jak szyc bez overlocka

Na zdjęciu widzicie lewą stronę sukienki. Od kiedy przeszłam na dobrą stronę szyciowej mocy, staram się szyć tak, żeby ubrania wewnątrz wyglądały równie schludnie co na zewnątrz. Wiecie, jak szyć bez overlocka? Chętnie podzielę się moimi sposobami!

Przyznam się Wam do czegoś – szyję od pięciu lat i dalej nie mam w domu overlocka! Maszyna ta bardzo ułatwia wykańczanie brzegów, ale nie jest niezbędna. Co więcej, najbardziej eleganckie wykończenia uzyskamy bez ani grama overlocka!

jak szyć bez overlocka?

Dzisiejszy post to instrukcja-kobyła, bo opisuje aż dziewięć rodzajów wykończeń bez overlocka. Wykończenia podzieliłam na dwie sekcje: zamienniki overlocka w maszynach domowych i eleganckie sposoby wykończenia. Każda z dziewięciu instrukcji jest ukryta pod rozwijanymi plusikami. Właśnie takimi:

Tu klikasz w tekst, no śmiało!

Mam nadzieję, że ta forma ułatwi Wam znalezienie dokładnie tego, czego szukacie. Dla jeszcze większej jasności, tu znajdziecie próbki wszystkich rodzajów wykończeń:

rodzaje wykonczen szwow


 

Zamienniki overlocka w maszynie domowej

– czyli metody na brudno, które świetnie sprawdzą się w początkowych etapach nauki szycia –

Po te sposoby polecam sięgać absolutnie początkującym, którzy boją się jeszcze komplikować szycie bardziej czasochłonnymi metodami wykończeń. To metody, które przez wykwintnych krawców mogą być uznane za “nieeleganckie”, ale kto przejmowałby się tym na początku? :)

 


 

1/ Ścieg zygzakowy

Podstawa podstaw! Zygzaka używa się w najprostszych naszynach domowych. Kliknij na wybraną wersję, żeby rozwinąć instrukcję szycia.
1a/ ścieg zygzakowy pojedynczy
1b/ Zygzak podwójny (do rozprasowania na płasko)

2/ Ścieg overlockowy

Niektóre maszyny oprócz zygzaka są wyposażone w ścieg overlockowy. To taki zygzak, który dodatkowo wzmacnia szew łączący kawałki materiału.

Czym różni się ścieg overlockowy od tego, co robi maszyna overlock? Przede wszystkim, prawdziwe overlocki mają noże ścinające nadmiar materiału – my musimy ścinać nadmiar same. Overlocki szyją też z większej liczby szpulek (trzech, czterech, pięciu) i dzięki temu mają dużo ładniejszych ściegów wykończeniowych. Maszyna domowa nigdy zupełnie nie zastąpi overlocka, ale póki nie poczujemy, że musimy go mieć, możemy radzić sobie na multum sposobów ;)

2a/ i 2b/ Ścieg overlockowy pojedynczy i podwójny (do rozprasowania na płasko)

 

Eleganckie sposoby wykończenia

– więcej czasu, dużo lepszy efekt –

Dzięki tym sposobom ani na lewe, ani na prawej stronie materiału nie pozostaje ani skrawek brzegu. W sposobach naśladujących overlock starałyśmy się zabezpieczyć brzeg nitką, teraz pokażę Wam sposoby, dzięki którym brzeg będzie ukryty w szwie. Elegancja Francja! Gdy przyjrzycie się swoim sklepowym ubraniom, wykończenia overlockowe znajdziecie w odzieży dzianinowej, a poniższe wykończenia w spodniach, koszulach i sukienkach wieczorowych. W tych bardziej szykownych ubraniach overlock wykorzystywany jest super rzadko, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że można bez niego żyć!

W całym procesie szycia to nie zszywanie poszczególnych części, a właśnie schludne wykończenia zajmują najwięcej czasu. Ubrania da się uszyć rachu – ciachu, ale jeśli ważny jest dla Was wygląd ciucha od wewnątrz, to właśnie nad wykończeniami trzeba będzie posiedzieć najdłużej.

 


3/ Szew francuski

To najprostsze ze schludnych wykończeń. Do uszycia szwu francuskiego potrzebujesz zapasu o szerokości 1,5 centymetra.

Jak szyć szew francuski?

 

4/ Szew bieliźniany

To szew, którego bardzo często używa się w koszulach, wewnętrznych szwach bocznych spodni i karczkach. Jeśli zastanawiasz się nad jego użyciem, koniecznie przeczytaj też ciekawostkę!

 
4a/ Jak szyć szew bieliźniany? Sposób pierwszy, strona pierwsza
4b/ Jak szyć szew bieliźniany? Sposób drugi, strona druga
Ciekawostka - zasada kropli wody

5/ Wykończenie szwu lamówką

Jeśli masz ochotę zaszaleć z kontrastowym kolorem wykończenia, umożliwi Ci to tylko lamówka! Na pewno przyda Ci się do tego instrukcja tworzenia własnej lamówki: jak wszyć i jak zrobić własną lamówkę?

5a/ Wykończenie szwu lamówką podwójną (na płasko)
5b/ Wykończenie szwu lamówką pojedynczą

  

Wiecie już, jak szyć bez overlocka. Wróć, PRAWIE wiecie. Dzisiejszy post dotyczył tylko brzegów wewnętrznych, a przecież jest jeszcze wykańczanie dekoltów, spódnic, nogawek i rękawów! Dajcie znać, który z tych tematów mam wziąć na tapetę w pierwszej kolejności?

Jak zawsze przy wpisach wymagających wielu godzin opracowywania – będę wdzięczna za każdy lajk pod wpisem. To będzie dla mnie znaczyć, że tego typu treści naprawdę się przydają. Buziaki!

PS: jeśli szukasz uporządkowanej wiedzy o szyciu, może zerkniesz na mój kurs?