prezenty-zmieniajace-zycie
Umówmy się – mamy już wszystko albo prawie wszystko. Żyjemy wygodnie. Mogę to wnioskować choćby po tym, że i ja i Ty mamy dostęp do internetu:) Coraz więcej osób, z którymi rozmawiam, mówi, że właściwie niczego im nie brakuje. Jak w tym dobrobycie wybrać prezent, który nie zostanie kolejnym kurzołapem, a będzie mieć faktycznie znaczenie dla obdarowanego? Oto kilka moich propozycji!

Klucz jest prosty – dawajmy mniej przedmiotów, a więcej emocji i przeżyć. To właśnie są rzeczy, które mają szansę zostać z nami na stałe! Przez ostatnie lata coraz mocniej trzymam się tej myśli. Na ostatnie urodziny na przykład dostałam wejściówkę na masaż (na który w życiu sama bym nie poszła) i wyjście na gokarty. Gdy ktoś pyta, sugeruję przeżyciowe prezenty dla mnie i takie staram się dawać.

Świąteczne skarpety przetrą się po kilku sezonach, ale wspomnienie fajnie spędzonego czasu albo wiedza z ciekawego kursu mają szansę zostać z nami na zawsze i, tak, faktycznie wpłynąć na nasze życie!

Lista jest długa, pomysłów sporo, więc bez przejdę do rzeczy bez przydługich wstępów. Jeśli przyjdzie Wam do głowy inny prezent zmieniający życie, którego nie ma na liście – piszcie komentarze, chętnie dodam tu Wasze propozycje!

 


Prezenty, które pomogą rozwinąć hobby

 • Dokształcające kursy – mogą być weekendowe kursy obok miejsca zamieszkania lub ekursy. Sama też jedej taki kurs stworzyłam – “Solidne podstawy szycia na maszynie”:
  kurs szycia online w formie video Twoje Wykroje Joulenka Solidne podstawy szycia na maszynie
 • Akcesoria pomagające rozwinąć hobby – ale tylko gdy jesteśmy pewni, że dana rzecz będzie przydatna. Jeśli ktoś bardzo chce uczyć się szyć, ale nie ma maszyny, maszyna będzie świetnym prezentem. Ale jeśli ktoś ma słomiany zapał do biegania i dostanie super oddychający strój, prezent najpewniej się zmarnuje. O dobrych maszynach na początek poczytacie tu, a o prezentach dla fotografów i szyjących pisałam już rok temu, tu.
 • Prenumerata (kwartalna, roczna) magazynu o hobby.

 


Prezenty, które pomogą zmienić patrzenie na środowisko

Czyli żyj ekologiczniej, bejbe!

W tym roku, zupełnie bez jednej sensownej przyczyny, znacznie wyczuliłam się na ekologię. Czuję satysfakcję, gdy zamiast wyrzucać dziurawe skarpetki, zaceruję je. Organizuję sobie mikrowyzwania w stylu “na zakupach muszę zużyć jak najmniej torebek foliowych”, zwykle mam pod ręką materiałową torbę wielorazową. Zaczęłam zwracać uwagę na te detale i chcę nieść informację o nich dalej!

Powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, sprawdza się też tu: lepiej oszczędzać surowce niż potem próbować je zutylizować. Jakie prezenty mogą pomóc nam zmienić punkt widzenia na bardziej ekologiczny?

 • Butelka wielorazowa filtrująca wodę – to fajny prezent dla osób, które często są w biegu lub podróżują. Butelka pozwala zużywać mniej plastiku i zaoszczędzić trochę pieniędzy (litr wody z filtra kosztuje zwykle kilkanaście – kilkadziesiąt groszy)
 • Kindle – polecam bardzo! Kindle znalazł się w tym zestawieniu, bo… zmienił moje życie! To małe, sprytne urządzenie przywróciło mi przyjemność z czytania książek. Wychowałam się w domu, który zarastał książkami i teraz czuję, że chcę przeznaczać moją przestrzeń tylko na wybrane, ulubione egzemplarze. Nie czytałam wielu książek, bo nie chciałam mieć ich fizycznie. Tytuły nie były jeszcze dostępne w bibliotekach, a ja po paru miesiącach czekania zapominałam o ich istnieniu. W konsekwencji czytałam dużo mniej niż bym chciała! Dzięki czytnikowi czytam dużo więcej.Niektóre książki chcemy po prostu przeczytać, a nie mieć fizycznie. Minimaliści, osoby dbające o ekologię czy osoby z ograniczoną przestrzenią na pewno polubią się więc z Kindlem lub innym czytnikiem.A jeśli ktoś już Kindla ma i lubi z niego korzystać – karta podarunkowa na ebooki też może być dobrym prezentem. Niektórzy uważają, że karty podarunkowe to stockowy prezent na równi ze swetrem w renifery czy świeczką. Myślę, że odpowiednio dobrana karta podarunkowa ma szanse być świetnym upominkiem :)

 

Sama mam ten model – Kindle 7 Touch (z reklamami – zupełnie nie kłują oczu, nie trzeba się ich obawiać). Wersja ładna i na wypasie – biały Kindle 3 bez reklam.

