wsparcia, cały proces szycia spódnicy pokazałam w kursie video “Jak szyć spódnice? – Podstawy”.

 

Szyjemy Spódnicę Luzacką

… czyli jak uszyć spódnicę na gumce?

Jeśli jesteś tutaj tylko po to, żeby dowiedzieć się, jak uszyć spódnice na gumce – omiń kroki z wszywaniem kieszeni. Najbardziej zainteresuje Cię część o tym, jak szyć tunel na gumce.

Krok 1. podklejanie linii kieszeni (dla wersji A i B, z kieszeniami)

Przygotuj taśmę z flizeliny z nitką o szerokości 1 cm. Na boczkach przodu leżących lewą stroną do góry połóż taśmę na linii góry kieszeni.

Tutaj mam zaznaczone szpilkami punkty obrotu i najważniejsze punkty połączenia – nacinki :)

Przytnij taśmę tak, żeby nie wystawała poza tkaninę. Klejonka musi być położona klejem (szorstką stroną) do materiału tak, żeby nitki szły równolegle do Linii Góry Kieszeni. Dociśnij żelazko na flizelinie na kilka sekund, jeśli masz wyrzut pary – użyj go. Pozostaw do przestygnięcia.

Detal – tutaj widać, że taśma nie idzie wzdłuż pasów tkaniny, czyli nie idzie wzdłuż nitki prostej.

Krok 2. fastrygowanie kieszeni (dla wersji A i B, z kieszeniami)

Połóż boczki przodu na prawej stronie i przyłóż podklejoną linię do nacinków na górę kieszeni. Zaprasuj, zepnij szpilkami, i przefastryguj boczne brzegi kieszeni szyjąc na szerokość stopki. Powtórz na obu częściach. Skróć końcówki nici.

Krok 3 (dla wersji A i B, z kieszeniami)

Połącz szpilkami część przodu z jednym boczkiem przodu, od dołów aż do punktów obrotu.

Szyj od dołu, czyli od strony łuków: zacznij od ryglowania, a potem zszyj szyjąc na centymetr od brzegu. Szyjąc sprawdzaj, czy część kieszeni nie podwinęła się. W punkcie obrotu opuść igłę, podnieś stopkę i połącz części powyżej punktu obrotu.

Zszyj do końca i zakończ szew ryglowaniem. Obetnij końce nici. Powtórz dla drugiej części boczka.

Krok 4 zszywanie przodu i tyłu (dla wszystkich wersji)

Połóż cały przód (dla wersji A i B: przód+boczki przodu) i tył prawymi stronami na sobie.Połącz nacinki i zszyj szwy boczne, zaczynając i kończąc ryglowaniem. Szyj od dołu, w punkcie obrotu opuść igłę, podnieś stopkę i obróć materiał. Obetnij końce nici.

Krok 5 – wykańczanie szwów

Wszystkie zszyte szwy spódnicy przytnij i wykończ zygzakiem/ściegiem overlockowym, zwiąż i obetnij końcówki nici. Zaprasuj wykończone dodatki na zewnątrz od kieszeni: na przedzie do środka, a na bokach do tyłu.

Detal: zaprasowanie od kieszeni i wykończenia.

Krok 6. Formowanie tunelu na gumkę.

Zaprasuj górny brzeg spódnicy 1 cm w dół na lewej stronie. Następnie zaprasuj całość znów, tym razem na 4 cm – nacinki na szwach powinny znajdować się teraz na linii zaprasowania. Przytrzymaj tak zaprasowany tunel szpilkami. Na tyle pozostaw otwór o szerokości około 10 cm – możesz oznaczyć go szpilkami idącymi równolegle do linii zaprasowania tunelu.

Krok 7. zszywanie tunelu na gumkę

Umieść tunel pod maszyną, lewą stroną spódnicy do góry. Zacznij na części tyłu, zacznij od ryglowania i zszyj 2-3 mm od zaprasowanego brzegu. Idąc naokoło, nie zszywaj pełnej pętli, tylko pozostaw niezszyty otwór o długości około 10 cm. Na końcu zarygluj i obetnij końcówki nici.

Krok 8. wymierzanie gumy

Owiń się gumką w talii i ustal, jaki obwód musi mieć gumka, by leżała komfortowo w talii – nie cisnęła i nie spadała. Dodaj 2 cm dodatku i utnij.

Krok 9. przeciąganie gumy

Nabij róg gumy na agrafkę i przeciągnij ją przez tunel.  Pilnuj, żeby gumka leżała płasko w tunelu i żeby drugi koniec gumki nie wciągnął się do środka tunelu.

