Wszywanie rękawa to jeden z kroków milowych w nauce szycia ubrań. Dzięki tej umiejętności będziesz mogła przejść w świat szycia bluzek i sukienek, a potem koszul czy płaszczy! A zatem jak wszyć rękaw, żeby nie pruć 5 razy? I na czym polega to całe wdawanie?:)


Zastanawiasz się, skąd te irytujące znaki zapytania i czy przypadkiem nie da się ich zetrzeć pocierając monitor? :) Cenzurki są tu dlatego, że pokażę Ci jak wszyć rękaw na przykładzie… Sukienki Swobodnej, która jest moim nowym wykrojem!

12 czerwca ruszyła przedsprzedaż tajemniczej Sukienki Swobodnej

Zanim zaczniemy, mam dobrą wiadomość – w środę, 12 czerwca, ma premierę mój kolejny wykrój! To wykrój na sukienkę na lato o wdzięcznej nazwie Sukienka Swobodna. Na razie nie pokażę Wam jej w całości. Dlaczego? O tym zaraz :)

Ta sukienka to model dla szyjących, które mają już za sobą najprostsze ubrania takie jak Top Codzienny czy Spódnica Luzacka i chcą przejść poziom wyżej. Sukienka uczy takich technik jak szycie szwem francuskim, wykańczanie niewidoczną na prawej stronie lamówką czy wszywanie rękawów. Instrukcja jej szycia ma około 40 zdjęć, a na blogu będę ją jeszcze rozszerzać – ten wpis jest właśnie takim rozszerzeniem części o rękawach :)

Przez pierwszy tydzień przedsprzedaży (12-18 czerwca) to będzie nadal sukienka TAJEMNA – to moment na zakup tylko dla osób, które naprawdę mi ufają ;) Te osoby mogą liczyć na fajne bonusy, o których więcej opowiem niedługo. To taki eksperyment – jestem ciekawa, ile z Was jest w stanie kupić sukienkę tylko na podstawie opisu wykroju i zaufania do mojej wykrojowej pracy :)

Znak zapytania zdejmę z jaśnie pani Swobodnej w środę, 19 czerwca. Nie mogę się doczekać Waszej reakcji, bo sama jestem mega zadowolona z rezultatu!

Tworząc Sukienkę Swobodną wzięłam pod uwagę, jakie są według Was cechy idealnej letniej sukienki – pisałyście mi o nich w ankiecie, za co bardzo dziękuję! Dzięki Wam wykrój będzie mieć dwie wersje, które mają ZUPEŁNIE różne charaktery. Do tego stopnia, że koleżanka po fachu powiedziała mi – “serio, to dwie inne kiecki! Weź to podziel na dwa wykroje!”. Mogłabym, zarobiłbym więcej, ale ja nie ściemniam – baza obu wersji jest ta sama. Po prostu opcji mnóstwo, jak zwykle w Twoje Wykroje ;)

Okej, to wróćmy na ziemię, czyli do rękawów :)

Anatomia rękawa klasycznego

Mamy parę rodzajów rękawów – kimonowy, który stanowi jedną część z tułowiem (tułów i rękaw tworzą literę T). Jest rękaw raglanowy, który zakrywa całe ramię, a jego szwy ciągną się od dekoltu pod pachę. Jest też klasyczny rękaw i to właśnie nim zajmiemy się dziś. Ten jest bardziej anatomiczny i wszywa się go tam, gdzie kończy się tułów – na linii pachy i punktu szczytowego ramienia.

Zanim o tym jak wszyć rękaw, poświęćmy chwilę na zrozumienie jego budowy.

Skąd bierze się kształt rękawa? Rękaw w uproszczeniu jest taką tubą na rękę ;) Z tym że żeby taki kształt walca (który po rozłożeniu byłby zwykłym prostokątem) dopasować do kształtu naszej ręki, trzeba go nieco przekształcić.

Po pierwsze, ręka ma większy obwód w bicepsie niż w nadgarstku. Dlatego szwy boczne rękawa to linie/krzywe, które nieco zbliżają się do siebie im bliżej dołu ręki.

Po drugie, nasze ramiona mają zaokrąglony kształt. Żeby ten kształt odtworzyć, używa się techniki zwanej wdawaniem. W wykroju objawia się to tak: obwód główki rękawa jest większy niż obwód pozostawionego na nią otworu w części tułowia. Po co? Po to, żeby przy lekkim zebraniu nadmiaru rękawa główka dopasowała się kształtem do ramienia. Nie jesteśmy ciosani maczetą i kanciaści, dlatego żeby ubranie ładnie leżało, powinno okalać nasze krągłości:) Wstawiam tutaj zdjęcie z dalszej części instrukcji – widzicie, że rękawy od zewnętrznych stron są lekkimi łukami? O ten efekt chodzi! Niżej pokażę, na czym w praktyce polega wdanie i  jak je uzyskać.

Po trzecie, rękaw może być dopasowany na różne sposoby: może niemal opinać rękę, ale nie dawać swobody, a może być nieco mniej dopasowany do sylwetki, ale dawać większy zakres ruchu. Rozpoznaje się to porównując wysokość i szerokość główki rękawa. (Szerokość główki mierzy się po złożeniu rękawa szwami bocznymi, stąd na grafice to taka strzałka “donikąd” ;)) Jeśli wysokość główki jest większa niż szerokość, rękaw będzie węższy, bardziej dopasowany, ale nie pozwalający podnieść ręki zbyt wysoko do góry. Jeśli szerokość jest większa – rękaw będzie swobodniejszy.

W Sukience Swobodnej wyraźnie widać, że główka jest szersza niż wyższa, bo rękaw był opracowany tak, żeby bez problemu można było jeździć w tej sukience na rowerze, zbierać kwiaty, a nawet malować ściany czy spać ;) Ruchy zupełnie nie są skrępowane.

Po czwarte, nasze ramiona zwykle układają się nieco do przodu. Żeby materiał nie zbierał się przy pasze z przodu, przód rękawa jest bardziej stromy. To często widać właśnie w rękawach sukienkowych – dla luźnej koszuli rękaw może mieć symetryczny przód i tył :)

To tak w skrócie – mam nadzieję, że ten kształt nie wydaje się już taki bezsensowny ;)

 

Jak wszyć rękaw?

Przejdźmy do kontkretów!

Na podstawie tajemniczej Sukienki Swobodnej pokażę Ci, jak wszyć rękawy:)

1. Przygotowanie do wdania

Przefastryguj rękawy między nacinkiem na pasze tyłu i pasze przodu 3 razy: na szerokość stopki od brzegu materiału, na szerokość stopki od poprzedniej fastrygi i jeszcze raz na szerokość stopki. Powinny powstać 3 fastrygi oddalone od siebie o tą samą szerokość.

Te fastrygi przydadzą się to wdawania :)

Mówiąc o fastrygowaniu maszynowym, mam na myśli jak najluźniejszy ścieg prosty – na przykład o skoku 4-4,5.

2. Zszyj szew boczny rękawa.

W Sukience Swobodnej zszywa się go szwem francuskim. Szwowi francuskiemu poświęcę osobny wpis, ale pewne informacje są już zawarte we wpisie o wykończeniach bez overlocka.

3. Przygotowanie rękawów do wdania – ciąg dalszy.

Od lewej strony rękawa chwyć trzy fastrygi – wyciągnij je odrobinę i rozprowadź powstałe marszczenie po główce…

… tak, żeby nie było widać już zmarszczek. Dzięki temu zmniejszamy odrobinę długość tego odcinka do wszycia i nadajemy mu kształt w 3D!  Od drugiej strony trzeba zrobić to samo…

Dzięki temu rękawy powinny wyglądać tak – sam brzeg się faluje, ale na 1 cm wgłąb, czyli na linii szycia, nie widać już żadnej zmarszczki.

