jak uszyć pokrowiec, jak uszyć etui, teczka, laptop, tablet, DIY, szycie

Ta teczka to lepsza wersja tradycyjnego etui na laptopa. Jest lżejsza, poręczniejsza i przede wszystkim ładniejsza. Gdy trzeba – mieści się w plecaku. Ma tylko jedną wadę – nie przewidziałam w niej kieszeni na drugie śniadanie :) Jak uszyć pokrowiec? Instrukcja znajduje się poniżej.

 

Szyjemy teczkę

jak uszyć pokrowiec, jak uszyć etui, teczka, laptop, tablet, DIY, szycieJako że teczka jest płaska – nie ma wszytych boków jak na przykład  torebka na lunch – nabiera objętości przez odginanie się materiału. Jeśli chcesz w niej nosić więcej rzeczy, uwzględnij większy zapas. U mnie x (patrz schemat wyżej) jest równy długości boku laptopa + 7 cm, y to długość krótszego boku + 5 cm.  Wszystko zależy od grubości rzeczy, które chcesz nosić w teczce.

Szycie dzieli się na trzy etapy. Najpierw do (pięknie skrojonej) wierzchniej części musisz doszyć paski, potem złożyć jak na zdjęciu niżej, razem z przegródką, i przeszyć całość razem. Ważne, żeby materiał nie przemieszczał się podczas szycia. Od szpilek lepiej sprawdzi się fastryga. (Ja zazwyczaj najpierw łapię warstwy szpilkami, potem robię fastrygę kontrastową nitką, wyciągam szpilki i szyję na maszynie.) Po wykonaniu tego szwu teczka jest już w jednym kawałku, zostaje man doszycie zapięcia – klamerek zatrzaskowych. To można zrobić ręcznie lub maszynowo, nie będzie większej różnicy.

Gotowe ;)

 teczka-kolaż2

jak uszyć pokrowiec, jak uszyć etui, teczka, laptop, tablet, DIY, szycie

Miesiąc temu, gdy zepsuł mi się poprzedni laptop, uznałam to za dobry znak. Od noszenia poprzedniego przeraźliwie bolały mnie plecy. Nowy jest lżejszy i dużo cieńszy, bez problemu mieści się w teczce razem z laptopem graficznym, paroma kartkami i długopisem. W to pozornie nie mające zbyt dużo objętości etui da się teraz włożyć całe moje mobilne biuro.

Bo wiecie, rok 2015 jest rokiem mobilnym. Noszenie jest w modzie..;)

 

 

A teraz dwie ważne sprawy

 

W tym poście używam sformułowań, które tłumaczyłam już na blogu. Jeśli potrzebujesz dokładnego wyjaśnienia podstaw szycia, zobacz przygotowany przeze mnie kurs Wpadnij po SZYJĘ. Życzę powodzenia w szyciowych bojach!

Idź do strony głównej kursu

 

Biorę udział w konkursie Szyciowy Blog Roku! Serdecznie zachęcam do głosowania – oddanie głosu nic nie kosztuje, a każdy głosujący ma szansę wygrać maszynę do szycia! W sumie do rozdania są trzy maszyny i 50 poradników, także jesteście rozpieszczani ;) Głosujcie więc koniecznie, każdy ma do oddania tylko jeden głos, więc zastanówcie się dobrze nad swoim wyborem ;)

To oczywiste, chcę zagłosować na Joulenkę!

Miłego dnia!