jak uszyć piórnik DIYPiórnik DIY (lub kosmetyczka DIY) to świetny pomysł na wykorzystanie małych resztek materiałów. Poza tym to może być pierwszy projekt, w którym odważysz się wszyć podszewkę! Wszywanie tej podszewki jest bajecznie proste, więc jeśli się rozochocisz, będziesz chciała sięgać po więcej. A więc jak uszyć piórnik DIY?

Piórnik to też kolejny (zaraz po ozdobnej frotce – scrunchie) pomysł na prezent zrobiony samodzielnie!

Czego potrzebujemy do szycia piórnika DIY?

Materiały na piórnik DIY

Materiał wierzchni powinien być dość sztywny, żeby porządnie trzymał formę kosmetyczki. Proponuję grubsze płótno bawełniane albo jeans. W środku może być coś delikatniejszego, ale możemy równie dobrze użyć tego samego materiału co od zewnątrz. Plusem będzie na pewno, jeśli oba materiały będzie można łatwo wyprać!

U mnie materiał wierzchni to grube płótno, które najpierw było zasłoną, a potem legowiskiem dla psa. Postemplowałam go, żeby nie było widać, że daję mu trzecie życie. Jeśli masz ochotę na stemplowanie materiałów, pod koniec wpisu mam dla Ciebie niespodziankę!

Podszewka to z kolei kawałek ortalionu, który został mi po innym projekcie. Dzięki temu, że materiał jest wodoodporny, piórnik może z powodzeniem pełnić rolę kosmetyczki! Obecnie przechowuję w nim płynne farby, powinien dobrze strzec przed wyciekiem :)

Inne akcesoria

  • zamek błyskawiczny o długości 18-20cm
  • szpilki
  • mydełko krawieckie
  • nożyczki
  • opcjonalnie: stopka do wszywania zamków

Jak uszyć piórnik lub kosmetyczkę? [film]

Kliknij w film, by obejrzeć dokładną instrukcję.

 

A teraz obiecana wyżej…


Niespodzianka!

Jeśli chcesz stemplować własne wzory, mam super wiadomość. Wspólnie z Gosią Lechów, graficzką i projektantką wzorów, tworzymy kurs o projektowaniu i wykonywaniu wzorów na materiałach technikami dostępnymi w domu – kurs “Dobry Motyw“.

To będzie kurs dla osób, które chcą dawać drugie życie materiałom, albo które po prostu szukają fajnego i relaksującego zajęcia na wieczór!

Nie trzeba wcale czuć, że ma się “talent plastyczny”, bo przygotowujemy bibliotekę wzorów, które będzie można po prostu skopiować:) A kopiowanie to jest genialny sposób uczenia się. Bo czym jest korzystanie z wykroju, jeśli nie kreatywnym kopiowaniem? Wybieramy materiał i zmieniamy detale, ale pracujemy na gotowej bazie. Tak samo będzie w przypadku kursu wzorów:)

Przygotowałyśmy też super ćwiczenia ze stemplowania do pobrania za darmo! Jeśli jesteś zainteresowana kursem, zapisz się na listę, a dostaniesz na maila bibliotekę kilku wzorów i dokładną instrukcję, jak je wykonać :)

kurs dobry motyw

To są właśnie te stemple, których używałam przy moim piórniku. Jest mnóstwo kombinacji, jak można ich użyć – my przygotowałyśmy w sumie 10 kompozycji do wyboru:)


jak uszyć kosmetyczkę DIYTak wygląda gotowa kosmetyczka DIY! Najfajniejsze w tym projekcie jest to, że zarówno wierzch jak i wnętrze są estetyczne. Gdy uszyjesz ten projekt, daj znać, czy przekonał Cię do wszywania podszewek!