 


Przeżycia z nutką adrenaliny

Te rzeczy znajdują się na liście zmieniających życie, bo otwierają na nowe wyzwania i przełamują codzienną nudę.

 • escape room
 • wizyta w labiryncie luster
 • wyjście na gokarty
 • lot w tunelu aerodynamicznym

Niektóre z tych prezentów, na przykład tunel aerodynamiczny, są dość drogie. Escape room i wszystkie jego pochodne będą dobre na każdą kieszeń.

 


Prezenty podróżnicze

islandia-zima-fiordyzdjęcie z tegorocznej Islandii!

 


Ciekawe sposoby na jeden wieczór lub popołudnie, które poszerzą horyzonty

 • warsztaty z wikliniarstwa, rysunku żurnalowego lub florystyka
 • degustacja herbat, piw czy win
 • bilet do teatru czy na koncert (zwłaszcza jeśli w ciągu kolejnych miesięcy ma odbyć się koncert ulubionego zespołu obdarowywanego – warto zrobić małe śledztwo!)

 


Prezenty relaksujące ciało

To coś dobrego zwłaszcza dla spiętych pracusiów, którzy uważają, że chwila dla siebie to zmarnowany czas. Pokażmy im, że regeneracja ciała jest bardzo, bardzo ważna i potrzebna dla ducha:

 • masaż
 • weekend w SPA
 • karnet wejść na saunę czy basen

Tutaj pomysłów warto szukać na stronach, które specjalizują się w voucherach prezentowych – na przykład Prezent Marzeń.


Prezenty sentymentalne

Fajnie na moment przypomnieć sobie, kim było się paręnaście lub parędziesiąt lat temu. Te prezenty niekoniecznie zmienią całe życie, ale pozwolą powspominać dawnego siebie. W tej kategorii mamy bardzo duże pole do popisu, zwłaszcza jeśli dobrze znamy życie obdarowywanej osoby. Podrzucę jedynie przykłady:

 • zamówienie regularnej (na przykład raz w tygodniu przez rok) dostawy naturalnych soków, które przypomną smaki dzieciństwa
 • stworzenie fotoksiążki z opisami, która przypomni emocje przeżytych chwil

 


Inne prezenty

 • Analiza kolorystyczna (wizyta u kosmetyczki lub umówienie konsultacji online) – to dla osób, które wciąż się zastanawiają, jakie kolory powinny nosić! Odkrycie swoich kolorów znacznie ułatwia życie, serio.
 • Idąc za ciosem – analiza sylwetki i pasujących fasonów, analiza cery, analiza włosów…. Wszystkie analizy, które pomogą ułatwić codzienne funkcjonowanie: ubieranie się, dobieranie fryzury, kosmetyków pielęgnacyjnych i tak dalej.
 • Dobrej jakości dodatki lub akcesoria, mogą być polskiej marki – to prezent dla osób, które ciągle mówią o tym, jak chciałyby zacząć ubierać się lokalnie i nosić lepsze ubrania. Taki podarunek może być impulsem do tego, żeby w końcu faktycznie zacząć tak żyć! Z tym rodzajem prezentów też niestety trzeba uważać – warto mieć pewność, że kupujemy właśnie tą upragnioną rzecz! Inaczej świetnej jakości skórzana torebka może skończyć tam gdzie świąteczne skarpetki, a tego właśnie chcemy uniknąć :)

 


Mam nadzieję, że skorzystacie z tej listy i wymyślicie naprawdę fajne, bardzo dobrze dopasowane prezenty, które będą czymś więcej niż miłym podarunkiem! Na mojej własnej liście w tym roku jest między innymi butelka z filtrem, przedruk pracy jednej z ulubionych artystek, kod na ebooki i dzień spędzony według mojego uznania. Mimo tego, że mam swoje ulubione kolory ubrań, od dawna marzy mi się też porządna analiza kolorystyczna ;)

 

A o czym Wy marzycie w tym roku? Ukrywacie swoje pomysły przed bliskimi i czekacie na niespodziankę czy przesyłacie im listę życzeń?

 

Zostańmy w kontakcie!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz