Kieszenie w szwie francuskim to mistrzostwo. Spełnienie marzeń o nieskazitelnym wykończeniu i funkcjonalności! To jedno z tych objawień, które przychodzą do głowy przed snem – nie możesz zasnąć, bo nagle orientujesz się, że coś da się zrobić! Moi drodzy, DA SIĘ zrobić kieszenie w szwie francuskim! Aaa, otwórzmy szampana! Oczywiście bezalkoholowego, bo przed szyciem żaden inny nie wchodzi w grę ;)
Pokażę tę instrukcję na przykładzie mojego wykroju, Sukienki Swobodnej. Jej boki są wykończone szwami francuskimi. Gdy wypuściłam ten wykrój, natychmiast zalały mnie pytania, czy dałoby się umieścić kieszenie w szwach.
Te kieszenie wymagają precyzji i zaufania procesowi – czasem trzeba działać nieco wbrew intuicji. Po prostu trzymaj się instrukcji :)
A jeśli to cudne i schludne wykończenie – szew francuski – to dla Ciebie nowość, przeczytaj najpierw dokładny wpis o tym, jak szyć szew francuski. W tamtym wpisie tłumaczę bazę. W dzisiejszej instrukcji już wychodzę z założenia, że rozumiesz podstawy!
Jak ukryć kieszenie w szwie francuskim?
(UWAGA: ja będę pokazywać całość na małej próbce. I Tobie też polecam zacząć od próbki , czyli skroić sobie kawałek boku spódnicy i działać na nim.)
1. Przekształcenie wykroju – rysujemy worki kieszeni i robimy nacinki
W sukience szwy boczne są wykańczane szwem francuskim, więc jest już tam odpowiedni dodatek na szycie – 2 cm. Dlatego części sukienki nie przekształcamy Musimy jedynie ustalić kształt worków kieszeni i ich położenie od góry.
Proponuję sprawdzić na ciele, na jakiej wysokości od talii położenie kieszeni wydaje się naturalne. Ja uznałam, że punkt mocowania będzie tam, gdzie nacinek na boku części spódnicy (około 20 cm poniżej talii).
Zaznacz nacinek na szwie bocznym przodu i tyłu spódnicy. Poniżej połóż dłoń i narysuj obrys worka kieszeni. Niech ten obrys kończy się 2 cm pod nacinkiem.Do takiego obrysu dodaj 2 cm dodatku na szew francuski, naokoło worka kieszeni i w miejscu wszycia kieszeni. Odbij tak przygotowany element wykroju i wytnij. Możesz wyrysować nitkę prostą równolegle do prostego boku.
2. Krojenie kieszeni
Przy krojeniu wszystkich pozostałych elementów skrój też kieszenie – potrzebujesz w sumie czterech elementów, dwóch odbitych oznaczeniami do góry, dwóch oznaczeniami do materiału. Każda kieszeń będzie składać się z dwóch “lustrzanie odbitych” elementów.
3. Klejenie – opcjonalne, ale pomocne!
W cieńszych i rozciągliwych materiałach kieszenie będą wyglądać lepiej, jeśli boki na wysokości kieszeni zostaną podklejone. W samych workach kieszeni nitka przebiega wzdłuż boku, więc nic nie powinno się zbytnio rozciągać. Boki spódnicy są jednak skosami, więc mogą się lekko wyciągać podczas szycia. Warto użyć tu tasiemki flizelinowej zbrojonej rzędami nitek. Tu poczytasz więcej o tym, czym są klejonki.
4. Wszywanie worków kieszeni w szwy francuskie
Worki kieszeni trzeba zszyć z bokami spódnicy zanim zaczniemy łączyć spódnicę z tułowiem. To może być pierwsza rzecz, którą zaczniesz zszywać tworząc tę sukienkę, zaraz po fastrygowaniu linii dekoltu.Najpierw połącz kieszenie z bokami tak, by lewe strony się stykały. Zszyj kieszeń ze spódnicą nie dalej niż do wysokości nacinka – lepiej na tym etapie zrobić jeden krok maszyną za mało, niż jeden za dużo! Przytnij dodatek na szew, odwróć worek kieszeni, zaprasuj i zrób kolejny szew – to standardowa procedura przy szyciu szwu francuskiego opisana dokładniej w tym wpisie. Teraz pogłęb nieco nacinki – niech sięgają 8-9 mm wgłąb materiału. Nie mogą przekraczać centymetra, ale im bliżej centymetra będą, tym mniej kieszenie będą się marszczyć!
Zaprasuj teraz szew francuski tak, by kierował się w stronę worków kieszeni. Powtórz to samo na wszystkich czterech workach – czyli po obu stronach przodu i tyłu spódnicy.
5. Zszywanie boków sukienki
Worki kieszeni będziemy zszywać jednym szwem z całymi bokami sukienki. Ten etap wykonujemy więc już po połączeniu góry z dołem sukienki. Czyli po prostu do instrukcji z tego wpisu dodamy jeszcze szycie przez worek kieszeni.Złącz przód i tył sukienki lewymi stronami do siebie. Przy łączeniu szpilkami całych boków zwróć uwagę na to, żeby szwy łączące worki kieszeni z bokiem (te wskazane strzałkami) leżały na sobie równiutko. Jeśli mamy jakąś nierówność, lepiej wypuścić ją “na zewnątrz”, żeby brzegi worka kieszeni nie pokrywały się idealnie. Priorytetem są równo leżące na sobie szwy francuskie!
Zaczynając od pachy szyj 1 cm od surowego brzegu materiału. Przy worku kieszeni zrób tak zwany obrót na igle: wbij igłę w materiał, podnieś stopkę i obróć materiał tak, żeby szyć 1 cm od worka kieszeni. Tu szyje się trochę wbrew intuicji. Musimy szyć jak zwykle około 1 cm od brzegu, ale ale! W okolicy worka kieszeni przetniemy też surowy brzeg materiału. Po prawej stronie stopki mamy surowy brzeg, a po lewej – szew francuski wykonany na początku. Tak ma być!
Przytnij dodatek na szew, rozprasuj i natnij małe trójkąciki kierujące się w stronę miejsca, gdzie robiliśmy obrót na igle.
Przerzuć ubranie na drugą stronę i zaprasuj, jak zwykle przy szyciu szwu francuskiego. Jeśli ubranie delikatnie ciągnie przy workach kieszeni, możesz pogłębić trójkątne nacięcie. Te miejsca mogą się minimalnie marszczyć, to normalne.
Jeśli chodzi o drugie przeszycie – ważne, żeby szew szedł minimalnie bardziej wgłąb materiału względem poprzedniego szwu francuskiego. Dzięki temu całość będzie lekko ukryta w głębi kieszeni. Chodzi dokładnie o to miejsce:Warto tu wyrysować sobie linię szycia, żeby dokładnie wiedzieć, gdzie zrobić obrót na igle.
I gotowe! Kieszeń należy zaprasować teraz w kierunku przodu sukienki. Od lewej wygląda to tak:
Pięknie ukryte kieszenie w szwie francuskim to pięknie uzewnętrzniona radość szyjącej… Czego chcieć więcej? ;)
PS: W tym tygodniu, jeśli dobrze pójdzie, ukażą się jeszcze 2 artykuły dotyczące tej sukienki. Jeden to będzie przekształcanie wykroju tak, żeby wyglądał jak sukienka z pierwszego zdjęcia! Taliowanie, bufiaste rękawy, podszewka… W razie czego wszystkie wpisy dotyczące tej sukienki znajdziesz tutaj, w kategorii “Sukienka Swobodna”.