zero waste, wielorazowe woreczki, woreczki z materiału, woreczki na żywność, instrukcja szycia, jak szyć
Cześć! Dziś zabieram się za temat less waste w praktyce. Daleko mi do zero waste, czyli życia bez produkcji śmieci, jednak stopniowo wprowadzam niektóre zasady w życie. Dziś napiszę o jednej ze zmian, która jest dość prosta do wdrożenia w życie – czyli zamiany opakowań i toreb jednorazowych na wielorazowe. W moim śmietniku najwięcej miejsca zajmowały właśnie opakowania na żywność – podejrzewam, że u większości z Was jest tak samo! Dlatego dzielę się sposobami na przechowanie i pokażę Wam, jak uszyć proste i praktyczne woreczki zero waste :)

Wychodzę z założenia, że jeśli to czytasz, to albo powoli wkręcasz się w bardziej przyjazne środowisku życie, albo zaczynasz naukę szycia na maszynie. Może oba na raz? Myślę, że może Cię zainteresować tekst o tym, dlaczego sama staram się wprowadzać niektóre zasady zero waste w życie. Jeśli chcesz wkręcić się w szycie, woreczki są fajnym projektem na początek, jednak mój darmowy kurs podstaw szycia też może Ci się przydać. Instrukcja szycia woreczków będzie napisana prostym językiem i zrozumiała dla każdego początkującego, jednak to tam jest porządna baza wiedzy, którą tak czy inaczej wypada zdobyć :)

 


 

Jednym z pierwszych i najprostszych kroków w stronę ograniczenia śmieci jest zamiana opakowań jednorazowych na wielorazowe. Wiele z Was na pewno ma już nawyk noszenia własnej torby na zakupy – i to jest fantastyczne! Przy odrobinie samozaparcia możemy pójść troszeczkę dalej i wyzerować liczbę jednorazowych torebek.

Jeśli chodzi o mnie, dzięki tym woreczkom przez ostatnie miesiące przyniosłam do domu może ze dwie reklamówki. Wciąż brakuje mi stanowczości i trenuję się w tym, żeby w szybki i jasny sposób przedstawić moje intencje sprzedającym:)

Okej, ale tyle o mnie, przejdźmy do opakowań…

 

Po pierwsze, jakie opakowania i woreczki mogą okazać się przydatne, gdy chcemy ograniczać produkcję śmieci?

zero waste, wielorazowe woreczki, woreczki z materiału, woreczki na żywność, instrukcja szycia, jak szyć

Dzięki własnym obserwacjom udało mi się wyszczególnić kilka typów woreczków i opakowań, które mogą się przydać.

    • Torebki do przechowywania/kupowania pieczywa – powinny być szyte z grubego lnu, który jednocześnie blokuje nadmierne uciekanie wilgoci i daje pieczywu oddychać. W tym przypadku masa torby nie ma znaczenia (chyba że gdzieś na świecie sprzedaje się pieczywo na wagę?), dlatego możemy wybrać naprawdę gruby materiał albo ściereczkę do przechowywania.

 

    • Woreczki do kasz, makaronów, bakalii, kawy, herbaty itp. – te woreczki powinny być zaciskane sznurkiem i mieć bardzo drobne oczka. Mogą być wykonane z cienkiej bawełny lub lnu, ale drobna siateczka (do znalezienia pod hasłem “tiul elastyczny”) zrobi nawet lepszą robotę. Niżej pokazuję, jak uszyć takie woreczki!

 

    • Woreczki do kupowania owoców i warzyw – do tego przydają się te same woreczki co do kasz lub (jeśli kupujemy większe ilości) lekka torba na zakupy z uszami. Jak uszyć torbę w tym stylu? To bardzo proste, jednak uważam, że… nie warto jej szyć. Sama mam kilka takich toreb, bo zwykle są rozdawane jako gadżety przy różnych wydarzeniach. Szycie dodatkowej torby, mimo tego że byłaby pewnie pojemniejsza i ładniejsza, kłóci się ze zdrowym rozsądkiem:)

 

    • Woreczki/opakowania na kanapki – tu interpretacji i pomysłów przechowywania może być bardzo wiele. Ja do tego celu korzystałam z lnianych serwetek – mogą być szyte tą metodą lub wykończone lamówką. Jeśli chcesz stworzyć coś ekstra na kanapki, niżej znajdziesz instrukcję.

 

    • Opakowania do kupowania i przechowywania serów i mięs – tu nic nie zastąpi szkła – przy kupowaniu pojemnik można wytarować. Mięso znacznie lepiej przechowuje się w szkle niż w plastiku, bo plastik chłonie zapachy z zalewy. I słoiki nagle przestają być obciachową koniecznością, tylko najlepszym sposobem przechowywania:) Z ciekawostek, IKEA wprowadziła ostatnio rewelacyjne opakowania szklane, które są żaroodporne – i to jest w ogóle genialne, bo mięso można przenieść z lodówki wprost do piekarnika nie brudząc dodatkowych naczyń :)

 

    • Opakowania na miękkie owoce i jaja. Do miękkich owoców, na przykład truskawek, najlepiej nadają się koszyczki i nie ma co kombinować tu z woreczkami. Kwestia koszyków jest akurat super rozwiązana wśród osób sprzedających owoce, bo zwykle płaci się za nie drobną kaucję, co motywuje do używania tego samego koszyczka przez dłuższy czas. W przypadku jaj też nie warto specjalnie wymyślać, bo tradycyjne wytłoczki sprawdzają się super (a ich ewentualny nadmiar można bez problemu oddać hodowcom).

 


 

Przechowywanie zero waste – jak uszyć woreczek zaciskany sznurkiem?

