Cześć! Nowy wykrój na bluzkę lub sukienkę, czyli Dzianina Uniwersalna, będzie bardzo różnie się układał w zależności od wyboru materiału. Rzuć okiem na parę inspiracji!

Po pierwsze, to mówi instrukcja jeśli chodzi o sugerowany materiał:

Na sukienkę/bluzkę odpowiednie będą dzianiny o gramaturze 180-300g/m2 i rozciągliwości (sprawdzanej prostopadle do fabrycznego brzegu) przynajmniej 50%. Dla sukienki lepsze będą sztywne dzianiny średniej grubości, na bluzkę nadadzą się te mniejszej grubości i bardziej rozciągliwe (70% wzwyż). Najlepiej będą trzymać formę materiały z niewielką (2-10%) domieszką elastanu.

Jeśli zaczynasz przygodę z szyciem dzianin, najłatwiej będzie Ci szyć dzianiny o niskiej rozciągliwości, blisko 50%.


Najważniejszy aspekt to rozciągliwość. Ten wykrój ma tak zwany luz ujemny w biuście – to znaczy, że gotowe ubranie ma mniejszy obwód niż sylwetka. Dzięki temu sukienka czy bluzka lekko opina tę część ciała. Żeby jednak nie było przy tym wrażenia ciasnoty, dzianina musi się rozciągać przynajmniej o te 50%.

Jak zmierzyć rozciągliwość? Na brzegu prostopadłym do brzegu fabrycznego zaznacz 10 cm materiału szpilkami, a potem zmierz w rozciągnięciu. Jeśli wyjdzie 15 cm, to znaczy, że materiał ma równo 50% rozciągliwości. Rozciągliwości może być też więcej, ale nie może być mniej.

Jeśli sprawdzisz rozciągliwość, masz połowę sukcesu! Druga połowa to to, jak materiał się układa. Popatrz na te dwie dzianiny:

To dwie dzianiny “zwichrowane” w ten sam sposób. Ta po lewej układa się w  morze fałdek – jest bardzo miękka. Ta po prawej już się tak łatwo nie poddaje – trzyma fason i układa się w znacznie mniej fałd.To, jak chcesz, żeby się ten materiał układał zależy od Twoich upodobań. Przedstawię Ci jednak moje osobiste typy i parę inspiracji!

WERSJA A

Skojarzenia: vintage vibes, Jane Birkin, paski!

Rozkloszowana sukienka będzie wyglądać cudnie i z trzymających formę, i z miękkich dzianin. Te pierwsze będą odstawać od ciała na dole podobnie jak tutaj:

1/2/3/4

Wersje szyte na przykład z punto albo bawełnianej dzianiny pętelkowej będą właśnie tak odstawać od ciała. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu drobnych fałdek na dole, sięgnij po cieńszy lub bardziej lejący materiał. Tutaj Dzianina Uniwersalna w wersji A uszyta z bawełnianego single jerseyu:

WERSJA B

Skojarzenia: sportowa elegancja, poranek w biurze, popołudnie na kawie.

Sukienka z prostym dołem do kolana według mnie najlepiej wygląda z trzymających formę materiałów. Bo mimo że sukienka nie opina talii ani bioder, to ładnie je zarysowuje dzięki kształtowi talii i szwowi na plecach.

1/2/3/4

WERSJA C

Skojarzenia: Audrey Hepburn w cygaretkach, uniwersalna bluzka, która pasuje do spodni, spódnic i pod marynarkę.

Wszystkie bluzki świata powinny być przede wszystkim bardzo miękkie! Dlatego tutaj polecam nieco cieńsze materiały, które miękko się układają. Mogą być zwykłe t-shirtowe single jerseye, ale też inne dzianiny – byle nie były za grube i sztywne!

1/2/3/4

Daj znać, którą wersję widzisz na sobie! A jeśli będziesz publikować wykrój na Instagramie, koniecznie pamiętaj o hashtagu: #Dzianina Uniwersalna :)


A może masz ochotę na kurs szycia online?

Zapraszam Cię na kurs szycia online – Solidne Podstawy Szycia Dzianin. Tu, na blogu, znajdziesz wiele porad. Ale jeśli wciąż obawiasz się szycia rozciągliwych materiałów na maszynie domowej, jeśli chcesz, by ktoś przeprowadził Cię przez ten proces za rękę – dołącz do kursu video! Dzięki kursowi nabierzesz pewności w szyciu dzianin na zwykłej maszynie domowej. Zaczynamy od teorii, ustawień maszyny, doboru akcesoriów. Potem szyjemy opaskę na uszy, a na końcu ubranie z wykroju Dzianina Uniwersalna :)