szycie na lato 1-3

Hej! Obiecywałam Wam niespodziankę i oto jest – letnie wyzwanie szyciowe! Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, zostają nam ostatnie ćwiczenia z serii letniego Slow sewing. To już sama końcówka planowania, zaraz możemy zasiadać do szycia… czy to nie wspaniałe?! ;)

To jest wpis z serii Slow sewing na lato, czyli planowania letniej, szytej przez nas garderoby. Działamy metodycznie i planujemy wspólnie, bo wtedy łatwiej o motywację i przemyślane działania! Jeśli chcesz do nas dołączyć (bo możesz zawsze), zobacz wcześniejsze części:

Po ostatnim tygodniu wiesz już, co chcesz uszyć i masz na to konkretną wizję. Jak sprawić, żeby ten obraz stał się rzeczywistym ubraniem?

Ćwiczenie 4. – by zmienić obraz w ubranie

Nie ukrywajmy – zadanie, które przed nami stoi, nie jest łatwe. Pewnie już kiedyś przez to przeszłaś – nieraz podczas szycia trzeba zmienić projekt, bo wymarzone ubranie wygląda inaczej na sylwetce. Spokojnie, to norma – to samo robią wielcy projektanci. Wybieranie materiałów, wykroju i szycie to w pewnym sensie dalszy ciąg projektowania.

1. Wybierz dobry wykrój

W Polsce nie mamy ogromnego wyboru – możemy korzystać z magazynów, zagranicznych wykrojów na sztuki, darmowych i płatnych wykrojów online.

 • Szukaj po wyglądzie. Jeśli model, którego szukasz, jest w miarę prosty, powinnaś w swoich źródłach znaleźć nawet kilka wykrojów, które mniej więcej odpowiadają Twojej wizji.
 • Sprawdź tabelę rozmiarów. Im bardziej Twoja sylwetka pokrywa się z wymiarami z tabeli, tym większe prawdopodobieństwo, że model będzie pięknie leżał! W tym momencie zawężasz poszukiwania do jednego – dwóch modeli.
 • Uszyj wersję próbną. Nie skupiaj się na wykończeniach – chcesz sprawdzić tylko, jak leży na Tobie wybrany model. Użyj materiału, którego nie będzie szkoda – jedyny warunek jest taki, że materiał powinien mieć podobne właściwości do tego docelowego. (Na przykład – jeśli planujesz szyć z cienkiej dzianiny, materiał próbny też powinien być cienką dzianiną.)
 • Czy to leży? Nanieś poprawki. Model próbny służy właśnie po to, żeby sprawdzić, czy ubranie ładnie się układa. Jeśli coś jest nie tak, trzeba poprawić i nanieść poprawki na wykrój. Jeśli trzeba, spinaj, zmieniaj położenie zaszewek, spłyć dekolt.
  Co to znaczy, że coś “nie leży”? Jeśli jesteś absolutnie początkująca – z czasem zaczniesz to czuć. O poprawkach w wykrojach niejedną książkę napisano i nie przekażę Ci tej wiedzy ani w jednym, ani w dziesięciu zdaniach :) Staraj się testować różne wykroje i powoli tworzyć bazę pewniaków. Gdy zgromadzisz kilka pewniaków, będziesz w stanie wyczarować z nich bardzo wiele kombinacji!
 • Akceptacja. Być może musiałaś wprowadzić kilka zmian w projekcie. Czy jesteś zadowolona z kompromisów, podoba Ci się efekt? Jeśli tak – super, przechodzimy do kolejnego etapu!

 

2. Wybór materiału.

Potrzebujesz trochę podstawowej wiedzy o materiałach? Przeczytaj najpierw ten poradnik: Rodzaje materiałów. Co szyć, z czego szyć?

Przy projektowaniu na pewno myślałaś o tym, jak ma wyglądać Twój materiał: jaki ma mieć odcień, czy ma być wzorzysty, czy jest przewiewny. Teraz czas zderzyć swoje wizje z rzeczywistością i zacząć szukać!