Ta krótka analiza pokazuje, że najbardziej potrzebne wydają woreczki zaciskane sznurkiem – przy ich pomocy można kupować większość suchych rzeczy. Co ciekawe, taki typ woreczków jest najtrudniejszy do kupienia! Dlatego właśnie można zdecydować się na proste DIY i uszyć parę sztuk samemu:)

Pokażę dwie wersje woreczków – te szyte z naturalnych materiałów i te z rozciągliwej siateczki. Oba mogą mieć troszkę inne zastosowania, zwłaszcza że dodatkowo można uszyć je w różnych wielkościach!

TAJEMNA KOMNATA Z INSTRUKCJĄ SZYCIA - kliknij, by rozwinąć!

Będą potrzebne: Lekka tkanina lniana/bawełniana lub tiul elastyczny (wymiary pomogę oszacować niżej), sznureczek bawełniany/sznurówka/kawałek włóczki, agrafka, nici, szpilki, maszyna i podstawowe akcesoria krawieckie.

1/ Krojenie i zszywanie


Tkaninę na woreczek kroimy tak, by nitka prosta szła wzdłuż worka. Żeby woreczek był uszyty z jednej części, najprościej dla nas będzie, jeśli powstanie ze złożenia, na przykład wzdłuż jednego boku. W takim wypadku, jeśli potrzebujemy woreczka o wysokości X i szerokości Y, kroimy prostokąt o wymiarach X+2 (2 cm na podwinięcie) na 2Y+2 (2 cm dodatku na dwa szwy). Wszystkie brzegi obrębiamy ściegiem owerlokowym. Jeśli macie ochotę na bardziej wyrafinowane wykończenia, możecie skorzystać z tych ośmiu sposobów wykończeń bez owerloka – ja stwierdziłam, że w tym przypadku ważniejsze jest szybkie szycie i funkcjonalność niż zabawa w piękne wnętrze.

Woreczek zszywamy 1cm od brzegu materiału. Zszywamy cały dół i bok do około 2 cm od końca. To ważne – te 2 centymetry stworzą miejsce na tunel, w który włożymy sznureczek! Kończymy szyć przeszywając dwa – trzy razy do przodu i do tyłu.

Jak to wygląda przy elastycznym woreczku na żywność?

W przypadku rozciągliwego tiulu musimy skroić woreczek tak, by rozciągał się na szerokość, a nie wysokość – żeby nie naciągnął się do kolan, tylko rósł w obwodzie :) Jeśli chcemy ułatwić sobie szycie, możemy skroić materiał tak, by składał się po linii dołu woreczka – wtedy nie musimy zszywać bardzo rozciągliwego dołu, tylko dwa boki. W takim wypadku kroimy prostokąt o wymiarach 2X+4 na Y+2. Brzegów nie trzeba zabezpieczać, bo się nie strzępią. Jeden bok zszywamy do końca, a w drugim od góry zostawiamy niedoszyte 2cm.

PS: Mimo że to nie dzianina, mogą przydać Ci się solidne podstawy szycia dzianin. Wszystkie rozciągliwe materiały szyje się podobnie.

2/ Zabezpieczenie tunelu


To jest właśnie to pozostawione miejsce na tunel. Żeby materiał nie rozchodził się na szwie, możemy wykonać stebnowanie (przeszycie ściegiem prostym) 2 mm od brzegu.

Jak to wygląda przy elastycznym woreczku na żywność? Ten etap zupełnie pominęłam, ale można go wykonać.

3/ Podwinięcie tunelu

Okej, podwijamy górną część woreczka! Składamy materiał na jakieś 5 mm i przeszywamy.

Jak to wygląda przy elastycznym woreczku na żywność?Jeśli Wasza maszyna tak jak moja nie lubi szyć aż tak bardzo rozciągliwych materiałów, najlepiej będzie przed szyciem właściwym podwinąć brzegi ręcznie.

4/ Podwinięcia ciąg dalszy…

Podwinięte? Super, teraz tworzymy tunel na sznurek. Składamy materiał o jakieś 1,5 cm – do miejsca, gdzie boki woreczka są zszyte.

Jak to wygląda przy elastycznym woreczku na żywność? Podwinięty fastrygą brzeg przeszywamy na maszynie.

Tu już po zszyciu – jak widać, dzięki tym pozostawionym niezszytym 2 cm możemy bez problemu dostać się do tunelu:)

5/ Przewlekanie sznurka

No i super, woreczek jest właściwie gotowy! Trzeba jeszcze jedynie przewlec sznurek przez tunel. Sposobem naszych babć, nabijamy sznurek na agrafkę, żeby było łatwiej działać.

Przewlekamy, wiążemy i gotowe!

Jak to wygląda przy elastycznym woreczku na żywność?Zupełnie analogicznie. Gotowe:)


 

Zważyłam torby na wadze jubilerskiej – precyzja musi być! Porównywalnej wielkości foliówka waży 3,5 grama, woreczek z siatki tiulowej, – 7g, a woreczek z lnu – 18g. Z tego powodu szafranu na wagę w lnianym woreczku bym nie kupowała, ale brukselkę czy inne warzywa – już zdecydowanie tak:)

 

Dajcie proszę znać, czy artykuł był pomocny. Może jest jakiś aspekt ograniczania produkcji śmieci, który szczególnie Was interesuje? Napiszcie koniecznie :)

 


 

Zostańmy w kontakcie!

A może zapiszesz się na newsletter?

Też nie lubię spamu i nudnych maili. Moje listy są osobiste, zawierają szyciowe ciekawostki i uzupełnienie blogowych materiałów. Wysyłam je nie częściej niż raz w tygodniu. Chcesz dołączyć do setek osób, które dostają darmowe wskazówki?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz
kurs szycia online w formie video Twoje Wykroje Joulenka Solidne podstawy szycia na maszynie