Mylił się każdy, kto kiedykolwiek twierdził, że Project Runway wyjawi nam tajniki pracy projektantów. Tak nigdy nie miało być. Nie powinniśmy nawet tego oczekiwać.

Pamiętam pierwszą edycję. Wśród szyjących i hendmejdowców dało się słyszeć głosy “dno”, “bez komentarza” i “co-to-w-ogóle-jest”. Obrażali się na program za to, że wcale nie pokazuje trybu pracy projektantów i poziom uczestników jest niski. Z tym, że…

 

To nigdy nie miał być program edukacyjny.

Statystycznego widza szycie i projektowanie obchodzi nie bardziej niż brudna patelnia sąsiada. Reality show z definicji nie ma uczyć, ma za to pokazywać emocje i relacje tworzące się między uczestnikami. Podkradanie narzędzi krawieckich było standardem poprzedniego sezonu. Nie zdziwię się, jeśli w tym roku zobaczymy romanse i bójki. To jest wpisane w starą jak świat formułę programu, polegającą na zamknięciu grupy obcych ludzi w jednym domu.

To jest program rozrywkowy.

Ludzi od lat bawią intrygi, dlatego nie można się spodziewać merytorycznego przesytu od programu emitowanego w świetnym czasie antenowym. Nawet jeśli program w założeniach ma być o czymś, trzeba dopisać do scenariusza uszczypliwe uwagi i żarciki. Pod hasłem “moda i projektowanie” musi się kryć treści przybrana w atrakcyjną formę, która będzie odpowiednia dla każdego odbiorcy. Tylko w ten sposób program się sprzeda, a może – kto wie – zainteresuje szyciem laików?

Jednego programowi odmówić nie można. Niewątpliwie jest dla uczestników wielką szansą i furtką do kariery. Robi się o nich głośno, więc mają okazję szybko się wybić. Trójka zwycięzców ostatniej edycji radzi sobie całkiem dobrze, umiejętnie wykorzystują medialną trampolinę. Jeśli dodać do tego ich zdolności, każdy z nich ma szansę na wymarzoną karierę projektanta ;)

Osobom szukającym programu pokazującego proces szycia i projektowania polecam Great British Sewing Bee. Tam – jak to wśród domowych szyjących – panują tylko pozytywne emocje, nie ma tanich afer i kłótni. Jest dużo zbliżeń na działania i pracę, momentami aż zbyt dużo;) Jeśli tylko angielski nie sprawia Wam dużego problemu, tam znajdziecie bilans rozrywki i przydatnych informacji.

Z Project Runway nie mam żadnego problemu, bo staram się rozumieć założenia show i intencje twórców. Pewna mądra kobieta z pięćdziesiątką na karku powiedziała mi kiedyś, że z wiekiem człowiek robi się bardziej wyrozumiały i zamiast bezrefleksyjnie krytykować, uczy się dostrzegać drugą stronę medalu.
– to pisałam ja, babuleńka Joulenka ;)