Krok 10. zszywanie gumy

Wysuń lekko oba końce gumki z tunelu i złącz szpilkami na płasko – tak, by nachodziły 2 cm na siebie. Zszyj je ściegiem zygzakowym na środku połączenia, zwiąż nici i przytnij dodatki. Możesz przeszyć je parę razy, w przód i w tył, żeby zszycie było mocniejsze :)

Krok 11. zszywanie tunelu na gumkę

Wprowadź gumkę do tunelu i szyjąc od lewej strony zszyj pozostawiony otwór. Zakończ szew kilka milimetrów w poprzednim szwie. Zwiąż i obetnij nitki.

Krok 12. stabilizowanie gumki

Naciągnij pas na gumce i rozłóż materiał równomiernie. Na szwach bocznych złap gumkę szpilkami i przeszyj wzdłuż szwu, nie wychodząc szwem poza wysokość tunelu. Zacznij i zakończ ryglowaniem. Obetnij nici.

Krok 13. przygotowywanie dołu do podwinięcia – wyrównywanie i fastrygowanie

Uhu, teraz robi się ciekawie! Przymierz spódnicę i zobacz, czy cały dół ma równą długość. Jeśli szyjesz długą wersję lub jeśli używasz mocno lejącego materiału, boki mogły się trochę wyciągnąć. Jeżeli tak się stało, od dołu zaznacz nadmiar materiału na bokach i zetnij go.

Przefastryguj wyrównany dół spódnicy po całym obwodzie na 10mm od brzegu. – staraj się zachować taką odległość, bo fastryga będzie linią pomocniczą przy prasowaniu. Delikatnie wyciągnij parę centymetrów nitki i rozprowadź powstałe zmarszczenie materiału po całym obwodzie – tak, żeby materiał nigdzie nie był wyraźnie pomarszczony. Zaprasuj dół do lewej strony dwa razy, jak przy szyciu tunelu: najpierw na 1 cm, potem na 1,5 cm. Materiału na zaprasowaniu będzie trochę więcej, dlatego warto pomóc sobie ściągając i rozprowadzając nadmiar fastrygą.

Krok 14. podwijanie dołu

Zszyj dół szyjąc na lewej stronie, 2-3mm od górnego zaprasowania. Zawiąż nici od lewej strony, utnij nadmiar. Rozprasuj.


Hurra, Twoja spódnica jest gotowa! Ale ale, co z paskiem?

Pasek z Luzackiej bardzo zmienia wygląd całej spódnicy – zakrywa gumkę, dzięki czemu spódnica wygląda na nieco bardziej wyrafinowaną :) najprostsze szlufki łańcuszkowe pokażę w kolejnym wpisie, a tutaj jeszcze rzutem na taśmę – szycie paska!

Zszyj obie części paska jednym z krótszych boków i zaprasuj dodatki na szew na płasko. Następnie złóż  pas wzdłuż dłuższego boku tak, żeby prawa strona kierowała się do środka. Połącz szpilkami.

Zszyj pas zaczynając od ryglowania na krótszym boku, obróć szew na igle i zacznij szyć dłuższy bok. Zakończ szew ryglowaniem, ważne – około 5-7 cm od środka. Od drugiej strony zszyj tak samo. Na środku pozostanie około 10 cm niezszytych – dzięki temu miejscu łatwo przewrócimy pas na druga stronę.Przytnij dodatek na szwy na rogach. Używając pałeczki/długopisu przełóż pas na drugą stronę przez pozostawiony otwór.Uformuj pas – rozprasuj go na szwach, a rogi wyciągnij szpilką.Zszyj pozostawiony otwór szyjąc około 2-3 mm od zaprasowania.

Gotowe! W następnym wpisie z wspólnym szyciem Luzackiej zajmiemy się szlufkami :)

 


 

Pamiętaj, ze możesz podglądać (i dodawać swoje) zdjęcia w hashtagu #SpódnicaLuzacka – na razie przeważają raczej zdjęcia gotowych spódnic. Może pokusisz się o dodanie paru zdjęć z procesu szycia? :) Według mnie fajnie jest pokazywać innym, zwłaszcza nieszyjącym, że szycie to nie tylko trzask prask i gotowe ubranie. Bez tych wszystkich godzin mozolnego krojenia, prasowania i szycia nic by z tego nie wyszło – dzielmy się tym :)

 

Jak idzie, na jakim etapie szycia Luzackiej jesteś? A może masz jakieś pytania? Coś jest niejasne? Chętnie pomogę! :)