Zarzekałam się, że tematu szycia zaszewek nie ruszę na blogu, bo jest o nich cała lekcja w kursie Solidne Podstawy Szycia na Maszynie, która trwa ponad 25 minut:) Zdałam sobie jednak sprawę, że szycie zaszewek to taki techniczny smaczek, który potrafi sprawiać problem nawet osobom szyjącym ubrania od lat! Dlatego przy okazji szycia Sukienki Swobodnej zdecydowałam się opublikować ten wpis. Nie wiesz, jak szyć zaszewki? A może szyjesz je, tyle że one jakoś się nie układają? Pomogę!
Co to jest zaszewka?
Zaszewka to takie zszycie materiału, które pomaga dopasować ubranie do figury.
Sukienka Swobodna i zaszewka biustowa
Zaszewek używa się w miejscach, gdzie trzeba nadać ubraniu kształt 3D – może to być biust, pośladki, ramiona. I nie ważne, czy mówimy o modzie damskiej czy męskiej – zaszewki są naprawdę wszędzie!
W Sukience Swobodnej mamy dwie zaszewki biustowe. To zaszewki idące od wierzchołka biustu pod pachę. Pomagają one delikatnie podkreślić biust i sprawiają, że dekolt nie odstaje od ciała.
Skrojony przód Sukienki Swobodnej w wersji A jest zupełnie płaski! A gdy popatrzysz na budowę kobiecego ciała, odcinek od wierzchołka biustu do talii będzie dłuższy niż ten od wysokości biustu, ale na linii szwu bocznego, do talii. Mówiąc zupełnie potocznie – to znaczy, że nadmiar długości pod pachą warto jakoś zebrać. I dokładnie to uzyskamy, gdy zszyjemy zaszewkę. Dzięki zaszewce długości będą już odpowiednie, a dodatkowo dekolt ładnie położy się na ciele.
Szycie zaszewek – przykład wykroju na Sukienkę Swobodną
Okej, po tej teorii możemy zabrać się już za szycie zaszewek. Pokażę Ci pewne triki, które pomogą ładnie uszyć i uformować zaszewkę, żeby kończyła się gładko i faktycznie nadawała ubraniu pożądany kształt.
Jak przenieść oznaczenia zaszewek na materiał?
szycie zaszewek – oznaczenia na materiale
Zaszewka w wykroju na Sukienkę Swobodną jest oznaczona dwoma nacinkami na szwie bocznym i kółeczkiem w miejscu wierzchołka. Przy kopiowaniu wykroju na materiał warto delikatnie naciąć nacinki (nie głębiej niż na 3-5mm) i przenieść punkt wierzchołka zaszewki, na przykład przebijając przez wykrój szpilką i oznaczając ten punkt na materiale mydełkiem/szpilką. Ja lubię oznaczać zaszewki szpilkami, bo to oznaczenie nie znika, gdy rozkłada się szycie na parę dni :) Na etapie przenoszenia wystarczy tyle, całą resztę kształtu wypracujemy przed samym zszywaniem!
Kształt, który nadajemy zaszewce
Mogłoby się wydawać, że zaszewki zszywamy po linii prostej. Oj nie, nie! Gdy uszyjesz zaszewkę od początku do końca po prostej, na biuście powstanie nieestetyczny kant.
Tego się raczej nie mówi domowym szyjącym, ale zaszewki w ubraniach szytych przez szwalnie często są profilowane. Mogą być lekką eską (na przykład od talii do pośladków w spodniach) albo lekkim łukiem. Bo żeby biust zyskał odpowiedni kształt, musimy płynnie wejść w wierzchołek zaszewki. To jest szczególnie ważne przy głębokich zaszewkach, czyli takich, które wybierają sporo materiału. Pokażę to na papierze:
Wróćmy do materiału – mamy na nim zaznaczone tylko nacinki i wierzchołek. Łączymy nacinki składając ze sobą prawe strony materiału. Składamy materiał tak, by złożenie przechodziło przez wierzchołek. Możesz złapać tak złożony materiał paroma szpilkami.
