Wszywanie rękawa to jeden z kroków milowych w nauce szycia ubrań. Dzięki tej umiejętności będziesz mogła przejść w świat szycia bluzek i sukienek, a potem koszul czy płaszczy! A zatem jak wszyć rękaw, żeby nie pruć 5 razy? I na czym polega to całe wdawanie?:)
Anatomia rękawa klasycznego
Mamy parę rodzajów rękawów – kimonowy, który stanowi jedną część z tułowiem (tułów i rękaw tworzą literę T). Jest rękaw raglanowy, który zakrywa całe ramię, a jego szwy ciągną się od dekoltu pod pachę. Jest też klasyczny rękaw i to właśnie nim zajmiemy się dziś. Ten jest bardziej anatomiczny i wszywa się go tam, gdzie kończy się tułów – na linii pachy i punktu szczytowego ramienia.
Zanim o tym jak wszyć rękaw, poświęćmy chwilę na zrozumienie jego budowy.
Skąd bierze się kształt rękawa? Rękaw w uproszczeniu jest taką tubą na rękę ;) Z tym, że żeby taki kształt walca (który po rozłożeniu byłby zwykłym prostokątem) dopasować do kształtu naszej ręki, trzeba go nieco przekształcić.
Po pierwsze, ręka ma większy obwód w bicepsie niż w nadgarstku. Dlatego szwy boczne rękawa to linie/krzywe, które nieco zbliżają się do siebie im bliżej dołu ręki.
Po drugie, nasze ramiona mają zaokrąglony kształt. Żeby ten kształt odtworzyć, używa się techniki zwanej wdawaniem. W wykroju objawia się to tak: obwód główki rękawa jest większy niż obwód pozostawionego na nią otworu w części tułowia. Po co? Po to, żeby przy lekkim zebraniu nadmiaru rękawa główka dopasowała się kształtem do ramienia. Nie jesteśmy ciosani maczetą i kanciaści, dlatego żeby ubranie ładnie leżało, powinno okalać nasze krągłości:) Wstawiam tutaj zdjęcie z dalszej części instrukcji – widzicie, że rękawy od zewnętrznych stron są lekkimi łukami? O ten efekt chodzi! Niżej pokażę, na czym w praktyce polega wdanie i jak je uzyskać.
Po trzecie, rękaw może być dopasowany na różne sposoby: może niemal opinać rękę, ale nie dawać swobody, a może być nieco mniej dopasowany do sylwetki, ale dawać większy zakres ruchu. Rozpoznaje się to porównując wysokość i szerokość główki rękawa. (Szerokość główki mierzy się po złożeniu rękawa szwami bocznymi, stąd na grafice to taka strzałka “donikąd” ;)) Jeśli wysokość główki jest większa niż szerokość, rękaw będzie węższy, bardziej dopasowany, ale nie pozwalający podnieść ręki zbyt wysoko do góry. Jeśli szerokość jest większa – rękaw będzie swobodniejszy.
W Sukience Swobodnej wyraźnie widać, że główka jest szersza niż wyższa, bo rękaw był opracowany tak, żeby bez problemu można było jeździć w tej sukience na rowerze, zbierać kwiaty, a nawet malować ściany czy spać ;) Ruchy zupełnie nie są skrępowane.
Po czwarte, nasze ramiona zwykle układają się nieco do przodu. Żeby materiał nie zbierał się przy pasze z przodu, przód rękawa jest bardziej stromy. To często widać właśnie w rękawach sukienkowych – dla luźnej koszuli rękaw może mieć symetryczny przód i tył :)
To tak w skrócie – mam nadzieję, że ten kształt nie wydaje się już taki bezsensowny ;)
Jak wszyć rękaw?
Przejdźmy do konkretów!
Na podstawie Sukienki Swobodnej pokażę Ci, jak wszyć rękawy:)
1. Przygotowanie do wdania
Przefastryguj rękawy między nacinkiem na pasze tyłu i pasze przodu 3 razy: na szerokość stopki od brzegu materiału, na szerokość stopki od poprzedniej fastrygi i jeszcze raz na szerokość stopki. Powinny powstać 3 fastrygi oddalone od siebie o tą samą szerokość.
Te fastrygi przydadzą się to wdawania :)
Mówiąc o fastrygowaniu maszynowym, mam na myśli jak najluźniejszy ścieg prosty – na przykład o skoku 4-4,5.
2. Zszyj szew boczny rękawa.
W Sukience Swobodnej zszywa się go szwem francuskim. Szwowi francuskiemu poświęcę osobny wpis, ale pewne informacje są już zawarte we wpisie o wykończeniach bez overlocka.
3. Przygotowanie rękawów do wdania – ciąg dalszy.
Od lewej strony rękawa chwyć trzy fastrygi – wyciągnij je odrobinę i rozprowadź powstałe marszczenie po główce…
… tak, żeby nie było widać już zmarszczek. Dzięki temu zmniejszamy odrobinę długość tego odcinka do wszycia i nadajemy mu kształt w 3D! Od drugiej strony trzeba zrobić to samo…
Dzięki temu rękawy powinny wyglądać tak – sam brzeg się faluje, ale na 1 cm wgłąb, czyli na linii szycia, nie widać już żadnej zmarszczki.
A efekt od boku to właśnie ładne zaokrąglenie. Oprócz tego takie ściągnięcie fastrygą wyrównuje nam odcinki do wszycia – teraz bez problemu uda Ci się połączyć rękaw z tułowiem na gładko :)
4. Wszywanie rękawów
Określ, który rękaw jest prawy, a który lewy – pomoże to rozróżnić podwójny nacinek na tyle rękawa. Połóż rękawy po odpowiadających stronach sukienki.
Tutaj linia pachy w sukience też jest przefastrygowana dla ustabilizowania, żeby obwód nie rozciągnął się podczas szycia:
Sięgając przez dekolt, połącz szew boczny rękawa ze szwem bocznym sukienki tak, by połączyć prawe strony materiału. Złap ten punkt szpilką. Dzięki odpowiedniemu zaprasowaniu dodatek w sukience powinien układać się w tył, a w rękawie – w przód. Złap dodatki szpilkami, żeby nie przesuwały się w trakcie szycia. Powtórz dla drugiego rękawa.
Teraz połącz szpilkami pozostałe nacinki ze sobą: nacinki na pachę przodu, pachę tyłu i nacinek na szew ramieniowy. Powtórz dla drugiego rękawa.
Połącz szpilkami odcinki między nacinkami. Zacznij od strony szwu bocznego – tam powinnaś łączyć odcinki tej samej długości. Na górnej części główki rękawa, jeśli długości się nie zgadzają, można wyregulować je fastrygą. Od brzegu rękaw będzie się falować – ważne, żeby na linii szycia, 1 cm od brzegu, nie było żadnych zmarszczeń.
Jeśli wszywasz rękaw pierwszy raz, możesz sfastrygować go ręcznie na linii szycia. Jeśli masz pewność, że elementy są połączone równo – czas zszyć rękaw maszynowo. Szyj rękawem do góry, żeby kontrolować wdanie. Zacznij szycie w okolicy pachy tyłu, szyj po całym obwodzie, a przy końcu wejdź nieco w początek szwu i zarygluj. Obetnij końce nici. Powtórz dla drugiego rękawa.
Oceń rezultat na prawej i lewej stronie: dodatki na szew ramieniowy powinny układać się na boki, szwy francuskie powinny być rozłożone w przeciwne strony. W żadnym miejscu nie powinno być marszczenia materiału. Jeśli któreś miejsce nie zostało wszyte poprawnie – rozpruj parę centymetrów i skoryguj szew.
5. Wykańczanie rękawów.
Tu rzut oka na wszyty rękaw z prawej strony, jeszcze przed wypruciem fastryg. Jeśli rękawy są wszyte dobrze, wypruj fastrygi z części tułowia i rękawa. Wyrównaj dodatki na szwy, jeśli się postrzępiły, i wykończ je razem zygzakiem, overlockiem lub ściegiem overlockowym. Rozprasuj wykończone szwy, by dodatek kierował się w stronę rękawa.
Podwiń dół rękawów podwójnym podwinięciem: zaprasuj najpierw na 1 cm, a potem na 1,5 cm do lewej strony. Złap szpilkami. Zszyj około 1-2 mm od zaprasowania.
Tadam, gotowe!
We wszytym rękawie wdania nie powinno być widać – efektem jest tutaj płynna, zaokrąglona linia ramienia. Rękaw powinien układać się nieco w kierunku przodu sukienki – tak jak nasze ręce:)
Tak właśnie wygląda rękaw na obu wersjach Sukienki Swobodnej :)
To tyle ode mnie! Jeśli mam opisać coś jeszcze dokładniej, napisz mi w komentarzu, co jeszcze chciałabyś o rękawach wiedzieć ;)