Na zdjęciu widzicie lewą stronę sukienki. Od kiedy przeszłam na dobrą stronę szyciowej mocy, staram się szyć tak, żeby ubrania wewnątrz wyglądały równie schludnie co na zewnątrz. Wiecie, jak szyć bez overlocka? Chętnie podzielę się moimi sposobami!
Przyznam się Wam do czegoś – szyję od pięciu lat i dalej nie mam w domu overlocka! Maszyna ta bardzo ułatwia wykańczanie brzegów, ale nie jest niezbędna. Co więcej, najbardziej eleganckie wykończenia uzyskamy bez ani grama overlocka!
jak szyć bez overlocka?
Dzisiejszy post to instrukcja-kobyła, bo opisuje aż dziewięć rodzajów wykończeń bez overlocka. Wykończenia podzieliłam na dwie sekcje: zamienniki overlocka w maszynach domowych i eleganckie sposoby wykończenia. Każda z dziewięciu instrukcji jest ukryta pod rozwijanymi plusikami. Właśnie takimi:
Tu klikasz w tekst, no śmiało!
A tu znajduje się instrukcja!
Mam nadzieję, że ta forma ułatwi Wam znalezienie dokładnie tego, czego szukacie. Dla jeszcze większej jasności, tu znajdziecie próbki wszystkich rodzajów wykończeń:
Zamienniki overlocka w maszynie domowej
– czyli metody na brudno, które świetnie sprawdzą się w początkowych etapach nauki szycia –
Po te sposoby polecam sięgać absolutnie początkującym, którzy boją się jeszcze komplikować szycie bardziej czasochłonnymi metodami wykończeń. To metody, które przez wykwintnych krawców mogą być uznane za “nieeleganckie”, ale kto przejmowałby się tym na początku? :)
Podstawa podstaw! Zygzaka używa się w najprostszych naszynach domowych. Kliknij na wybraną wersję, żeby rozwinąć instrukcję szycia.
1a/ ścieg zygzakowy pojedynczy
(kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu)
Przy tym szwie potrzebny jest nam zapas o szerokości 1 cm. Zszywamy obie części materiału razem i ścinamy 0,5 cm zapasu. Ustawiamy w maszynie ścieg zygzakowy o szerokości 5-6 mm i długości odstępu 2-3 mm. Teraz ważne: szyjemy tak, by nitka była jak najbliżej szwu, ale nie przekraczamy go. Z drugiej strony igła ma wbijać się ZA brzegiem materiału, tak jak jest to oznaczone po prawej na zdjęciu wyżej. Gotowe wykończenie zaprasowujemy na jedną stronę. Gotowe, możemy szyć dalej!
1b/ Zygzak podwójny (do rozprasowania na płasko)
(kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu)
Przy tym szwie potrzebny jest nam zapas o szerokości 1 cm. Wykańczamy brzegi zygzakiem przed zszyciem szwu łączącego obie części. Zygzakiem szyjemy na tych samych ustawieniach co w metodzie pierwszej wykraczając igłą za brzeg materiału. Następnie wykonujemy główny szew (środkowe zdjęcie). Obie strony zaprasowujemy na płasko, dzięki czemu będą mieć mniejszą grubość niż przy metodzie pierwszej.
Niektóre maszyny oprócz zygzaka są wyposażone w ścieg overlockowy. To taki zygzak, który dodatkowo wzmacnia szew łączący kawałki materiału.
Czym różni się ścieg overlockowy od tego, co robi maszyna overlock? Przede wszystkim, prawdziwe overlocki mają noże ścinające nadmiar materiału – my musimy ścinać nadmiar same. Overlocki szyją też z większej liczby szpulek (trzech, czterech, pięciu) i dzięki temu mają dużo ładniejszych ściegów wykończeniowych. Maszyna domowa nigdy zupełnie nie zastąpi overlocka, ale póki nie poczujemy, że musimy go mieć, możemy radzić sobie na multum sposobów ;)
2a/ i 2b/ Ścieg overlockowy pojedynczy i podwójny (do rozprasowania na płasko)
Metody szycia są dokładnymi kalkami z zygzaka, z tym że zakładają użycie szwu overlockowego. Szerokość szwu ustawiamy tak samo jak przy zygzaku i szyjemy tak, by igła wykraczała poza brzeg materiału. Po nauczeniu zygzaka to pójdzie Wam bardzo sprawnie!
(kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu)
Kiedy używać którego z wykończeń? Super ważne jest rozróżnienie i sprytne używanie ściegu pojedynczego i podwójnego. Pojedynczego używa się przy podszewkach i innych cienkich lub mocno strzępiących się tkaninach. Podwójnym ściegiem wykańcza się grube materiały – dzięki rozprasowaniu na płasko w najgrubszym miejscu mamy tylko dwie warstwy materiału, czyli nie dodajemy niepotrzebnej objętości. Ekstra!
Eleganckie sposoby wykończenia
– więcej czasu, dużo lepszy efekt –
Dzięki tym sposobom ani na lewej, ani na prawej stronie materiału nie pozostaje ani skrawek brzegu. W sposobach naśladujących overlock starałyśmy się zabezpieczyć brzeg nitką, teraz pokażę Wam sposoby, dzięki którym brzeg będzie ukryty w szwie. Elegancja Francja! Gdy przyjrzycie się swoim sklepowym ubraniom, wykończenia overlockowe znajdziecie w odzieży dzianinowej, a poniższe wykończenia w spodniach, koszulach i sukienkach wieczorowych. W tych bardziej szykownych ubraniach overlock wykorzystywany jest super rzadko, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że można bez niego żyć!
W całym procesie szycia to nie zszywanie poszczególnych części, a właśnie schludne wykończenia zajmują najwięcej czasu. Ubrania da się uszyć rachu – ciachu, ale jeśli ważny jest dla Was wygląd ciucha od wewnątrz, to właśnie nad wykończeniami trzeba będzie posiedzieć najdłużej.
To najprostsze ze schludnych wykończeń. Do uszycia szwu francuskiego potrzebujesz zapasu o szerokości 1,5 centymetra.
Jak szyć szew francuski?
(kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu)
Na zapasie 1,5 cm oznacz dwie linie: jedna 0,5 cm, druga 1,5 cm od brzegu (u mnie oznaczone kropeczkami). Złóż kawałki materiału lewymi stronami do siebie i zszyj w odległości 0,5 cm od brzegu materiału, czyli na pierwszej linii (zdjęcie 1). Tak, dobrze widzisz, w tej chwili strzępiący się brzeg jest po prawej stronie! Rozprasuj go na płasko (zdjęcie 2) i złóż tak, żeby zamknąć brzeg. Zaprasuj. Wykonaj drugie przeszycie w odległości 1 cm od poprzedniego, czyli na drugiej z wyznaczonych linii. Tym sposobem zamknęliśmy strzępiący się brzeg w czymś w stylu tunelu. Zaprasuj go na jedną stronę i gotowe, można szyć dalej!
To szew, którego bardzo często używa się w koszulach, wewnętrznych szwach bocznych spodni i karczkach. Jeśli zastanawiasz się nad jego użyciem, koniecznie przeczytaj też ciekawostkę!
4a/ Jak szyć szew bieliźniany? Sposób pierwszy, strona pierwsza
(kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu)
W tym przypadku zapasy na szwy są różnej długości – powinny mieć szerokość 0,5 cm na pierwszym i 1,5 cm na drugim kawałku materiału. Żeby szew był ładniejszy i żeby było widać różnicę między prawą i lewą stroną materiału, zapas jest podklejony paskiem flizelinowym. Na materiale z zapasem 1,5 cm wyznacz linie odległe o 0,5 cm i 1,5 cm od brzegu (zdjęcie 1). Zaprasuj ten kawałek na linii 0,5 cm tak, żeby brzeg materiału przeszedł na lewą stronę. Drugi kawałek zaprasuj na linii 0,5 cm od brzegu tak, żeby brzeg był po prawej stronie materiału (zdjęcie 2). Połóż drugi kawałek na pierwszym tak, żeby linie brzegów dotykały się (zdjęcie 3). Innymi słowy, linia odległa o 1,5 cm od brzegu (pierwszy kawałek) ma być dokładnie pod linią odległą o 0,5 cm od brzegu (drugi kawałek). Zszyj kawałki materiału dokładnie na tej linii (zdjęcie 4). Zaprasuj zapasy na jedną stronę tak, żeby strzępiące się elementy były ukryte (zdjęcie 5). Przestebnuj 1 mm od linii zgięcia materiału. Gotowe!