I teraz tak – prosta linia prowadziłaby bezpośrednio od nacinka do wierzchołka. Chcemy ją jednak wypłycić przy końcu, więc możemy wyrysować linię szycia – odsuniętą o jakieś 1,5 centymetra od wierzchołka i na końcu wygładzoną płynnym łukiem aż do wierzchołka. Pamiętaj o tym, żeby ten łuk przy wierzchołku był już niemal styczny do linii złożenia, żeby nie powstał kant. Na początku polecam Ci rysować tę linię na materiale, a gdy nabierzesz wprawy, możesz po prostu wyobrażać sobie punkt, do którego zmierzasz, a przy końcu odbić w leciutki łuk.
Linia wyrysowana? Szycie zaszewki zawsze zaczynamy od nacinków na szwie bocznym, od wierzchołka. Przy wierzchołku potrzebujemy precyzji. Łatwiej uzyskać ją, gdy materiał będzie pod stopką, a nie gdy zaczniemy szyć “z powietrza”.
Zacznij szycie ryglowaniem od strony szwu bocznego. Przeszyj łuk. Ja szyję tak, żeby na centymetr od wierzchołka być już dosłownie te 2-3 milimetry od złożenia zaszewki. W punkcie wierzchołka zaszewki zrób też parę kroków maszyną w tył, nie przekraczając głównego szwu – to zabezpieczy wierzchołek przed pruciem. Uważaj, żeby nie naciągnąć szwu na przykład mocnym wyrwaniem materiału spod maszyny.
Przy wierzchołku warto związać lekko nici, żeby szew nie puścił. Wierzchołek biustu w zależności od naszych wygibasów w Sukience Swobodnej może być przecież mocno naprężony :) Przy boku wystarczy samo ryglowanie, nie trzeba wiązać nici.
A teraz przejdziemy do kolejnego mega ważnego etapu – prasowania!
Jak uformować zaszewkę prasowaniem?
Moje najpilniejsze czytelniczki pamiętają pewnie, że prasowanie to bardzo prosta czynność, która może wynieść szycie na wyższy poziom ;) W podlinkowanym wpisie wymieniłam powody, dla których prasowanie powinno być nieodłączną częścią procesu szycia. Tutaj przykład, jak może wyglądać zaszewka przed prasowaniem i po odpowiednim uformowaniu żelazkiem:
szycie zaszewek – końcowe formowanie żelazkiem
Zaszewka po lewej stronie (przed prasowaniem) wygląda kanciasto. Po prawej przejście na wierzchołku jest bardzo płynne, nie widać zgięć, a materiał nie układa się w stożek, tylko w miękką wypukłość. No i mili państwo, jak ten efekt uzyskać?
Na desce do prasowania połóż materiał lewą stroną do góry. Dodatki zaszewki po zaprasowaniu powinny układać się w dół, w kierunku talii. Zaprasowywanie zacznij od wierzchołka zaszewki. Delikatnie przyprasuj sam czubeczek. Możesz użyć przy tym wyrzutu pary. Następnie powoli przechodź dalej – trzymaj żelazko prostopadle do zaszewki i miejsce po miejscu, drobnymi, lekko okrągłymi ruchami, prasuj zaszewkę od góry do dołu. Możesz delikatnie podnieść materiał ręką, żeby dodatek zaszewki dobrze się układał.
Najważniejsze jest to, żeby nie próbować spłaszczyć pod żelazkiem całej zaszewki. Ona właśnie po to jest, żeby nadać tę objętość, a żelazkiem możemy to jeszcze uwydatnić.
