Sukienka Swobodna jest – oczywiście – swobodna. Dlatego nie mamy tutaj szalenie wielu dopasowań. Warto jednak zwrócić uwagę na parę smaczków, zwłaszcza jeśli chcesz poświęcić czas, uszyć wersję próbną i podejść do procesu uważnie :)

Dobierania bazowego rozmiaru Sukienki Swobodnej

Dobieranie rozmiaru jest całkiem dobrze opisane w instrukcji wykroju, więc tutaj podam tylko złote zasady. Wybierając rozmiar najpierw mierzysz swoje obwody (biust, talia, biodra), a potem:

  • Na podstawie obwodu w biuście oceniasz, którym możesz być rozmiarem według “Tabeli rozmiarów”.
  • Jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami – zawsze warto wybrać rozmiar większy! To w końcu ma być Sukienka Swobodna :)
  • Upewnij się dwa razy, że Twój obwód biustu jest mniejszy niż obwód talii gotowej sukienki w tabeli “Wymiary gotowego ubrania”. Sukienka w podstawowej wersji nie jest rozpinana, więc talia na gotowo musi przejść przez Twój biust.
  • Brak zapięć sprawia, że jest jeszcze jedno miejsce, które być może trzeba sprawdzić – obwód barków. Najlepiej będzie jeśli ktoś zmierzy Twój obwód w barkach, gdy masz podniesione do góry ręce, jak podczas ubierania sukienek. Jeśli ten obwód jest większy niż obwód talii gotowej sukienki z tabeli, trzeba będzie nieco zmodyfikować wykrój.

Podam przykład – mamy modelkę o takich wymiarach: biust – 80 cm, talia – 70 cm, biodra – 91 cm, barki przy rękach podniesionych do góry – 85 cm.

Biust i biodra pasują do rozmiaru 34, a talia do 38. Najpierw bierzemy pod uwagę obwód biustu i wychodzi nam, że rozmiar bazowy to 34. Talia (70 cm) bez problemu zmieści się w tej sukience (w gotowym ubraniu obwód talii dla 34 to 81 cm).

Sprawę nieco komplikuje nam tu większy obwód w barkach – one będą wychodzić “na styk” z talią gotowej sukienki dopiero w rozmiarze 36.

Dlatego w tym przypadku najlepiej jest zrobić dwa dopasowania:

  • W części tułowia połączyć rozmiar 34 w biuście i 36 w talii, a spódnicę wybrać w rozmiarze 36 (jak talia). Talia prawdopodobnie rozbije się w procesie szycia o dodatkowe 1-1,5cm, dzięki czemu uzyskamy dodatkowy luz.
  • Można też poszerzyć ramiona w barkach o jakieś 0,5-1 cm. Jeśli ta pani szyłaby sukienkę na próbę, mogłaby jednak w wersji próbnej nie zmieniać szerokości ramion i zobaczyć, jak leży na niej niezmieniona góra 34.

Oba te dopasowania zaraz pokażę :)

 

Dopasowywanie Sukienki Swobodnej do sylwetki – podstawowe przekształcenia wykroju

1. Łączenie rozmiarów

Kiedy się przyda? Łączenie biustu z rozmiar większą talią – jeśli Twoje barki są szersze niż talia na gotowo w rozmiarze wybranym według Twojego obwodu biustu. Łączenie biustu z rozmiar mniejszą talią – jeśli dla zwiększenia swobody w biuście wybrałaś rozmiar większy sukienki, ale nie chcesz dodawać niepotrzebnej objętości w talii.

Które części wykroju przerabiamy? Przód i Tył Tułowia.

Jak to zrobić? Jeśli chcesz połączyć większy rozmiar biustu (np. 40) i mniejszy rozmiar talii (np. 38), punkt pod pachą z rozmiaru 40 połącz płynnym łukiem z punktem talii 38. Zaszewkę przerysuj według rozmiaru biustu. W przedzie musisz jeszcze złożyć zaszewkę i skorygować łuk tak, żeby po złożeniu zaszewki bok tworzył płynną linię.