4b/ Jak szyć szew bieliźniany? Sposób drugi, strona druga
Ten podpunkt nie wymaga osobnej instrukcji. Obie strony (prawa i lewa) szwu bieliźnianego mogą być wykorzystane jako wierzch materiału. Jeśli odwrócicie strony szycia (to znaczy zamienicie prawą stronę materiału z lewą z instrukcji wyżej), uzyskacie szew bieliźniany z jednym przeszyciem na wierzchu.
Żeby wszystko było jasne, polecam uszyć sobie próbkę szwu bieliźnianego w pokazany wyżej sposób i przyjrzeć się temu, jak wygląda z obu stron. Sama mam taką próbkę – to bardzo pomaga rozpracować, gdzie mam dodać jakie zapasy i co jak zaprasować, gdy szyję ubranie z wykorzystaniem tego szwu.
Tak wyglądają druga strona szwu – ma widoczne tylko jedno przestebnowanie. Na zdjęciu widzicie też odwróconą próbkę szwu uszytą w podpunkcie wyżej:
Ciekawostka - zasada kropli wody
Na wierzchu szwu bieliźnianego mamy jedno zgrubnienie, zgięcie materiału. Przyjęło się, że garbek na materiale powinien być skierowany tak, żeby woda z deszczu mogła swobodnie spływać. Warto wziąć to pod uwagę na przykład przy szyciu karczka w płaszczu czy w spodniach.
Ten rysunek wyjaśnia zasadę lepiej niż tysiąc słów!
5/ Wykończenie szwu lamówką
Jeśli masz ochotę zaszaleć z kontrastowym kolorem wykończenia, umożliwi Ci to tylko lamówka! Na pewno przyda Ci się do tego instrukcja tworzenia własnej lamówki:
jak wszyć i jak zrobić własną lamówkę?
5a/ Wykończenie szwu lamówką podwójną (na płasko)
(kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu)
W tym wypadku dla ułatwienia nam wszywania lamówki, możemy założyć 1,5 cm jako szerokość zapasu. Zszywamy kawałki materiału razem i rozprasowujemy szew na płasko. (zdjęcie 1). Kupioną lub zrobioną przez nas lamówkę mocujemy do jednego z brzegów materiału szpilkami. Przyszywamy w odległości 1-2 mm od krańca lamówki. Dokładnie to samo robimy z drugim brzegiem. Gotowe!
5b/ Wykończenie szwu lamówką pojedynczą
(kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu)
W tym wypadku możemy założyć zapas o szerokości 1 cm. Zszywamy kawałki materiału razem. W lamówce zamykamy oba brzegi materiału i przyszywamy ją 1-2 mm od krańca. Zaprasowujemy na jedną stronę. Gotowe!
Wiecie już, jak szyć bez overlocka. Wróć, PRAWIE wiecie. Dzisiejszy post dotyczył tylko brzegów wewnętrznych, a przecież jest jeszcze wykańczanie dekoltów, spódnic, nogawek i rękawów! Dajcie znać, który z tych tematów mam wziąć na tapetę w pierwszej kolejności?
Jak zawsze przy wpisach wymagających wielu godzin opracowywania – będę wdzięczna za każdy lajk pod wpisem. To będzie dla mnie znaczyć, że tego typu treści naprawdę się przydają. Buziaki!
PS: jeśli szukasz uporządkowanej wiedzy o szyciu, może zerkniesz na mój kurs?