Wiesz, jak wszyć lamówkę, żeby nie było jej widać na prawej stronie ubrania? Uwielbiam dyskretne wykończenia, więc wiedziałam, że lamówka w Sukience Swobodnej musi być ukryta! Jest zupełnie niewidoczna z zewnątrz, a od środka może być miłym kontrastowym elementem. Dobra, no to lećmy z dzisiejszym tematem – jak wszyć lamówkę?

Od razu mówię, że wszywanie lamówki w Sukience Swobodnej to etap, który wymaga największego skupienia i precyzji. Daj sobie czas na oddech, na poprawki, na drobne błędy. To technika, którą polecam przećwiczyć szyjąc model próbny. Możesz też po prostu wyciąć łuk ze ścinków materiału i poćwiczyć na próbce :)

Po tym już jest z górki, serio!

Lamówka – budowa

lamówkaLamówka to tasiemka krojona ze skosu materiału. Dzięki temu jest sprężysta i ładnie układa się na łukach. Zwykle do wszycia składa się ją na 4 – jeszcze na pół względem tego, co widzisz na zdjęciu wyżej. Do wykańczania Sukienki Swobodnej polecam lamówki o szerokości “końcowej” 8-10 mm, więc wyglądająca jak wyżej lamówka w pasmanterii powinna mieć 16-20 mm szerokości :)

Oczywiście możesz zrobić też własną lamówkę! Tutaj pokazuję najszybszy sposób – kilka metrów lamówki to tylko dwa szwy :).

W Sukience Swobodnej wersja A ma okrągły dekolt, a wersja B – dekolt V z listwą na guziki. Pokażę wszywanie lamówki dla obu tych wersji!

Jak wszyć lamówkę, żeby wykończyć okrągły dekolt? Sukienka Swobodna, wersja prostsza – A

jak wszyć lamówkę w dekot - przygotowanie do szyciaDo wszywania lamówki przejdź po zszyciu szwów ramieniowych – dekolt musi być już jedną całością. Szwy ramieniowe muszą być zaprasowane na boki, żeby nie utworzyło się niepotrzebne zgrubienie. Pilnuj tego przy wszywaniu lamówki :) Na zdjęciach widać, że łuki dekoltu i pach są tu utrzymane fastrygą – wszystkie te kroki są pokazane w instrukcji szycia dodanej do wykroju, a o fastrydze i klejonkach napisałam jeszcze rozszerzenie na bloga :)1. Zmierz obwód dekoltu i skrój lamówkę o 2 cm dłuższą. Rozciągnij nieco lamówkę w palcach. Złóż
ją w połowie długości – tak znaleziony środek długości połącz szpilkami ze środkiem dekoltu na przedzie – czyli ze środkiem kontrafałdy.

Minimalnie naciągając lamówkę kontynuuj zamykanie brzegu materiału od przodu do tyłu. Mocuj lamówkę szpilkami. Lamówka powinna zakrywać brzeg materiału symetrycznie po lewej i prawej stronie materiału. Pilnuj przy tym, by dodatki na szwy ramieniowe były rozłożone na boki.

jak wszyć lamówkę w okrągły dekolt2. Na początku do długości lamówki dodałaś 2 cm na zszycie. Właśnie tyle lamówki powinno się nakładać, gdy przyłożysz oba końce do tyłu dekoltu. Sprawdź jednak dodatkowo, czy na pewno właśnie tyle lamówki pozostało – może się okazać, że masz jej na przykład centymetr więcej!

Po określeniu potrzebnej długości zszyj rozłożoną na płasko lamówkę, przytnij dodatki i rozprasuj je na
boki. Kontynuuj przypinanie na tyle.
jak wszyć lamówkę w dekot - fastrygowanie3. Jeśli chcesz mieć pewność, że przy wszywaniu nic się nie przesunie, przyfastryguj lamówkę ręcznie. Upewniaj się przy tym, że lamówka równo zakrywa materiał po prawej i lewej stronie. Wyciągnij szpilki.