Analogicznie działamy, gdy chcemy dodać objętość w talii – łączymy punkty, wyprowadzamy płynny łuk, poprawiamy go przy złożonej zaszewce.Dobieramy do tego spódnicę pasującą do nowego rozmiaru talii.

 


2. Poszerzanie/zwężanie w barkach

Kiedy się przyda? Po pierwsze, jeśli musiałaś ze względu na większe barki modyfikować obwód w talii sukienki. Po drugie, jeśli uszyłaś wersję próbną sukienki (przynajmniej górę) i wyraźnie widzisz, że Twoje barki są szersze/węższe niż przewidział to wykrój.

Które części wykroju przerabiamy? Przód i Tył Tułowia.

Jak to zrobić? Narysuj (plus minus) pionową kreskę od najgłębszego punktu pachy w górę, tak jak na rysunku. Natnij linię. Obróć wycięty fragment tak, żeby rozsunąć lub zmniejszyć ramię o potrzebną odległość, np. 1 cm. Niech punkt na pasze będzie osią obrotu.

Połącz punkt początku i końca szwu ramieniowego. To samo powtórz na przedzie i tyle tułowia. Dzięki takiej zmianie nie wpływamy na długość łuku pachy, nie musimy więc zmieniać kształtu rękawa.


3. Przeniesienie zaszewki

Kiedy się przyda? Jeśli uszyłaś wersję próbną tułowia i widzisz, że zaszewka nie kierunkuje się w stronę wierzchołka biustu, tylko niżej/wyżej.

Które części wykroju przerabiamy? Przód Tułowia.

Jak to zrobić? Zmierz o ile musisz podnieść/obniżyć zaszewkę, żeby układała się na biuście. Na wykroju najpierw narysuj przeniesiony wierzchołek zaszewki, a potem jej ramiona – równolegle do tych “oryginalnych”. Złóż po tym nową zaszewkę w papierze i wygładź szew boczny ubrania tak, by był płynnym łukiem.


4. Skracanie/wydłużanie tułowia

Kiedy się przyda? Jeśli jesteś znacznie wyższa/niższa niż 168cm, na które jest opracowywany wykrój.

Które części wykroju przerabiamy? Przód i Tył Tułowia.

Jak to zrobić? Rozetnij części tułowia 5 cm nad linią talii, równolegle do linii talii. Rozłóż/zsuń górę i odcięty dół o tyle, o ile chcesz wydłużyć/skrócić tułów. Upewnij się, że zachowujesz równoległość! Sklej elementy i wygładź łuki szwu bocznego.


5. Skracanie/wydłużanie spódnicy

Kiedy się przyda? Jeśli jesteś znacznie wyższa/niższa niż 168cm, na które jest opracowywany wykrój.

Które części wykroju przerabiamy? Przód/Tył Spódnicy.

Jak to zrobić? Jeśli skracasz – zaznacz wartość, o którą chcesz skrócić spódnicę, na linii boku spódnicy. Jeśli przedłużasz – najpierw przedłuż linię boku spódnicy w dół, a potem zaznacz potrzebną wartość przedłużenia. Dla wersji A od zaznaczonego punktu poprowadź linię prostopadłą do linii boku. Dla wersji B – odrysuj łuk dołu spódnicy równolegle do oryginalnego.

Na nową linię przenieś nacinek na szew francuski 2 cm od linii boku.


A nie mówiłam, że Sukienka Swobodna to wykrój idealny dla wprawiających się? Bez większości tych zmian da się obejść, ale jeśli ktoś chce poćwiczyć dokładność dopasowania – ma na czym trenować :)

To są już wszystkie najważniejsze zmiany, które możesz wprowadzić w wykroju. Zwłaszcza jeśli znacznie odbiegasz od konkretnego rozmiaru z tabeli, koniecznie uszyj model próbny – przynajmniej samą górę sukienki!

 

PS: Pamiętaj, ze oba rękawy, oba kształty tułowia i spódnic można dowolnie łączyć :)