 • Poszukaj online lub przejdź się do sklepu stacjonarnego. Zakupy na żywo mają jedną ogromną zaletę – możesz dotknąć materiału. Sprawdzisz, jak się układa, czy się gniecie. Tego luksusu nie mamy w sklepach online. Mimo wszystko zdarza mi się kupować w sklepch  internetowych ze względu na szeroki wybór – jeszcze ani razu nie zawiodłam się na materiałach z Supertkaniny, bo są dobrze opisane i sfotografowane.
 • Jeśli szukasz czegoś oryginalnego i czujesz się na siłachmaluj, farbuj, stempluj. Dla zdeterminowanych zostaje jeszcze opcja zaprojektowania własnego wzoru w CottonBee.
 • Dodatki. Po zdobyciu materiału musimy już tylko dobrać do niego dodatki: zamki, nici, guziki, haftki, jeśli trzeba – dobrać podszewkę czy flizelinę. Jeśli wszywasz zamek kryty, zwróć uwagę tylko na kolor zapięcia zamka. Przy wyborze nici rozwiń kawałek i połóż na materiale – to drobne triki od każdego sprzedawcy w pasmanterii ;) Od siebie dorzucę jeszcze trik z szarą nicią, który według mnie każdy powinien przetestować!
 • Akceptacja. Masz już odpowiednią ilość wymarzonego materiału? Pozostaje tylko… szyć ;)

 


 

Ćwiczenie 4. u mnie

Ten etap dopiero zaczynam ;) Planuję uszyć głównie sprawdzone modele – wykroje na topy i sukienki mam, będą wymagać jedynie prostej modyfikacji. Nad wykrojem na koszulę będę musiała trochę popracować.

Wybór tkanin będzie prosty – topy i sukienki będę szyła z tkanin wiskozowych. Być może jedna z sukienek powstanie z cienkiej dzianiny. Koszulę uszyje standardowo z bawełny. Celowo zostawiam sobie małe pole do popisu – za tydzień odwiedzam targi tkanin w Londynie i mam nadzieję, że uda mi się tam upolować jakieś skarby (tu wstaw miliard serduszek i wyrazy najwyższej ekscytacji <3).


 

Czas na wyzwanie!

[wyzwanie zamknięte, jednak wciąż możecie działać według jego planu!]

Koniec tego gadania, teraz DZIAŁAMY!

szycie na lato 3-2

Mamy mocny plan, czas wdrożyć go w życie ;) Daję Wam pięć tygodni – w tym czasie macie uszyć przynajmniej jedną z zaplanowanych przez Was rzeczy na lato. Możecie sugerować się czterema ćwiczeniami z serii Slow sewing na lato, możecie działać po swojemu. Pokazujcie, że Wasze szycie jest przemyślane i że szyjecie rzeczy, które są wymarzone, które chcecie nosić! Tym razem kilka osób (już nie jedna) dostanie bardzo fajny upominek.

Dobra, ale po kolei.

ZASADY

 1. Zaplanuj letnią, szytą przez Ciebie garderobę. Do 19 maja uszyj przynajmniej jedną z zaplanowanych rzeczy. Dokumentuj proces fotograficznie i spisuj swoje przemyślenia.
 2. Jak się zgłaszać? Tym razem chcę Wam dać dużo możliwości, żeby w wyzwaniu mógł wziąć udział absolutnie KAŻDY. Macie więc aż trzy możliwości:
  • Przez Instagram. Publikuj zdjęcia z procesu projektowania i szycia. Opisuj dokładnie, co robisz, czy masz jakieś problemy, możesz pokazać zdjęcia inspiracji, chwalić się sukcesami. Zdjęcia oznaczaj #SzycieZJoulenka (Szycie Z Joulenka) i @joulenka. Dzięki temu na pewno nic mi nie umknie.
  • Drogą mailową. Wyślij mi 4-10 zdjęć z procesu projektowania i szycia i opisz, co, dlaczego i jak szyłaś.
  • Przez bloga. Jeśli piszesz bloga, możesz opisać całe zmagania z projektowaniem i szyciem w blogowym wpisie. W tej sytuacji proszę o podanie linka do tekstu z wyzwaniem w komentarzu poniżej.

Liczę na Was i trzymam kciuki za powodzenie Waszych wizji. Trzymam tak mocno, że aż mi całe ręce zdrętwiały! Gdyby komuś spadła motywacja – proszę natychmiast do mnie pisać, bo to niedopuszczalne ;) DZIAŁAMY!

 

 / Zostańmy w kontakcie! Zapraszam na facebooka, bloglovin, instagram i snapa @joulenka /

Zapisz

Zapisz