Muchy próbują dorwać się do resztek naszego jedzenia, komary piją naszą krew, a mole… mole są jeszcze gorsze. Chcą zjeść nasze ukochane ubrania. Co gorsza, lubują się w tych droższych. Nie ruszą niezbyt lubianego poliestrowego t-shirtu za 10 złotych z ostatniej przeceny. Tego, który właściwie mogłabyś już wyrzucić. O nie! One wiedzą, co dobre. Z przyjemnością wbiją kły z Twój kaszmirowy płaszcz i wełniany sweter. Ten najcieplejszy, ulubiony. Wgryzą się też w jedwabną koszulę – właśnie tą, którą kupiłaś na ważne wyjścia. Co więcej, jeśli stwierdzą, że koszula jest smaczna, złożą na niej jaja i będą chciały wychować potomstwo.
Mole mogą zjeść Twoje najlepsze ubrania – te szyte z naturalnych materiałów pochodzenia zwierzęcego. Wystarczy, że jeden mały motyl wleci przez okno, za kilka dni mogą już być ich dziesiątki. Lepiej więc zapobiegać niż walczyć. Najbardziej znanym i skutecznym sposobem na mole jest lawenda.
Jak uszyć woreczki na lawendę?
Będziesz potrzebować lekkiej, przewiewnej tkaniny, żeby lawenda łatwo oddawała zapach. Najprostsza metoda to uszycie woreczka z jednego prostokąta o wymiarach około 10 cm x 15 cm. Złóż prostokąt krótszymi bokami i zszyj jak pokazałam na zdjęciu. Zabezpiecz brzegi. Niezszyty brzeg trzeba będzie dwa razy zawinąć do wewnątrz, tak jak pokazywałam w instrukcji szycia serwetki (zdjęcie 3). Woreczek jest gotowy, zostało jeszcze tylko wiązanie nitek. Ta instrukcja jest prostsza nawet od wymienionej serwetki, która była pierwszym projektem w kursie szycia Wpadnij po szyję.
Taki woreczek wypełniamy do trzech czwartych suszonymi kwiatami lawendy (wystarczy rozłożyć kwiatki na tacy na jakieś trzy dni, w wietrzonym pomieszczeniu) i związujemy wstążką lub koronką. Brzegi wstążki można nadtopić nad świeczką, żeby się nie strzępiły. Robimy kokardę, za jej ucho powiesisz woreczek na wieszaku.
Radzę przeznaczyć jeden woreczek na każdą możliwą część szafy: szufladę, półkę z tekstyliami, pudełko na bieliznę, a nawet kosz na brudne ubrania (tak dla pewności). Lepiej zapobiegać niż potem próbować cerować malutkie, denerwujące dziurki. Ja dla siebie, koleżanki i babci uszyłam 24 woreczki. Powinno wystarczyć ;)
Nietypowe pomysły na lawendowe woreczki
…znalezione w sieci. Jeśli chcecie, eksperymentujcie z kształtem i wykonaniem. Cel jest tylko taki, żeby każdy z Was zrobił te woreczki i spał spokojnie nie bojąc się o swoją szafę.
- Lawendowe serca – zawieszki.
- Zawieszki – woreczki jak na herbatę – przeurocze!
- Woreczki-koperty z bawełnianych, haftowanych chusteczek. Coś dla laików, nie wymaga szycia!
- Woreczki ozdobione transferem na tkaninę (przynajmniej tak wyglądają).
- Propozycja Marthy Stewart – woreczki przypominające ravioli. Podejrzewam, że ten zabieg nie był celowy ;)
Inne domowe sposoby na mole
Jeśli nie chcesz używać lawendy, możesz użyć innych intensywnych zapachów. Najmilej pachnącym jest chyba wanilia. Wystarczy, że namoczysz kawałek materiału olejkiem waniliowym (ten sposób odstrasza też komary, sprawdziłam na własnej skórze!). Wieść głosi, że inne zapachy, które mogą pomóc, to cynamon, goździki czy cytryna. Upierałabym się jednak przy tym, żeby używać lawendy. To jedyny zapach, który – nawet jeśli wsiąknie w sweter – nie będzie przeszkadzał otoczeniu.
Bo chyba nie chcemy pachnieć jak świąteczny piernik, prawda?
Chcesz uszyć swoje woreczki, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Sprawdź tego ebooka i szyj bez zniechęceń i frustracji!