poprawki second hand, przeróbki, szycieŹródło zdjęć – mój instagram

Kupując w second handzie łatwiej przychodzi nam wydawanie pieniędzy na ubrania, które nie są do końca zgodne z naszym gustem, rozmiarem, lub po prostu coś w nich nie gra. Dlatego sporządziłam listę drobnych przeróbek, które bez problemu wykonasz małym nakładem czasu i pracy.

Ubrań sklepowych raczej nie opłaca się poprawiać – płacimy za nie pełną kwotę, więc możemy wymagać idealnego dopasowania. Gdy korzystamy z outletów czy second handów, wynajdujemy pojedyncze sztuki odzieży, które nie zawsze perfekcyjnie leżą, ale są wyjątkowe i chcemy ich używać. Czasami jest sens kupić taką rzecz i przerobić ją samemu.

Jedna sprawa! Zanim kupisz kolejną rzecz do poprawki, upewnij się, że na pewno będziesz chciała się za nią zabrać. Bywa, że motywacja ucieka zaraz po zakupie. Ja w swoim najgorszym okresie (pięć-sześć lat temu) miałam masę rzeczy, które czekały na wieczne kiedyś. Kupowałam ubrania do przeróbki, ale nie potrzebowałam ich aż tak bardzo, żeby siłować się z szyciem i pruciem.  Niektóre poprawki wydawały się zbyt czasochłonne. Jeśli w końcu się za nie zabierałam, często po prostu coś psułam, bo nie chciało mi się być uważną (wiecie, jak wyglądały moje początki z szyciem).

Stąd pomysł na sporządzenie listy poprawek, które małym nakładem pracy będzie w stanie wprowadzić każdy, nawet początkujący szyjący, bez pomocy krawcowej. Gdy następnym razem będziesz w second handzie, zastanów się, czy na pewno opłaca się (czasowo i nerwowo) kupować rzecz nie do końca dla Ciebie.

 

Lista drobnych poprawek ubrań z second handu

Oprócz sposobu wykonania podaję też przybliżony czas przeróbki. Mierzyłam czas na sobie, a że jestem szyciowym ślimakiem, prawdopodobnie niektórzy z Was działają dużo szybciej. Wątpię jednak, żeby czas mocno odbiegał w drugą stronę – jeśli zrobiłam coś w dwadzieścia minut, Tobie nie zajmie to godziny.

 

Skracanie spodni z zachowaniem oryginalnego szwu

Wymagane umiejętności: podstawy szycia maszynowego. Czas: około 20 minut.

Zmierz spodnie i podwiń je do długości, którą mają mieć po skróceniu. Sprawdź, czy nogawki na pewno są równe. Zaznacz linię kredą w takim miejscu, żeby nogawka była krótsza o szerokość wykończenia. Spokojnie, zaraz załapiesz, skąd te dziwne przesunięcia. Teraz złóż nogawkę tak, by początek wykończenia dołu dotykał zaznaczonej linii (2). Zepnij szpilkami i zszyj dokładnie na tej linii. W ten sposób uzyskaliśmy nogawkę o odpowiedniej długości ;) Obetnij nadmiar materiału, wykończ go zygzakiem ub ściegiem overlockowym. Wykończony zapas zaprasuj do góry i przeszyj ściegiem prostym blisko wykończenia dołu. Użyj nitki zlewającej się z kolorem materiału, żeby szew był praktycznie niewidoczny. Gotowe!

skracanie spodni instrukcja, poprawki second hand

 

Odprucie poduszek ramiennych

Wymagane umiejętności: szycie ręczne. Czas: 10 minut.
Znajdź mało widoczne miejsce łączenia żakietu z podszewką, na przykład przy dolnym brzegu z tyłu. Rozpruj tak, byś przez dziurę mogła włożyć dłoń pod podszewkę. Wyczuj miejsca łączenia poduszki i rozpruj je nożyczkami lub przyrządem do prucia (prujką). To samo zrób z drugą poduszką. Na koniec podszewkę z wierzchem zszyj ręcznie ukrytym szwem (szew ukryty tłumaczyłam przy okazji muszki).

Uwaga!

Pamiętaj, że po odpruciu poduszek rękaw trochę opadnie, a elementy typu zaszewki biustowe pójdą w dół. Radziłabym nie pozbawiać z poduszek bardzo dopasowanych ubrań, ale żakiety typu oversize można bez bólu przerabiać.

 

Usuwanie pagonów

Wymagane umiejętności: podstawy szycia maszynowego. Czas: około 20 minut.

Musimy przyjrzeć się szwom, które trzymają niechcianą naramienną wstawkę. Zwykle rękaw trzyma się koszuli dzięki podwójnemu szwowi, tak samo pagon. Nie chcemy rozpruwać całości – wiadomo, im więcej prujemy, tym większa szansa, że coś nie wyjdzie ;) Wystarczy, że odprujemy bardziej zewnętrzną nitkę (tą bliżej rękawa) i wytniemy pagon (4). Nie zwracaj uwagi na fakt, że kawałek materiału został jeszcze w szwie. Jeśli bardzo Ci to przeszkadza, musisz rozpruć kolejne szwy. Teraz wystarczy gładko ułożyć materiał karczku na rękawie i przestebnować dokładnie po linii, na której wypruliśmy szew. Gotowe!

pagony usuwanie instrukcja

Skracanie ramiączek w sukience lub bluzce z odszyciem

Wymagane umiejętności: podstawy szycia ręcznego lub maszynowego. Czas: około 15 minut.
Rozpruj szew trzymający ramiączko – delikatnie wyciągaj nitkę na boki, póki ramiączko nie puści. Resztki nitki wciągnij na lewą stronę i zwiąż. Ramiączko przeciągnij z powrotem przez dziurę (jeśli idzie ciężko, na jego końcu przypnij agrafkę. To ułatwi sprawę, bo teraz musisz przepchnąć przez dziurę twardy metal, a nie sflaczałe ramiączko). Wyreguluj do odpowiedniej długości. Przypnij szpilką sukienkę, ramiączko i odszycie. Zszyj ręcznie lub maszynowo. Dobrze jest zrobić to mocno i ściśle – W końcu ubranie trzyma się na ramionach tylko w czterech miejscach, które bywają mocno napinane.
skracanie ramiączek instrukcja, poprawki second hand

 

Wymiana guzików

Wymagane umiejętności: podstawy szycia ręcznego. Czas: wizyta w pasmanterii – x, szycie ręczne – około dwóch minut na jeden guzik.

Jeśli chcesz wymienić wszystkie guziki w sukience lub koszuli, jesteś w domu. Bierzesz ubranie do pasmanterii, żeby sprawdzić, czy wybrane guziki na pewno przechodzą przez dziurkę. Odpruwasz prujką stare guziki i dokładnie na to miejsce wszywasz nowe. Jeśli jednak rzecz ma jeden ułamany guzik i planujesz zmienić tylko jego, przed zakupem warto mieć pewność, że taki guzik znajdziesz. Podstawowe guziki z masy perłowej i białe będą dostępne od ręki w większości pasmanterii, i to w wielu rozmiarach. Problem pojawia się, gdy guziki są bardziej wyrafinowane, na przykład obleczone materiałem. Wtedy można kombinować (zamienić guzik z mało znaczącego miejsca, np. dołu długiej koszuli), ale chyba lepiej odpuścić sobie zakup.

***

 

Na koniec mam do Ciebie prośbę – jeśli uważasz, że ten tekst może się komuś przydać, podaj go dalej. Przygotowanie takich instrukcji wymaga tygodni zbierania zdjęć (w końcu nie codziennie kupuje się ubrania), godzin edycji i opisywania. Będzie mi szalenie miło, jeśli prześlesz linka koleżance lub udostępnisz go w mediach społecznościowych. Dla mnie będzie to oznaczać, że tworzenie tego typu treści jest potrzebne. Możemy pozostać w kontakcie dzięki facebookowi (klik) i instagramowi (klik).

Planuję zrobić kolejne posty z tej serii, bo mam świadomość, że nie wyczerpałam tematu. W przygotowaniu jest już kolejny poprawkowy post. Jakie drobne zmiany w ubraniach chcielibyście zobaczyć? Czekam na inspirację! ;)

Follow