składowe, co na nas wpływa, dobre rzeczy

Wybierasz szkołę, studia, idziesz do pracy. Czytasz wybrane książki, przeglądasz blogi. To wszystko na Ciebie wpływa. W większości pozytywnie.

Pamiętasz z lekcji fizyki pojęcie siły wypadkowej? W skrócie: chodzi o to, że na obiekt może działać kilka sił skierowanych w różne strony. Te małe siły to składowe i można je zsumować. Taka suma to właśnie wypadkowa.

My, duże człowieki, jesteśmy całe życie prowadzeni przez coś w stylu wypadkowych. Z małą, ale bardzo istotną różnicą.

 

Możemy wybrać, czy jakieś zachowanie weźmiemy sobie za przykład, czy uznamy za niewłaściwe. Czy dany skrawek wiedzy nas rozwija, czy możemy go sobie darować. Każdej składowej możemy powiedzieć “tak”, “nie” lub “nie masz dla mnie znaczenia; wybacz, ale muszę Cię wyzerować”.

Porozmawiajmy dziś o tych dobrych składowych.

Mam kilku znajomych, których mogę spotkać po dowolnym czasie rozłąki i zawsze ze spotkania wyjdę z wyśmienitym humorem. To ludzie mający pomysł na siebie, czasem konkretny i rozważny, czasem totalnie zwariowany z domieszką #yolo. Właśnie oni wpływają na mnie pozytywnie, inspirują, poprawiają nastrój.

Od czasu do czasu wszyscy spotykamy się z nowymi i starymi znajomymi. Możemy wybierać, komu poświęcamy czas. Bo oni na nas wpływają. Mogą uciąć skrzydła albo dodać motywacji. Możemy wybierać książki i blogi, które czytamy. Czerpać przykłady od najlepszych.  Słuchać tylko dobrej muzyki. Nie ma co zawracać sobie głowy “złymi” składowymi.

A tych dobrych jest tyle, że trudno je wszystkie spamiętać. Na przykład – ostatnio przeczytałam tekst o oddychaniu, dzięki któremu mniej się stresuję. Byłam w nieznanej mi wcześniej knajpce, której pyszne menu próbuję kopiować w domu. Zrobiłam zdjęcie kwitnących magnolii, które planowałam od kilku lat, ale zawsze coś stawało na drodze. Koleżanka zmieniła kierunek studiów – podjęła ważną i bardzo dobrą decyzję. Inna spełnia marzenia i wyjeżdża na wymianę do Chin.

Tyle ode mnie, bo przykłady można mnożyć w nieskończoność. Jakie są Twoje dobre składowe, małe i duże? Te, które wpływają na Ciebie codziennie albo ukierunkowały Cię ostatnio? Podziel się swoim dobrem i małymi sukcesami. Wartościowe linki mile widziane!

Ach, i jeszcze słówko co do znajomych. Uwielbiam rozmawiać o ich planach na podróże, nowych pomysłach na ulepszenie siebie i planach na biznes. Czekam na ich pierwsze miliony. Bo to będą też moje miliony.

Dzięki za czytanie.

Pozdrawiam, składowa ;)