Dobra wiadomość – dzianina sporo wybacza. Niektóre jej rodzaje niemal same dopasują się do sylwetki!
W wykroju Dzianina Uniwersalna, czyli w bluzce i sukience, nie ma żadnych zaszewek czy skomplikowanych cięć. Jeśli jednak chcesz doszlifować wykrój do swojej figury, czytaj dalej. Przekształcenia nie są trudne, a co najlepsze – nawet jeśli pomylisz się o pół centymetra, raczej nie będzie tego widać ;)
Przypomnijmy, jak wygląda ten wykrój…
Dobieranie bazowego rozmiaru Dzianiny Uniwersalnej
Najlepiej poproś kogoś, by pomógł Ci zdjąć miarę z sylwetki – zmierz swój największy obwód w biuście i biodrach oraz najmniejszy w talii. Dobierz “wstępny” rozmiar do obwodu biustu (+- 2 cm). Teraz zerknij w tabelę “wymiary gotowego ubrania” i porównaj z Twoimi wymiarami. Sukienka/bluzka powinna opinać sylwetkę w biuście, czyli mieć tam tak zwany “luz ujemny”.
Co to jest luz ujemny? To sytuacja, gdy obwód biustu w Twojej sylwetce jest większy niż obwód gotowego ubrania w tym miejscu. Na przykład Ty masz w biuście 100 cm, a bluzka/sukienka – 92 cm. To znaczy, że ubranie musi się rozciągnąć, żeby na Ciebie pasowało. Tak właśnie zadziała dzianina i dlatego właśnie Dzianina Uniwersalna to absolutnie nie jest wykrój na tkaniny :)
Z kolei w talii i biodrach sukienka/bluzka nie powinna Cię opinać. Jeśli jednak Twój obwód bioder jest większy niż obwód bioder w gotowej sukience…
1. Chcę mieć więcej luzu w biodrach!
To proste – wystarczy płynnym łukiem połączyć pachę Twojego rozmiaru z biodrami 1-2 rozmiary większymi. Zmiany wymagają tylko części przodu i tyłu.
2. Chcę mieć mniej luzu w biodrach!
Wykrój jest przygotowany na figurę tzw gruszki. Jeśli masz wąskie biodra, możesz chcieć zredukować obwód w tej okolicy!
Wystarczy płynnym łukiem połączyć pachę Twojego rozmiaru z biodrami 1-2 rozmiary mniejszymi. Zmiany wymagają tylko części przodu i tyłu.
3. Chcę, żeby sukienka opinała całą sylwetkę.
A może jeszcze inaczej – chcesz mieć wszędzie “ujemny luz”, potrzebujesz opinającej sukienki?
Eksperymentowałam z tym – uszyłam dla siebie sukienkę z prostym dołem (Wersja B wykroju) o 2-3 rozmiary “za małą”, ale z mocno rozciągliwej dzianiny single jersey. Polecam wybierać do tego lejącą dzianinę z rozciągliwością przynajmniej 70%.
Oczywiście dzianina, gdy opina sylwetkę, podciąga się do góry. Dlatego jeśli nie chcemy stracić długości, dół trzeba przedłużyć. Ja mam na sobie sukienkę rozm. 32 szytą bezpośrednio z wykroju, bez przedłużenia.
4. Chcę uszyć luźny t-shirt – czy to możliwe?
Jasne! Pamiętaj tylko, że Dzianina Uniwersalna (w skrócie będę pisać DU) ma wysoką główkę rękawa. To sprawia, że rękaw nawet w dwa rozmiary większej bluzce nie będzie super luźny, taki sportowy. Możesz więc uszyć z tego wykroju t-shirt, który wygląda nieco bardziej elegancko, w typowo damskim kroju.Wystarczy sięgnąć po wykrój 2 rozmiary większy niż Twój “bazowy”. Wtedy w biuście będzie około 0 cm luzu. Niech to 0 cm Cię nie zmyli – będziesz czuła ogromną ilość luzu, o ile wybierzesz t-shirtowy, rozciągliwy materiał.
Gdy do tego postawisz na lejącą wiskozę, na przykład wiskozowy single jersey, wykrój “położy się” na sylwetce i wciąż będzie wyglądać na dopasowany w okolicy biustu i barków. Więc to będzie taka schludna wersja t-shirta: będzie wyglądać na całkiem opięty, ale w ogóle nie będziesz tego czuła na ciele!
Rękaw z kolei polecam skrócić tak, by pod pachą było 5-6 cm długości – ale lepiej na pewno zostawić dłuższy, a potem skrócić według preferencji po przymiarce.
5. Chcę wydłużyć/skrócić sukienkę/bluzkę!
Wykrój jest przygotowany na osobę o wzroście około 168 cm, więc jeśli jesteś dużo wyższa lub niższa, możesz chcieć wydłużyć lub skrócić części sukienki/bluzki…
W tym celu rozetnij części przodu i tyłu po linii talii i równolegle rozłóż/złóż elementy. Wygładź linie boczne, żeby były płynnymi łukami… Zmian wymagają części przodu i tyłu.
