frędzle diy, Bluzka z frędzlami, t-shirt z frędzlami, blog diy

Jakie ubrania kojarzą się Wam z dzieciństwem? U mnie jest to zieleń od stóp do głów, luźne spodnie i koszulki  frędzlami. Mama nacinała mi dół t-shirtów, dzięki czemu czułam się odrobinę ekstrawagancko – tak mówią starzy ludzie, wtedy na pewno nie znałam tego słowa;) W takim stroju jeździłam na rowerze i chodziłam do lasu.


Dlatego kiedy ekipa Zalando poprosiła mnie o wykonanie swojej wersji wybranego projektu z ich platformy DIY, nie miałam ani chwili wahania – z największą przyjemnością wracam do frędzli! Dzisiejsza instrukcja powstała we współpracy z Zalando właśnie – możecie im podziękować, po powstał z tego naprawdę fajny i subtelnie efektowny projekt ;)


 

Bluzka z frędzlami – robimy!

 

Będą potrzebne: T-shirt z lekko luźnymi rękawami, ostre nożyczki, linijka/taśma krawiecka, mydełko krawieckie/kreda do zaznaczania linii, nitka i igła do szycia ręcznego.

co bedzie potrzebne, Bluzka z frędzlami, DIY, Zalando DIY, blog, joulenka

Zanim zaczniemy, zafunduję Wam krótki wstęp o właściwościach materiału. Dzianiny na t-shirty to coś w stylu robótek na drutach, tylko w dużym pomniejszeniu. Dzianina to taki rodzaj materiałów, który jest pleciony jedną nitką i tworzy oczka. Oczka tworzone tuż obok siebie to rządki, a te ustawione pionowo na sobie – kolumienki. Możecie wycinać frędzle na różne sposoby, ale najlepiej rolują się i układają te krojone pionowo (wzdłuż kolumieniek) albo poziomo (wzdłuż rządków). Czasem struktura materiału może być bardzo delikatna, ale wystarczy chwilę się przyjrzeć, żeby dostrzec o co chodzi ;)

 Bluzka z frędzlami, DIY, Zalando DIY, blog, joulenka

1/ Na rękawie od najwyższego punktu ramienia szukamy kolumienki – powinnaś spokojnie rozpoznać pionowe paski na strukturze materiału. Zaznacz tę linię kredą lub narysuj pasek o grubości około pół centymetra. Tego paska nie można ruszyć przy cięciu, bo będzie stelażem, który trzyma frędzle na środku.
2/ Złóż rękaw wzdłuż zaznaczonej linii i narysuj parę prostopadłuch kresek – one pomogą nam robić równe nacięcia. Nie musisz zaznaczać każdej linii cięcia – wystarczą nam dosłownie 3-4 pomocnicze kreski.

 Bluzka z frędzlami, DIY, Zalando DIY, blog, joulenka

3/ Zasady cięcia są takie – nie zbliżamy się do szwów na więcej niż 3mm i nie przecinamy górnego zaznaczonego paska. Zaczynając od dolnego szwu tnij paseczki materiału o grubości 7-10mm (grubsze ładnie się układają, ale nie można zrobić zbyt grubych). Spróbuj ciąć tak, żeby przy środkowym nienaruszalnym pasku i przy szwie łączącym rękaw z tułowiem cięcie miało kąt prosty (patrz:  różowe strzałki na rysunku). Przy szwie czasem będziesz musiała trochę zaokrąglić cięcie na końcu. Dzięki temu frędzle będą się ładniej układać ;)
4/ Powtórz to samo po drugiej stronie rękawa. Spróbuj ciąć tak, żeby pasków było tyle samo i żeby były w równych odległościach. Na dobrą sprawę wystarczy, że będą się ładnie schodzić na górnej części rękawa – to jedyne miejsce, gdzie grubość pasków jest widoczna.

 Bluzka z frędzlami, DIY, Zalando DIY, blog, joulenka

5/ Żeby paski ładnie się zrolowały, trzeba je trochę porozciągać. Takie rozciąganie sprawia, że prostujemy rządek dzianiny – ot, cała filozofia ;) Dzięki temu frędzle robią się cieńsze, ale dłuższe.
6/ Przymierz bluzkę i zobacz, jak leży. Jest szansa, że górne paski nie będą się układać – będą zbyt krótkie, żeby ładnie wisieć. Sama zdecyduj, ile górnych pasków trzeba obciąć – ja pozbyłam się dwóch. Reszta ładnie się układa pod własnym ciężarem.

layout - tutorial-4
7/ Ostatnia sprawa – wycinamy wykończenie rękawa! Przy filigranowych frędzlach jest nam zupełnie niepotrzebne ;) Wystarczy odciąć wykończenie od górnego paska i dolnego szwu. To jedyny moment, kiedy przecinamy szew – trzeba więc zabezpieczyć go przez rozpruwaniem, czyli lekko przeszyć igłą i nitką.

Dokładnie te same czynności powtarzamy przy drugim rękawku. Gotowe! ;)

 


 

Zanim doszłam do tego, co widzisz na zdjęciu, pocięłam parę innych koszulek. Jeśli chcesz zrobić ten lub inny frędzlowy wzór, mam dla Ciebie kilka ogólnych wskazówek wartych zapamiętania, które wyniosłam z tych zabaw:

  • Frędzle wyglądają najładniej,  gdy są krojone wzdłuż lub w poprzek włókna.Wszelkie skosy nie będą się ładnie rolować i trochę się postrzępią. Takie krojenie też ma swój urok, ale ze skosu na pewno nie uzyskamy ładnych, okrągłych frędzli.
  • Jeśli chcesz wykonać dokładnie ten projekt, pamiętaj o zachowaniu kąta prostego względem środkowego paska – szkieletu i względem szwu. Dzięki temu frędzle stworzą ładne łuczki.
  • Nie rób zbyt cienkich frędzli – takie nie będą się ładnie układać pod swoim ciężarem, za cienkie mogą się też łatwo zerwać.
  • Takie przeróbki to bardzo szybka sprawa – najdłużej zajmuje wykonanie równych cięć, a i tak jest to tylko 15-20 minut na obu rękawach.
  • Fajnie raz na jakiś czas wrócić do zabaw, które praktykowało się w dzieciństwie <3

 Bluzka z frędzlami, DIY, Zalando DIY, blog, joulenka

Jeśli szukacie szybkich i pomysłowych sposobów na przeróbkę ubrań (bo w końcu idzie lato i nawet największy ubraniowy nudziarz może mieć ochotę na zmiany), możecie je znaleźć na platformie Zalando DIY. Stworzony przez nich projekt jest o tyle fajny, że wszystkie instrukcje są tworzone przez… blogerki;) Sama inspirowałam się tym tutorialem, ale znalazłam też inne ciekawe pomysły, na przykład nietypowe sposoby na farbowanie ubrań.

 Bluzka z frędzlami, DIY, Zalando DIY, blog, joulenka

Wracając na chwilę do koszulki z frędzlami. Dostałam na nie już dwa zamówienia z najbliższego otoczenia. Dobrze, że mam ostre nożyczki ;)

 

Ciekawi mnie, jakie ubrania kojarzą się Wam z latem i dzieciństwem? Czy pamiętacie rzeczy, dzięki którym czułyście się wyjątkowo? ;)

 

 / Zostańmy w kontakcie! Zapraszam na facebooka, bloglovin, instagram i snapa @joulenka /