domek z piernika, bez lukru, składany, święta, instrukcjia, DIY, pobierz, szablon
Pieczenie domku z piernika to prawdziwe wyzwanie. Nie każdy się go podjął, nie każdemu się udało. Pamiętam mój pierwszy domek, który rozlatywał się mimo mozolnego klejenia masą cukrową. W tym roku, po paru ładnych latach, wracam z pomysłem na łatwiejszy i fajniejszy domek – składany bez lukru! Taki domek to gratka dla majsterkowiczów, inżynierów i miłośników puzzli. Poniżej znajdziecie formę do pobrania.

Pomysł na domek powstał… z braku laku, dosłownie. Nie mieliśmy cukru pudru. Szymon, który prawdopodobnie inspirował się japońskimi mistrzami robienia w drewnie, wpadł na pomysł domku bez łączeń klejonych, czyli bez lukru ;) Przyznaję, że wątpiłam w powodzenie operacji. Podejrzewałam, że będziemy go robić dużo dłużej, a jednak wystarczył szybki szkic na kartce, nożyczki i domek po parunastu minutach od pieczenia stał już w pełnej okazałości. Właśnie ze względu na prostotę wykonania i świetną zabawę przy składaniu dzielę się tym pomysłem i baardzo polecam!

 

Jak zbudować domek z piernika bez lukru?

 

Pobierz szablon domku

 

Instrukcja: Zarób ciasto na proste pierniczki (polecam ten przepis) i daj mu poleżeć w lodówce. Wydrukuj szablon i wytnij poszczególne elementy. Rozwałkuj ciasto na 2-3 mm grubości, posyp je mąką, kładź części formy i wycinaj. Staraj się nie rozciągnąć części przy przekładaniu ich na blachę. Dla pewności możesz jeszcze raz przyłożyć papierową formę i sprawdzić, czy ścianki utrzymały dobry kształt. Nie zaszkodzi wyciąć po jednej zapasowej części – raczej nie będą potrzebne, ale przynajmniej będzie co chrupać! ;)
domek z piernika, bez lukru, składany, święta, instrukcjia, DIY, pobierz, szablon
Piecz zgodnie z wytycznymi i studź na płaskim (bardzo ważne!). Lekko przestudzone części możesz próbować połączyć. Możliwe, że ciasto delikatnie urosło – część wypustek trzeba będzie lekko przyciąć nożem, póki nie będą ładnie spasowane.
domek z piernika, bez lukru, składany, święta, instrukcjia, DIY, pobierz, szablon
Najpierw złóż cztery ściany, potem zamocuj belki stropowe, na samym końcu połóż dach.
Lukier niepotrzebny. Gotowe ;)
domek z piernika, bez lukru, składany, święta, instrukcjia, DIY, pobierz, szablon

Jaka jest trwałość domku? Taka sama jak puzzli albo układanek 3D. Jeśli elementy są ładnie spasowane, domek będzie stał, póki się go nie szturchnie. Domki klejone lukrem mogą rozpaść się znienacka (mi się rozpadały), jeśli konsystencja lukru nie była dobra. Tu nie ma takiej opcji.

Domek jest malutki, długość przedniej ściany to 5 centymetrów. Potrzeba na niego naprawdę niewielkiej porcji ciasta, dlatego możesz go zrobić przy okazji, z resztek ciasta na pierniczki. Możesz też zaszaleć i zbudować całą osadę lub szopkę! Myślałam o tym i mam nadzieję, że za rok się uda ;) Wycina się to tylko trochę dłużej niż zwykłe pierniczki, a efekt byłby dużo bardziej spektakularny!

 

Brzmi odjazdowo, chcę pobrać szablon

 

Oczywiście, domek z piernika można udekorować lukrem albo posypać cukrem pudrem. Tylko… czy ktokolwiek z Was widział w tym roku śnieg? :)

 

Zostańmy w kontakcie!