poprawki second hand, przeróbki, szycieZnalezienie spodni idealnych, a zwłaszcza jeansów, to nie lada wyzwanie! Jeśli szukamy dopasowanego modelu, najważniejszą okolicą dopasowania jest talia i biodra. Nogawki – jeśli są zbyt długie – na szczęście możemy zmienić :) Pokażę Ci dziś na przykładzie jeansów, jak skrócić spodnie, żeby zachować oryginalne przeszycia! Tym wpisem rozpoczynam serię “drobne przeróbki“, która powstaje, by pomóc wprowadzić różne drobne zmiany w życie :)

Jedna sprawa! Zanim zdobędziesz kolejną rzecz do poprawki, upewnij się, że na pewno będziesz chciała się za nią zabrać. Bywa, że motywacja ucieka zaraz po zakupie. Ja w swoim najgorszym okresie (ponad dekadę temu) miałam masę rzeczy, które czekały na wieczne “kiedyś”. Kupowałam w lumpeksie ubrania do przeróbki, ale nie potrzebowałam ich aż tak bardzo, żeby siłować się z szyciem i pruciem.  Niektóre poprawki wydawały się zbyt czasochłonne. Często potem okazywało się, że jednak zmiany zajmują… kwadrans. Dosłownie!

Stąd pomysł na sporządzenie listy poprawek, które małym nakładem pracy będzie w stanie wprowadzić każdy, nawet początkujący szyjący, bez pomocy krawcowej. Gdy następnym razem znajoma zaproponuje Ci perełki ze swojej szafy, będziesz w sklepie czy w second handzie  – zerknij do kategorii “drobne przeróbki” i zobacz, jak czasochłonna jest zmiana ubrania na bardziej “Twoje”!

 

Jak skrócić spodnie z zachowaniem oryginalnego szwu?

Wymagane umiejętności: podstawy szycia maszynowego. Czas: około 20 minut.

Zmierz spodnie i podwiń je do długości, którą mają mieć po skróceniu. Sprawdź, czy nogawki na pewno są równe. Zaznacz linię kredą w takim miejscu, żeby nogawka była krótsza o wysokość oryginalnego wykończenia (zdjęcie 1). Teraz złóż nogawkę tak, by początek wykończenia dołu dotykał zaznaczonej linii (2). Zepnij szpilkami i zszyj dokładnie na tej linii, nie wjeżdżając maszyną na oryginalne podwinięcie (3). Ja użyłam do tego stopki do wszywania zamków, ona pomogła mi trzymać się blisko oryginalnego podwinięcia! Obetnij nadmiar materiału, wykończ go zygzakiem ub ściegiem overlockowym (5). Wykończony zapas zaprasuj do góry i rozstebnuj po obwodzie ściegiem prostym blisko wykończenia dołu. Użyj nitki zlewającej się z kolorem materiału, żeby szew był praktycznie niewidoczny. Dzięki temu oryginalne, w jeansach często kontrastowe stebnowanie będzie wciąż widoczne, a szew podwinięcia niemal zniknie. Gotowe!

jak skrócić spodnie - instrukcja szycia

 


 

Na koniec mam do Ciebie prośbę – jeśli uważasz, że ten tekst może się komuś przydać, podaj go dalej. Przygotowanie takich instrukcji wymaga tygodni zbierania zdjęć (w końcu nie codziennie kupuje się ubrania), godzin edycji i opisywania. Będzie mi szalenie miło, jeśli prześlesz linka koleżance lub udostępnisz go w mediach społecznościowych. Dla mnie będzie to oznaczać, że tworzenie tego typu treści jest potrzebne. Możemy pozostać w kontakcie dzięki instagramowi (klik), a tutaj znajdziesz mój sklep z wykrojami i kursami szycia online.

Planuję zrobić kolejne posty z tej serii, bo mam świadomość, że nie wyczerpałam tematu. W przygotowaniu jest już kolejny poprawkowy post. Jakie drobne zmiany w ubraniach chcielibyście zobaczyć? Czekam na inspirację! ;)