A efekt od boku to właśnie ładne zaokrąglenie. Oprócz tego takie ściągnięcie fastrygą wyrównuje nam odcinki do wszycia – teraz bez problemu uda Ci się połączyć rękaw z tułowiem na gładko :)

4. Wszywanie rękawów

Określ, który rękaw jest prawy, a który lewy – pomoże to rozróżnić podwójny nacinek na tyle rękawa. Połóż rękawy po odpowiadających stronach sukienki.

Tutaj linia pachy w sukience też jest przefastrygowana dla ustabilizowania, żeby obwód nie rozciągnął się podczas szycia:

Sięgając przez dekolt, połącz szew boczny rękawa ze szwem bocznym sukienki tak, by połączyć prawe strony materiału. Złap ten punkt szpilką. Dzięki odpowiedniemu zaprasowaniu dodatek w sukience powinien układać się w tył, a w rękawie – w przód. Złap dodatki szpilkami, żeby nie przesuwały się w trakcie szycia. Powtórz dla drugiego rękawa.

Teraz połącz szpilkami pozostałe nacinki ze sobą: nacinki na pachę przodu, pachę tyłu i nacinek na szew ramieniowy. Powtórz dla drugiego rękawa.

Połącz szpilkami odcinki między nacinkami. Zacznij od strony szwu bocznego – tam powinnaś łączyć odcinki tej samej długości. Na górnej części główki rękawa, jeśli długości się nie zgadzają, można wyregulować je fastrygą. Od brzegu rękaw będzie się falować – ważne, żeby na linii szycia, 1 cm od brzegu, nie było żadnych zmarszczeń.

Powtórz dla drugiego rękawa.

Jeśli wszywasz rękaw pierwszy raz, możesz sfastrygować go ręcznie na linii szycia. Jeśli masz pewność, że elementy są połączone równo – czas zszyć rękaw maszynowo. Szyj rękawem do góry, żeby kontrolować wdanie. Zacznij szycie w okolicy pachy tyłu, szyj po całym obwodzie, a przy końcu wejdź nieco w początek szwu i zarygluj. Obetnij końce nici. Powtórz dla drugiego rękawa.

Oceń rezultat na prawej i lewej stronie: dodatki na szew ramieniowy powinny układać się na boki, szwy francuskie powinny być rozłożone w przeciwne strony. W żadnym miejscu nie powinno być marszczenia materiału. Jeśli któreś miejsce nie zostało wszyte poprawnie – rozpruj parę centymetrów i skoryguj szew.

5. Wykańczanie rękawów.

Tu rzut oka na wszyty rękaw z prawej strony, jeszcze przed wypruciem fastryg. Jeśli rękawy są wszyte dobrze, wypruj fastrygi z części tułowia i rękawa. Wyrównaj dodatki na szwy, jeśli się postrzępiły, i wykończ je razem zygzakiem, overlockiem lub ściegiem overlockowym. Rozprasuj wykończone szwy, by dodatek kierował się w stronę rękawa.

Podwiń dół rękawów podwójnym podwinięciem: zaprasuj najpierw na 1 cm, a potem na 1,5 cm do lewej strony. Złap szpilkami. Zszyj około 1-2 mm od zaprasowania.

Tadam, gotowe!

We wszytym rękawie wdania nie powinno być widać – efektem jest tutaj płynna, zaokrąglona linia ramienia. Rękaw powinien układać się nieco w kierunku przodu sukienki – tak jak nasze ręce:)

Tak właśnie wygląda rękaw na obu wersjach tajemniczej Sukienki Swobodnej :)


To tyle ode mnie! Jeśli mam opisać coś jeszcze dokładniej, napisz mi w komentarzu, co jeszcze chciałabyś o rękawach wiedzieć ;)