6. Ramię jest za długie/za krótkie
W Dzianinie Uniwersalnej biust i ramiona są opięte. Jeśli masz szersze barki lub jeśli materiał mało “pracuje” – możesz chcieć wydłużyć ramiona. Oczywiście jeśli masz wąskie ramiona, możesz też skrócić je tym samym sposobem :)
Dzianina dużo wybacza. Wybaczy też przedłużenie/skrócenie ramienia, które w tkaninie byłoby niedopuszczalne i “niezgodne ze sztuką krawiecką” ;) W części przodu i tyłu narysuj linię poziomą na wysokości pachy i pionową, od ramienia do linii poziomej. Rozetnij linię pionową i kawałeczek poziomej tak, żeby “pacha” była luźnym kawałkiem. Niech oba elementy stykają się w punkcie pod pachą. Ramię rozłóż o tyle, o ile chcesz je wydłużyć. Podklej i wyrównaj. Gotowe!
7. Chcę mieć więcej luzu w rękawie
Rękaw w tym wykroju jest raczej dopasowany. Jeszcze przed szyciem możesz ocenić, czy pasuje Ci jego długość i szerokość.
Zmierz swój największy obwód w bicepsie. Zmierz też pożądaną długość rękawa: od szczytu ramienia, przez zgięty łokieć, do wybranej długości.
Porównaj obwód bicepsa z szerokością od pachy do pachy na wykroju minus 2 cm (dodatki na szwy), porównaj pożądaną długość rękawa z długością na wykroju minus 2,5 cm (dodatki na szew i podwinięcie).
Jeśli chcesz mieć więcej luzu w rękawie, możesz na przykład:
- wybrać rękaw o 1-2 rozmiary większy. Musimy do tego zmienić podkroje pachy na przedzie i tyle. Odrysuj podkroje z rozmiarów rękawa na częściach przodu i tyłu w Twoim rozmiarze. Zrób to tak, żeby punkt na ramieniu pokrywał się i żeby punkt pod pachą był nieco niżej na szwie bocznym.
- jeśli nie chcesz ruszać linii pachy, możesz też skorzystać z takiej przeróbki rękawy w Twoim rozmiarze:Rozetnij rękaw pionowo od najwyższego punktu w dół i poziomo, od pachy do pachy. Rozłóż najpierw części główki rękawa: tak, żeby na górze się stykały, a niżej rozchodziły się na wybraną szerokość: 1-2 cm. Potem dołóż też części długości rękawa – tak, aby stykały się w punktach pod pachą z częściami główki. Części długości rękawa i części główki od środka rękawa (przy różowym polu) pokryją się, więc taki rękaw będzie nieco krótszy niż wcześniej. Możesz oddać tę długość dodając ją na dole rękawa.
8. Chcę wydłużyć/skrócić rękaw!
Nic prostszego – wystarczy narysować na odpowiedniej wysokości linię równoległą do proponowanych przeze mnie długości rękawa. Nie trzeba profilować dołu, bo w dzianinie rękaw bez problemu rozbije się przy wykańczaniu dolnego brzegu!
9. Mam pełny biust i bluzka/sukienka marszczy się pod pachami.
Pełnobiuściaste dziewczyny! Nawet bez wprowadzania zaszewek da się sprytnie przystosować wykrój dla Was :) Tutaj podam opcję typu “idę na łatwiznę”. Jeśli dacie znać, że przydałaby się też inna instrukcja, pełniejsza, z wprowadzaniem większej ilości luzu – chętnie ją opublikuję :)
W skróconej i sprytnej wersji wystarczy popatrzeć, co dzieje się z próbnym modelem. Zapewne wykrój będzie zbierać się w drobne fałdki pod pachą. Jaką głębokość mają te fałdy? 2, może 3 cm? W tkaninie ten nadmiar zebrałybyśmy zaszewką. Musiałybyśmy do tego lekko skrócić bok tyłu, żeby długości się wyrównały. Tutaj jednak zaszewki lepiej unikać – zmieniłaby zupełnie wygląd wykroju.
W tkaninie można zastąpić zaszewkę marszczeniem. Jeśli z kolei rozłożymy marszczenie na większej długości, powstanie wdanie – czyli zupełnie niewidoczne wszycie dłuższego odcinka z krótszym. I to jest nasz trop, który sprawdzi się w dzianinie!
Przetnij część tyłu na linii talii i skróć tył właśnie o tyle, ile materiału zbiera się w fałdkach. W ten sposób skrócisz część tyłu – od talii do pachy.Podczas zszywania części, tył od talii do pachy trzeba delikatnie naciągnąć, żeby długość przodu i tyłu się zrównała. Po rozprasowaniu tego naciągnięcia nie będzie widać. Po co ono było? Można powiedzieć, że nadmiar przodu został teraz wdany w tył :) Fałdki powinny być dużo mniej widoczne, albo wręcz niewidoczne!
Ok, to była bardzo prosta podstawa! Dla moich kursantów “Solidne Podstawy Szycia Dzianin” przygotowałam trochę więcej przeróbek. Jeśli będzie potrzeba, jeśli odezwą się np. osoby z lordozą, chętnie opublikuję dodatkowe pomysły na dostosowania:)
Chcesz uczyć się szycia dzianin na maszynie domowej? To możliwe!
Czy też uważasz, że to paradoks? Uczymy się szyć głównie tkaniny, a nosimy t-shirty i bluzy dresowe… Czas to zmienić! Zapraszam Cię na kurs szycia online – Solidne Podstawy Szycia Dzianin. Dzięki kursowi nabierzesz pewności w szyciu dzianin na zwykłej maszynie domowej. Zaczynamy od teorii, ustawień maszyny, doboru akcesoriów. Potem szyjemy opaskę na uszy, a na końcu ubranie z wykroju Dzianina Uniwersalna :) Dostęp do kursu dostajesz na stałe! Kliknij w obrazek poniżej, by dowiedzieć się więcej i wziąć udział w kursie: