mapa swiata diy, mapa świata na ścianę, mapa na ścianę, mapa ścienna, instrukcja, DIY, joulenka, blog
Cześć! Dziś mam dla Was prostą i bajecznie szybką instrukcję wykonania mapy świata do zaznaczania odwiedzonych miejsc. Nie minę się z prawdą jeśli powiem, że gigantyczna mapa świata na ścianę to coś, o czym marzy każdy podróżnik. W tą można dodatkowo wbijać szpilki, żeby oznaczyć odwiedzone miejsca. Podróżujesz i chcesz zrobić własną mapę? Chodź, pomogę Ci!

 

Na wstępie zaznaczam, że to nie jest DIY, które wytrzyma sztormy i trzęsienia ziemi. To tylko łatwa do wykonania, trzyskładnikowa mapa, którą powiesisz na ścianie – wyszłam z założenia, że nie musi być kuloodporna. Dzięki temu DIY jest proste i stosunkowo tanie.

 

Mapa świata na ścianę – instrukcja

Będą potrzebne:

  • Mapa świata wydrukowana na tkaninie. Moja ma dwa metry szerokości, była drukowana w CottonBee. Wybrałam najtańszy materiał, bo ma bardzo drobny splot, dzięki czemu wzór wychodzi dość wyraźnie. Jeśli chcecie mieć granatową mapę na kremowym tle, możecie użyć mojego pliku – mapa świata do pobrania (Uwaga, duży plik! Możecie znaleźć dowolną mapę w innych kolorach, jest bardzo dużo darmowych źródeł z mapami.). Przy wydruku wzoru na więcej niż metrze CottonBee skontaktuje się z Wami, żeby upewnić się, że mapa ma być aż tak duża ;) Wydrukowana mapa to najdroższy składnik dzisiejszego DIY.
  • Maty do wygłuszania podłóg. Maty wyglądają zupełnie jak karimaty (może to nawet ten sam materiał?), kupuje się je w paczkach, na przykład w Castoramie. Nasze maty miały 0,5 cm grubości i postanowiliśmy sklecić arkusz pod mapę świata z podwójnej warstwy mat.
    Te maty to najlepsza opcja, na którą wpadliśmy. Opcjonalnie możesz wykorzystać korek (ciężki i drogi) lub styropian (kruchy).
  • Taśma dwustronna
  • Szpilki (mogą być ozdobne pinezki)
  • Linijka, ołówek i nożyczki (do oznaczania i cięcia)
  • Poziomica (do umiejscowienia na ścianie)

mapa swiata diy, mapa świata na ścianę, mapa na ścianę, mapa ścienna, instrukcja, DIY, tutorial, instrukcja, DIYSposób wykonania: z mat sklej prostokątną bazę, która będzie lekko mniejsza niż mapa. Przykładowo – jeśli mapa świata ma wymiary 190x120cm, baza z mat powinna mieć 178x108cm, żeby mieć pewność, że uda się ładnie podkleić brzegi. Możesz, dla wzmocnienia i pogrubienia, użyć dwóch warstw mat. W ten sposób uzyskasz gąbczastą podstawę o grubości jednego centymetra.

Rozłóż mapę prawą stroną do podłogi, na to połóż matę. Brzegi tyłu arkusza maty obklej taśmą dwustronną. Naciągnij materiał (do takiego dużego arkusza przydadzą się dwie osoby). Sprawdź, jak wygląda mapa po prawej stronie i przyklej materiał.

Mapę trzeba już tylko powiesić. My skorzystaliśmy z amatorskiego, ale wielokrotnie przetestowanego i nieingerującego w strukturę ściany sposobu – na taśmę dwustronną. Opcjonalnie możesz wbić mapę gwoździami w czterech rogach, co będzie wyglądać super, bo nada jej nieco rustykalnego wyrazu.

Gotowe!

mapa swiata diy, mapa świata na ścianę, mapa na ścianę, mapa ścienna, instrukcja, DIY

Jak zawsze – nie twierdzę, że moje rozwiązanie jest jedynym dobrym. Możesz chcieć zrobić mniejszą mapkę, pomalować tkaninę ręcznie… Dlatego dzielę się garścią pomysłów z sieci – część to inne mapy DIY, część możesz kupić i mieć robotę z gowy ;)

mapy swiata inne, mapa swiata diy, mapa świata na ścianę, mapa na ścianę, mapa ścienna, instrukcja, DIY, inspiracje1. Geometryczna mapa świata na ścianę – rozpięta na gwoździach lub namalowana dobrym markerem; 2. Mapa świata – naklejka do kupienia (dokładnie taka kosztuje 45 zł); 3. Sznurkowa mapa świata na palecie; 4. Mapa świata – obraz do kupienia (różne wzory, różne ceny);

 

Zrobiłeś już mapę? Teraz możesz wbijać szpilki do woli i codziennie planować kolejne wojaże. Gdzie wybierasz się tym razem? Jak poproszę… wszędzie ;)


Marzysz o szyciu, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Sprawdź tego ebooka i zacznij szyj bez zniechęceń i frustracji!

Zapisz