4. Tak przygotowaną lamówkę wszyj ściegiem prostym około 1-2 mm od krańców lamówki, przy linii fastrygowania. Najlepiej zacząć i skończyć szew gdzieś na tyle, żeby wiązanie nie było widoczne (zobacz wpis: gdzie zaczynać i kończyć szew?). Szyj prawą stroną materiału skierowaną do góry. Końce nici zwiąż i obetnij.

5. Po wszyciu lamówki zaprasuj ją do lewej strony ubrania tak, żeby na prawej nie było jej widać. Lamówka powinna naturalnie ułożyć się tak, że od lewej będziesz widzieć brzeżek materiału nad lamówką, jak na zbliżeniu wyżej. Zaprasowaną lamówkę zepnij szpilkami, możesz ją też dla pewności przyfastrygować.
jak wszyć lamówkę w okrągły dekolt

6. Przyszyj lamówkę 1-2 mm od jej brzegu – tego, który leży głębiej – lewą stroną materiału skierowaną do góry. Końce nici zwiąż i obetnij. Jeśli fastryga na dekolcie nie wystaje spod lamówki, nie trzeba jej wypruwać.

Tadam, gotowe! Jako że mamy tu już zszyte zaszewki i szwy ramieniowe, sukienka przestaje układać się na płasko, ma już kształt 3D ;)

Jak wszyć lamówkę, żeby wykończyć dekolt w serek? Sukienka Swobodna, wersja B

Listwy na guziki i dziurki przed wszywaniem lamówki muszą być już podklejone. Tu znajdziesz artykuł o tym, czym są klejonki, po co podklejać i jak to zrobić w Sukience Swobodnej.

1. Od środka przodu tułowia zaprasuj listwę 1 cm do lewej strony, a potem korzystając z nacinka – kolejne 3 cm do lewej strony. Górny brzeg dekoltu powinien zmienić się w płynną linię – jak na górnej części zdjęcia wyżej.

2. To zaprasowanie będzie bardzo przydatne potem. Teraz palcami odegnij drugą linię zaprasowania łącząc prawe strony materiału ze sobą. Przypnij listwę szpilkami w tej pozycji. Materiał naturalnie będzie próbował się odgiąć, więc zwłaszcza na górze złap go porządnie szpilką – tak będziemy wszywać lamówkę.

jak wszyć lamówkę w dekolt w serek zapinany na guziki

3. Zmierz obwód dekoltu od brzegu do brzegu listew i skrój lamówkę tej długości. Zacznij mocowanie lamówki od środka przodu po jednej ze stron, około połowy szerokości listwy. To ważne, nie zaczynaj od samego brzegu! Postępując podobnie co w wersji z okrągłym dekoltem, spinaj po obwodzie i skończ w połowie szerokości drugiej listwy – tam odetnij nadmiar lamówki.

4. I znów – możesz najpierw przyfastrygować lamówkę. Potem przyszyj ją zaczynając szew od krańca
listwy (nie od środka, czyli mamy zacząć szew wcześniej niż zaczyna się lamówka!), po całym obwodzie, kończąc na drugim krańcu. Zacznij i zakończ szycie ryglowaniem. Przy krańcach listwy (czyli przy początku i końcu szwu) przytnij narożnik dodatku na szew na 2-3 mm od szwu.

jak wszyć lamówkę w dekolt w serek zapinany na guziki

5. Odepnij szpilki przytrzymujące listwę i pozwól zaprasowaniu listwy wrócić na swoje miejsce. Lamówkę
zaprasuj do lewej strony materiału tak, by nie była widoczna na prawej stronie. Przypnij szpilkami…

6. … i zszyj jednym szwem: zaczynając od dołu listwy, 1-2 mm od zaprasowanego brzegu, potem przechodząc na lamówkę 1-2 mm od brzegu lamówki, kończąc na dole brzegu listwy po drugiej stronie.
Jeśli fastryga na dekolcie nie wystaje spod lamówki, nie trzeba jej wypruwać.

Sukienka Swobodna wersja B - z dekoltem w serek V


Gotowe! Wykończenie dekoltu lamówką wygląda niesamowicie schludnie i dyskretnie. Naprawdę warto poświęcić na to trochę czasu, bo efekt wszystko wynagradza ;)