Lubię się dzielić sprawdzonymi projektami. Kwiatowy tusz leży u mnie w szafce już od roku, zatem czas na słówko podsumowania. Zrobiłam go w poprzednim sezonie zupełnie po omacku – znalazłam jedną wzmiankę o tym, że taki tusz faktycznie da się zrobić. Spróbowałam, udało się! Teraz mogę na pewno powiedzieć, że warto zrobić to kwiatowe cudo;) Oto jak maluje się tuszem po roku od spreparowania:

natural dye, natural ink, flower petals, kwiatowy tusz, naturalny barwnik, kaczeńce, joulenka, blog, DIY, instrukcja

Prawda, że ten żółto – karmelowy kolor jest uroczy? :) Dodatkowo kwiatowa zawartość zapewnia wrażenia zapachowe, tusz pachnie miodem! Jako że metoda jest sprawdzona, mogę z czystym sumieniem polecić swój sposób robienia tuszy;) 
Ale od początku. W książce napisano tak:

Knieć błotna: (…) kwiaty dostarczają barwnika, który zaprawiony ałunem, farbuje wełnę i płótno na piękny żółty kolor. Z soku kwiatów sporządzano żółty atrament.
J. Moszowski, Przewodnik do oznaczania krajowych roślin zielarskich
Te dwa zdania zadziałały na mnie jak uderzenie pioruna. To co, robimy, nie? Na wstępie mówię, że dziś będzie tak łatwo, że łatwiej być nie może!

Potrzebne będą: Kaczeńce, woda, wódka. Przyda się też kilka niedużych naczyń i pojemniczek na gotowy tusz.

Instrukcje: Wkładamy kwiaty kaczeńca do szklanego naczynia, zalewamy wodą tak, by je zakryć. Zostawiamy na noc. Z rana oddzielamy płyn, odparowujemy go dopóki nie otrzymamy odpowiedniego koloru. Ekstrakt gotowy! Trzeba go teraz zmieszać z wódką w proporcji 1 część alkoholu na 4 części ekstraktu. Koniec! Sami przyznajcie, że zero filozofii.

natural dye, natural ink, flower petals, kwiatowy tusz, naturalny barwnik, kaczeńce, joulenka, blog, DIY, instrukcja

Jeśli się pospieszycie, być może zdążycie wykonać kaczeńcowy tusz w tym roku. Dla zapracowanych studentów też jest nadzieja, eksperymentujcie z innymi kwiatami! Szukajcie alternatyw na liście naturalnych barwników. Sama robiłam też tusz z maku, który ma piękny, ale mniej intensywny kolor. Jeśli ktoś farbował kaczeńcami z użyciem ałunu, niech też da znać;) Miłej zabawy!

J.