maszyna do szycia dla początkującychŻeby zacząć szyć, nie potrzeba wiele. Maszynę do szycia dla początkujących bardzo łatwo znaleźć, uwierz mi! Na początek zadowolisz się byle czym znalezionym na strychu u sąsiadki. Jeśli jednak uważasz, że wciągniesz się w szycie i chcesz rozsądnie wybrać sprzęt, który posłuży przez parę lat, pomogę Ci sprecyzować wymagania.

[UWAGA – aktualizacja 2023 – ten artykuł pochodzi z 2015 roku. Chociaż polecane funkcje są tu aktualne, wiele polecanych modeli już wyszło z produkcji. Jeśli chcesz zobaczyć zaktualizowaną wersję, wejdź tutaj.]

Pisałam już o tym, jak zacząć szyć, by koszty były jak najniższe. Dziś skupimy się na wyborze pierwszej porządnej maszyny, która posłuży Ci przynajmniej przez pierwsze dwa lata szycia.

 

Maszyna do szycia dla początkujących – co wziąć pod uwagę przy wyborze pierwszej maszyny?

– Producenci zapewniają nas, że każda opcja maszyny jest kluczowa, działa przeciwgrzybicznie i leczy raka. –

 

Poniższy spis zawiera elementy, które ja sama uważam za najważniejsze i najbardziej przydatne. Szyję już od jakichś pięciu lat i wciąż są dla mnie kluczowe.

 

Ile maszyna do szycia dla początkujących musi mieć ściegów? (i dlaczego to bezsensowny parametr)

O ile nie ozdabiasz ubranek dla dzieci, nie ma różnicy, czy Twoja maszyna do szycia na początek będzie mieć 10 czy 100 ściegów. Na początku potrzebne będą ścieg prosty i zygzak, z czasem przyda się też ścieg overlockowy do wykańczania brzegów, być może funkcja wykańczania dziurek, ścieg elastyczny i kryty. Reszta ściegów w maszynach to delfinki, wisienki i żółwiki (serio).

Gdy wnikliwie porównasz modele tego samego sprzedawcy, może okazać się, że niektóre różnią się ceną o 100-150 złotych, a jedyną dodatkową funkcjonalnością jest 20 dodatkowych ściegów. Sama zdecyduj, czy jest sens zapłacić tyle za więcej wisienek.

 

Przydatne akcesoria: stopki

Z czasem docenisz, jak bardzo ten mały wynalazek ułatwia życie! Stopki kosztują około 7-20zł i można dokupować je osobno, ale czasem są dostarczane w zestawie z maszyną. Moje top 3 to stopka standardowa, do wszywania zamków krytych i do podwijania brzegów. Stopek mam znacznie więcej, ale cała reszta leży nieużywana.

Fajnie jeśli w zestawie z maszyną otrzymamy kilka dodatkowych szpulek, igły, prujkę, pędzelek i smar do konserwacji, symboliczny pokrowiec i parę innych akcesoriów. Tu polecam Ci wpisy o akcesoriach krawieckich na start i akcesoriach, które poprawiają jakość szycia.

 

Opcja szycia wstecz

Tę funkcję posiada w tej chwili większość maszyn. Jest to jeden z przydatnych bajerów, potrzeby na przykład do wzmocnienia zakończenia szwu. Więcej o szyciu wstecz pisałam w ramach wpadnij po szyję.

 

Regulacja gęstości, szerokości szwu, docisk stopki, naprężenia nici

Niektóre maszyny mogą mieć skokową, inne płynną regulację gęstości szwu (to znaczy możesz wbić igłę w materiał na przykład co 2,3 mm). Jeśli planujesz szyć z bardzo cienkich lub grubych materiałów, maszyna musi mieć regulację docisku stopki i naprężenia nici.

 

Wolne ramię

O co chodzi? Część stolika maszyny można wyciągnąć, przez co powierzchnia do pracy zmniejsza się. Dzięki temu możesz wykończyć pod maszyną np. rękawy. Ja szyję tylko na wolnym ramieniu, więc ta opcja jest dla mnie bardzo ważna. Na szczęście jest w standardzie większości marek.

 

Rodzaje chwytaczów – czy to ważne?

Chwytacz to miejsce, które chwyta bębenek z dolną nitką. Istnieją dwa rodzaje chwytaczów – rotacyjny i wahadłowy, ten pierwszy działa trochę ciszej. To nie jest kluczowa cecha, ale chwytacz rotacyjny będzie miłym dodatkiem.

 

Gwarancja i jakość

Dobrze jest poczytać opinie na temat marki czy wybranego modelu. Im dłuższa gwarancja tym lepiej, ale co Ci po niej, jeśli maszyna większość czasu przesiedzi w serwisie? Warto dowiedzieć się, gdzie są produkowane części i czy mechanika jest wykonana z metalu czy tworzywa. Różne marki mają różne opinie w sieci roznoszone na zasadzie plotek. O Łuczniku na przykład mówi się, że kiedyś jego maszyny wytrzymywały parędziesiąt lat, a obecnie są produkowane w Chinach i często się psują. Od ponad roku szyję Heleną Łucznika (którą wygrałam w konkursie Szyciowy Blog Roku) i jej jakość nie jest powalająca, ale nigdy nie twierdziłam, że potrzebuję czołgu. Na potrzeby domowego szycia jest w sam raz. Musimy pamiętać, że maszyny są teraz po prostu produkowane tak, by wytrzymały troszkę ponad okres gwarancji.

 


Maszyna do szycia dla początkujących – moje propozycje

 Omówiliśmy już podstawowe funkcje, czas wybrać konkretny model. Powtórzę jeszcze raz – to nie są najtańsze maszyny, które da się znaleźć na rynku. To maszyny wyposażone w najważniejsze według mnie funkcje. Gdybym miała kupić maszynę początkującemu, rozważałabym zakup tych modeli.

Wybrałam jeden model spośród najbardziej znanych maszynowych marek. Każda maszyna jest wyposażona w przynajmniej 3 ściegi (prosty, zygzak, owerlok), wolne ramię, funkcję szycia wstecz, funkcję obszywanie dziurek i regulację ściegu.

maszyna do szycia dla początkujących

Ceny zmieniają się nawet o kilkadziesiąt złotych w zależności od obecnej oferty. Linki do maszyn to linki afiliacyjne w Ceneo – jeśli zdecydujesz się na zakup maszyny, dostanę od tego małą prowizję.

Modele maszyn do szycia dla początkujących:

1. Elna 1000 – 3 lata gwarancji, brak regulowanego naprężenia nici; 2. Singer 3221 – automatyczny nawlekacz igły (bywa przydatny); 3. Husqvarna Redstar R10 – 5 lat gwarancji; 4. Janome Juno E1015 – da się znaleźć aukcje z fajnym wyposażeniem (zestawem stopek, szpulek, nici itp); 5. Brother BQ25 – chwytacz rotacyjny, automatyczny nawlekacz igły, gwarancja 3 lata, fajne akcesoria; 6. Łucznik Maria – w zestawie rączka i pokrowiec, wygodna gwarancja door to door; łuczniki ze względu na niską cenę to chyba najczęstszy wybór maszyn do szycia dla początkujących. 7. Toyota JFS 21 – gwarancja 3 lata; 8. SilverCrest SNM 33 B1 – 3 lata gwarancji, uchwyt  i pokrowiec, bogaty zestaw akcesoriów; 9. Juki HZL-29Z – chwytacz rotacyjny, automatyczny nawlekacz igły, uchwyt do przenoszenia, bogaty zestaw akcesoriów, gwarancja door to door.

To modele, które polecam od siebie. Jeśli chcesz szukać na własną rękę, możesz otworzyć dział Maszyny do szycia i ustawić sortowanie po cenie. W tej chwili najtańsza maszyna kosztuje 230 złotych ;) Kto wie, może uda Ci się trafić na jakąś niedrogą perełkę?

Ze wszystkich polecanych wyżej maszyn wybrałabym Husqvarnę (zwyklak z pięcioletnią gwarancją, ponoć nie do zdarcia) albo Juki (porównując z innymi maszynami droższymi niż 500 zł, ta wypada najlepiej). Elna wygląda tu najmniej korzystnie. Marka stawia na bardziej zaawansowane modele, a te najprostsze są nieco niedopieszczone.

UWAGA: przed zakupem sprawdzajcie, czy modele maszyn wciąż mają te same parametry! Na przykład – ponoć nowsze modele Silvercresta nie mają regulacji docisku stopki. Zostawiam go w zestawieniu, bo być może da się upolować używany starszy model.


Żeby ten wpis mógł powstać, całe dwa dni przebijałam się przez nieprecyzyjne opisy funkcji maszyn i dokopywałam się ukrytych w internetowym gąszczu specyfikacji. Będzie mi miło, jeśli docenisz tę pracę i dasz lajka tu czy tam, na facebooku lub instagramie. Nic na siłę, ale zajrzyj proszę, może Ci się spodoba?

Na końcu mam dla Ciebie ważną informację. Idealna maszyna do szycia dla początkujących nie istnieje! Nie szukaj w nieskończoność, bo nie znajdziesz takiej, która jest najwyższej jakości, ma opcję programowania ściegów i autonomicznego szycia, w dodatku sama się konserwuje i robi za Ciebie zakupy. Dlatego tak ważne jest ustalenie absolutnego minimum funkcji, które będą Ci potrzebne. Trzeba pójść na pewne ustępstwa i wybierać rozsądnie, zwłaszcza jeśli chcesz się zamknąć w konkretnym budżecie.

A Ty jaką maszynę do szycia wybierzesz na początek?

kurs szycia online w formie video Twoje Wykroje Joulenka Solidne podstawy szycia na maszynie