stosik dzianin kupowanie dzianinyPrzydarzyły Ci się kiedyś nieładnie wypchane kolana legginsów, sukienka tracąca fason w trakcie noszenia lub pękające nadruki? Wszystkie te mankamenty powoduje zwykle dzianina nie najlepszej jakości. Pokażę Ci dziś, na jakie aspekty dzianin warto zwrócić uwagę podczas zakupów!

Najbardziej rozczarowujące w szyciu jest to, gdy uszyjemy coś super, włożymy w to masę serca, a potem – trzy prania i rzecz wygląda jak przeżuta przez niedźwiedzia. Przykład to bluzka, którą mam na sobie na zdjęciu wyżej. Kupiłam tę dzianinę w outlecie za 5zł/metr i nie sprawdziłam jej zbyt dobrze, bo chciałam szyć z niej tylko modele próbne. Ten materiał ma jednak tak ładny odcień, że po uszycie próbnej bluzki, przemyciłam ją do swojej szafy! Niestety, już po paru praniach mocno się zmechaciła. Wwielbiam ten krój i kolor, więc noszę tę bluzkę, ale już raczej tylko jako ubranie po domu.

Z biegiem szycia nabiera się coraz więcej wprawy w rozróżnianiu dobrych i złych materiałów. Za każdą z tych porad, którą tu wypiszę, stoi zwykle jakiś nieudany zakup, który zapamiętałam na dłużej – niestety, człowiek uczy się na błędach. Mam nadzieję, że Wy dacie radę nauczyć się na moich ;)

Kupujemy dzianiny – na co zwrócić uwagę?

Dobranie właściwości do wykroju

Dzianiny to nie tylko sweter czy t-shirt, mamy ich cały przekrój: od lekkich i lejących po ciężkie i stabilne, niemal nierozciągliwe. Jeśli masz już wybrany wykrój, określ, jak powinien się zachowywać materiał. Oto przykłady:

  • na luźny t-shirt dobra będzie ciężka, mało rozciągliwa dzianina single jersey
  • na obcisłą sukienkę dzianina musi być rozciągliwa, ale powinna wracać do pierwotnego kształtu, żeby nie tracić formy
  • na sukienkę z draperiami materiał musi być bardzo lejący, najlepiej cienki, ale ciężki
  • na sukienkę trzymającą formę, na przykład sukienkę, którą uszyjemy w kursie Solidne Podstawy Szycia Dzianin, materiał powinien być ciężki i mało rozciągliwy – może być to dzianina pętelkowa albo punto.

Dzianiny nie są wcale trudne do szycia na maszynie domowej, ale jeśli dopiero zaczynasz, zacznij od tych cięższych i stabilniejszych. Szukać haseł takich jak “dzianina pętelkowa” czy “punto”. Tutaj warto zadziałać odwrotnie, czyli zacząć od wyboru właściwości materiału, a potem dostosować dobry wykrój. Dobra wiadomość – mój nowy wykrój na sukienkę dzianinową wygląda suuuper szyty z takich stabilnych dzianin! Wpis o rodzajach dzianin i podstawach szycia ich na maszynie domowej znajdziesz tutaj.

 

Rozciągliwość i “wracanie” do poprzedniego kształtu

W wykrojach na dzianiny jest zwykle specyfikacja rozciągliwości materiału. Rozciągliwość jest bardzo ważna – jeśli materiał będzie dobrze dobrany rozciągliwością pod wykrój, jest większa szansa, że się polubicie! Rozciągliwość podaje się w procentach – jeśli jest to 30%, 10 cm materiału złapane prostopadle do fabrycznego brzegu musi dać rozciągnąć się do 13 cm, 60% do 16 cm i tak dalej. Najlepiej zaznacz 10 cm szpilkami, zmierz w rozciągnięciu, puść i zmierz znowu – ocenisz w ten sposób, czy dzianina “wraca” do pierwotnego kształtu. A to jest kluczowa sprawa, jeśli ubranie ma trzymać fason przez wiele miesięcy i lat!

W tym zwykle pomaga mała domieszka elastanu (lycra/spandex) – do jakichś 5-7% w składzie. Możesz też ulepszyć test “wracania” – podnieś materiał, lekko “wbij” w niego palec i sprawdź, czy wybrzuszenie zniknie. Podobne deformacje może później powodować wieszak – fajnie wiedzieć, czy ten sposób przechowywania nie zniekształci ubrania.

Brzydko odkształcona palcem dzianina, która nie wróciła do poprzedniego kształtu.

Podwijające się brzegi

Jeśli odcięty brzeg materiału podwija się po rozciągnięciu w palcach, to znaczy, że podwijać będą się też skrojone kawałki wykroju. Zwłaszcza cienkie, bawełniane jersey’e mają do tego tendencję. Można to poskromić, na przykład krochmaląc materiał przed krojeniem. Jeśli jednak nie chcesz mieć dodatkowej roboty – uciekaj od tych materiałów jak najdalej!

Wzory i nadruki

Dzianina ma nadruk? Rozciągnij go delikatnie i zobacz, czy nie pęka. Techniki druku na dzianinie są przynajmniej trzy i jeśli sprzedawca nie może udzielić informacji na ten temat ich trwałości, warto ocenić jakość druku palcami. Od siebie dodam dwie dygresje – po pierwsze jeśli szukasz pasków, lepiej żeby dzianina była po prostu dziana z dwóch kolorów nitek, a nie zadrukowana. Po drugie, nadruki dobrze jest prać na lewej stronie, najlepiej w dodatkowym woreczku ochronnym – przeżyją dłużej!

To podstawowe rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w sklepie. Jak zawsze – jeśli dopiero zaczynasz oswajać się z dzianinami, polecam wybrać się na zakupy stacjonarnie. Tylko w ten sposób wydotykasz materiały i ocenisz ich właściwości :)

A jeśli chcesz nabrać wprawy w szyciu dzianin na maszynie domowej, bez overlocka, zapraszam Cię do dołączenia do mojego nowego kursu – Solidne Podstawy Szycia Dzianin. To będzie wiedzowa bomba – pokażę morze technik i przydatnych akcesoriów, wspólnie uszyjemy opaskę na uszy i – do wyboru – bluzkę jak na głównym zdjęciu lub sukienkę. Kurs nieprzypadkowo ma podobną nazwę do mojego pierwszego kursu online, czyli Solidne Podstawy Szycia na Maszynie. Tak samo jak w nim podzielę się “wiedzową wyprawką”, czyli technikami, które mogą przydać się też do szycia z innych wykrojów i innych dzianin :) Już się cieszę na myśl, że wiele z Was dzięki temu nauczy się szyć proste, ale szalenie wygodne ubrania, które praktycznie same dopasowują się do sylwetki!

 

Interesuje Cię kurs szycia dzianin?

Zapisz się na niezobowiązującą listę chętnych tutaj, a przy okazji przyjdzie do Ciebie mail ze ściągą do pobrania – porównaniem technik szycia tkanin i dzianin. Jeśli mail nie dojdzie w ciągu paru godzin, sprawdź folder “SPAM” :)

Autorką głównego zdjęcia jest Aleksandra Fraś