Cześć! Nie zawsze da się znaleźć ciuch, który w 100% spełnia nasze oczekiwania. Jednak bardzo często takie prawie-idealne ubranie można niewielkim nakładem pracy dostosować do naszych wymagań. Czasem wystarczy szybka ręczna przeróbka, nie trzeba nawet wyciągać maszyny! Seria “drobne przeróbki” powstała, żeby pomóc wprowadzić te zmiany w życie :) Dziś bierzemy na tapet usuwanie wkładów barkowych, potocznie zwanych też poduszkami na ramiona.


Zanim usuniesz wkład barkowy, weź pod uwagę, jakie było jego zastosowanie w ubraniu. Niektóre wkłady mają formować kształt nasady rękawa i zapobiec jego zapadaniu – doskonale widać to tutaj. Jeśli usuniesz taki wkład, rękaw może się zdeformować.

Inny przykład to ubrania, które mają bardzo wysokie wkłady barkowe. Takie poduszki podnoszą ramiona i dają iluzję masywniejszych barków. Jeśli ten styl Ci nie odpowiada – możesz usunąć poduszkę. Jednak wykrój prawdopodobnie miał “wkalkulowaną” jej wysokość. Jest spora szansa, że po usunięciu linia wszycia rękawa opadnie, opadną też elementy modelujące, jak zaszewka biustowa. Radziłabym nie odpruwać poduszek z bardzo dopasowanych ubrań, ale żakiety typu oversize można bez problemu przerabiać.

Jak usunąć poduszkę z ramienia?

Wymagane umiejętności: szycie ręczne. Czas: 10 minut.

Jeśli ubranie ma podszewkę, znajdź mało widoczne miejsce łączenia materiału wierzchniego z podszewką, na przykład przy dolnym brzegu z tyłu albo na rękawie. Rozpruj tak, byś przez dziurę mogła włożyć dłoń pod podszewkę. Wyczuj miejsca łączenia poduszki i rozpruj je nożyczkami lub przyrządem do prucia (prujką). To samo zrób z drugą poduszką. Na koniec podszewkę z wierzchem zszyj ręcznie ukrytym szwem (szew ukryty tłumaczyłam przy okazji muszki).


Możemy pozostać w kontakcie dzięki instagramowi – @joulenka, a tutaj znajdziesz mój sklep z wykrojami i kursami szycia online – Twoje Wykroje.

Kolejne posty z serii już niedługo!