stemplowanie, jak robić stemple, instrukcja, stepmle, pieczątkiPamiętacie jeszcze, że na tym blogu pojawiały się kiedyś kolorowe, stemplowane tkaniny? Po takich publikacjach pytaliście, jakimi farbami stempluję, jak właściwie to robię? W tym wpisie postaram się opisać cały proces zaczynając od zrobienia stempli, na wykonaniu wzoru kończąc. Jak się domyślacie, uczyłam się stemplować głównie na tkaninach, ale zawartej tu wiedzy możecie użyć do wszystkiego: do przeróbek starych, nudnych ubrań, do robienia kartek urodzinowych czy do papieru prezentowego w kocie łapki :) Czego tylko dusza zapragnie!

Jak zrobić stempel?

stemplowanie, jak robić stemple, instrukcja, stepmle, pieczątki

Z czego? W przedszkolu robiliśmy stemple z ziemniaków. Nie istnieje bardziej #eco #bio przyjazna środowisku metoda, ale niestety nie o niej będę pisać ;) Najlepszymi materiałami będą gumka do mazania lub linoleum. To drugie kupimy w sklepie plastycznym – będzie to coś w stylu szarej, twardej gumy na siatce. Pieczątki z linoleum będą bardziej trwałe, ale trochę trudniejsze do zrobienia. Na początek możecie sięgnąć do szuflady i spróbować użyć zwykłej gumki do mazania.

Jak przenieść wzór? Przede wszystkim pamiętajcie, że stempel musi być lustrzanym odbiciem obrazu, który chcecie uzyskać. Niby banał, ale zdarza mi się zapominać:) Wzór możecie narysować ołówkiem od razu na gumce/linoleum. Na początku jednak prościej będzie narysować go na kartce miękkim ołówkiem lub węglem i odbić go na stemplowym materiale.

Czym i jak wycinać? Do wycinania z gumki wystarczy zwykły nożyk-skalpel do papieru. Do linoleum bardziej nadadzą się dłutka (takie jak do drewna) i twardsze nożyki. Im więcej detali, tym cieńszy nożyk. Zawsze zaczynam wycinanie od nacięcia krawędzi wzoru, potem wydłubuję materiał w miejscach, gdzie farba ma się nie odbić. (chodzi o tak zwaną negative space, czy to wyrażenie ma jakieś ładne tłumaczenie?)

Stempel jest już gotowy. Teraz czeka nas ten brudny, fajniejszy etap ;)

 

Stemplowanie – co i jak?

Czym i na czym? Do papieru wystarczy tusz lub trochę gęstsza farba, do tkanin używa się farb akrylowych lub specjalnych… farb do tkanin (tak trudno było przewidzieć nazwę). Farby te są trochę trwalsze, mają instrukcję utrwalania (na przykład – prasować przez 3 minuty 24h po malowaniu). Używam farb Fevicryl, kupuję je stacjonarnie.

Trik - przedłużona trwałość

W zależności od tkaniny warto poeksperymentować z konsystencją farby. Na lekkich, nierozciągliwych tkaninach sprawdzi się gęsta farba, na twardych, włóknistych lub rozciągliwych lepiej jest dodać odrobinę wody. Wtedy farba, zamiast tworzyć łatwą do wykruszenia skorupę, wejdzie wgłąb włókien. (Tym sposobem parę lat temu odpicowałam bardzo rozciągliwą bluzkę do spania, wzór trochę wyblakł, ale trzyma się do dziś.)

Jak stemplować? Lepiej zaczynać od próbnego kawałka papieru lub tkaniny, żeby wyczuć konsystencję farb. Powiedzmy, ze zaczynamy od nierozrzedzonej farby. Nakładamy ją pędzlem na stempel…

stemplowanie, jak stemplować, stemple, pieczątki, instrukcja, DIY … i obijamy na tkaninie. Efekt? Odbicie jest “suche”, nie weszło w włókna. Próbujemy dalej. Może więcej wody?stemplowanie, jak stemplować, stemple, pieczątki, instrukcja, DIYKrycie się zwiększyło, ale stempel był nierównomiernie pokryty farbą. Kombinujemy dalej.stemplowanie, jak stemplować, stemple, pieczątki, instrukcja, DIYTu nie ma złej ani dobrej metody, wszystko zależy od tego, jaki efekt chcecie uzyskać. Niżej porównałam kilka prób:stemplowanie, jak stemplować, tkaniny, metody, DIY, instrukcjaPo kilku próbach wybieramy najbardziej odpowiadający nam sposób i stemplujemy wzór na właściwej tkaninie lub papierze. Czeka nas brudna, czyli wspaniała zabawa. Bo to synonimy, prawda? ;)

  ***

To wszystko, co wydaje mi się istotne na początku przygody ze stemplowaniem. Jeśli czujesz, że coś jeszcze jest niejasne lub nieopisane wcale, pytaj w komentarzu. To w gruncie rzeczy prosta sprawa jest. Odrobina praktyki i wzory będą wychodzić jak trzeba ;) W podany wyżej sposób stemplowałam tą bluzkę (uwaga, wpis z początków bloga!), torebkę w koty, ten pokrowiec i wiele, wiele innych.

Miłej zabawy!

 


A może marzysz o szyciu, ale nie wiesz, jak zabrać się za naukę? Sprawdź tego ebooka i szyj bez zniechęceń i frustracji!