Zgodnie z Waszymi prośbami spod ostatniego patchworku fotograficznego, chciałam podzielić się dziś moim sposobem tworzenia kolażu w formie plastrów miodu. Mi robienie podobnych grafik daje mnóstwo radości, mam nadzieję, że uda mi się zarazić Was tą pasją!

Jako że nie używam wymyślnych programów graficznych, czasem muszę trochę kombinować. Do obróbki zdjęć służy mi zazwyczaj AP Elements, który dostałam do kompletu z tabletem graficznym. Podejrzewam, ze bardziej zaawansowane programy mają po prostu opcje sześciokątnego zaznaczania i wycinania. Mój kolaż powstał przy pomocy szablonu, który jakimś cudem stworzyłam w AP Elements. Grunt, że mam teraz sposób na szybkie tworzenie podobnych kolaży, którym właśnie się z Wami dzielę! Zapraszam do lektury  szczegółowej instrukcji krok po kroku;)

1. Słowem wstępu – warstwy

Jeśli miałeś już do czynienia z warstwami, bez wahania pomiń ten akapit. Jeśli jednak jesteś laikiem w tej dziedzinie, spróbuj dokładnie zrozumieć, bo wiedza o warstwach będzie podstawą do stworzenia kolażu. Co to są warstwy? Wyobraź sobie, że masz przed sobą kilka kartek papieru ułożonych jedna na drugiej. Jeśli wytniesz okienko w górnej, zobaczysz przez nie to, co jest na kartce pod spodem. Warstwy to właśnie takie płaszczyzny, które leżą na sobie w ustalonej kolejności, mogą być półprzezroczyste lub zawierać “okienka”. Jeśli już rozumiesz, wyobraź sobie teraz, jak powinien wyglądać szablon mojego kolażu? Jest to “biała kartka”, w której wycięte są sześciokątne okienka.

2. Wykonanie – GIMP

Dobrym, darmowym programem do obróbki zdjęć jest GIMP i to właśnie w nim pokazana jest dzisiejsza instrukcja. Zainstaluj program i pobierz szablon kolażu. Odpal GIMPa, przeciągnij myszką szablon i cztery zdjęcia na szare pole programu. Wszystkie z tych pięciu plików powinny utworzyć osobne warstwy w programie. Jak już wcześniej pisałam, warstwa szablonu powinna być na samej górze – kolejność możesz zmieniać klikając na poszczególne warstwy w pasku zadań po prawej i przeciągając je na odpowiednie pozycje. Teraz za pomocą narzędzi przesunięcie i skalowanie (zaznaczone po lewej) ustaw zdjęcia w sześciokątnych “okienkach”.
kolaż, plastry miodu, jak wykonać kolaż, pobierz, szablony, joulenka

Teraz czas pozbyć się narożników zdjęć, które zachodzą na siebie. Można to zrobić na kilka sposobów, ja użyłam do tego celu narzędzia ścieżki (zaznaczone poniżej w lewym pasku narzędzi). Dla ułatwienia ustaw krycie warstwy z szablonem na około 80%. Kliknij po prawej na warstwę ze zdjęciem, które chcesz przyciąć. Zaznacz narzędzie ścieżki i obramuj nim obszar, który będziesz wycinać. Kliknij “zaznacz ze ścieżki “(po lewej na dole) i przyciśnij “delete” (z klawiatury). Zaznaczony fragment zdjęcia zostanie usunięty! Postępuj analogicznie z innymi wystającymi narożnikami. Gdy skończysz, ustaw krycie warstwy szablonu z powrotem na 100%. Teraz swój kolaż musisz już tylko odpowiednio zapisać…

3. Formaty zapisu

Poniższe zestawienie mówi samo za siebie. Podzieliłam zdjęcie na dwa, zapisując górną część w JPG i dolną w PNG. JPG znacznie przyciemniło biały kolor. Jeśli robicie jakąkolwiek grafikę w przewagą bieli, koniecznie zapiszcie ją w PNG! Zwłaszcza jeżeli zawiera ona przezroczyste elementy (jak mój szablon – JPG nie zapisuje przezroczystości).  Trochę więcej znajdziecie o tym na blogu I love gooseberry*.
jak wykonać kolaż, pobierz, szablony, formaty zapisu, jpg, pngjak wykonać kolaż, pobierz, szablony, formaty zapisu, jpg, png

Wiem, że instrukcja jest obszerna, ale poszczególne kroki są naprawdę proste! Wystarczy zrozumieć to raz, by potem móc w trzy minuty wykonać podobny kolaż;) Mam nadzieję, że udało mi się wytłumaczyć wszystko w przystępny sposób i wyczerpać temat. Spróbujecie stworzyć własny miodowy kolaż? Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi, koniecznie piszcie!

Miłego dnia,
J.