Żeby zaszewki układały się idealnie, można też wyprasować je na prawej stronie, gdy położymy je na tak zwanym prasulcu albo na sztywnym, zwiniętym w wałek ręczniku/materiale. Prasulec to taka deska do prasowania 3D – jest wypełniony trocinami i ma kształt szynki ;) Jeśli Twój manekin jest odporny na temperaturę, możesz równie dobrze upiąć przód na manekinie tak, żeby zaszewka układała się w kierunku wierzchołka biustu i delikatnie przeprasować materiał w tej pozycji. Ja z kolei często poprawiam prasowanie na zaokrąglonym brzegu deski do prasowania.
Gotowe! Tak uszyte i uformowane zaszewki miękko układają się na biuście, nic nie odstaje. W niektórych wzorzystych materiałach schludnie uszytych zaszewek po prostu nie widać! Widać tylko ładne, subtelne dopasowanie do figury :)
Popularne problemy z szyciem zaszewek
Przy wierzchołku zaszewki powstał dzióbek
To może się zdarzyć, jeśli nie doszyjesz zaszewki do samego końca, albo jeśli zakończysz szycie bardzo pod dużym kątem do linii złożenia zaszewki. Przy czubku powstanie wtedy taki dzióbek albo miniaturowa zakładka. Bardzo drobny dzióbek można wyprofilować prasowaniem. Jednak jeśli wierzchołek zaszewki wciąż sterczy i nieładnie się układa – najlepiej spruć ją i zszyć jeszcze gładszym łukiem.
Szew zaszewki marszczy się
Szyjąc zaszewkę zwykle zszywasz ze sobą skosy materiału, dlatego ważne jest, żeby nie rozciągać materiału przy szyciu, żeby nie falował. Żeby temu zapobiec, jeśli materiał jest naprawdę lejący, możesz najpierw przefastrygować zaszewkę i upewnić się, że fastryga ma odpowiednią długość, to znaczy czy materiał się nie rozszedł.
Szew może też marszczyć, jeśli przy czubku zaszewki nie zrobimy tych paru kroków wstecz, tylko skończymy w czubku, a potem zbyt mocno zawiążemy nici. Te kroki wstecz robimy po pierwsze po to, żeby jeśli nitka się rozwiąże, nie poszedł od razu czubek, a po drugie po to, żeby uniknąć naprężenia przy wiązaniu na samym czubku.
Gdzie powinna leżeć zaszewka piersiowa? Jak zmienić jej położenie?
Zaszewka piersiowa powinna kierunkować się w stronę wierzchołka biustu. Chodzi najczęściej o miejsce, w którym mamy brodawkę sutkową. Wierzchołek zaszewki nie powinien jednak leżeć na samej brodawce – zaszewka powinna kończyć się 1-2 cm wcześniej. To ważne, bo dzięki temu na samym wierzchołku biustu nic nie odstaje, nawet jeśli zaszewka nie leży idealnie ;) Poza tym czasem mamy w ubraniu więcej niż jedną zaszewkę biustową, a zaszewki raczej nie powinny na siebie nachodzić.
Jeśli chcesz zmienić położenie zaszewki, zapraszam do wpisu o dopasowywaniu Sukienki Swobodnej do sylwetki. Te porady przydadzą się przy wszystkich modelach, które mają podobną zaszewkę biustową. Top Codzienny można modyfikować w ten sam sposób :)
Szycie zaszewek to bardzo rozległy temat, można napisać o nich jeszcze wiele. Ale jeśli chodzi o podstawy – to tyle! Te techniki możesz przetestować szyjąc Sukienkę Swobodną lub Top Codzienny.
A jeśli ta wiedza to było dla Ciebie małe oświecenie, polecam przejrzeć mój kurs online “Solidne Podstawy Szycia na Maszynie”. Kurs nie jest tani, kosztuje 297 złotych, ale w osiemnastu długich lekcjach video uczy najważniejszych zagadnień: od obsługi maszyny i najpowszechniejszych problemów, przez szycie pierwszej poduszki aż po pierwsze ubranie – Top Codzienny :) Uczestniczki piszą, że bardzo cenią kurs za rozłożenie kwestii technicznych na części pierwsze. Poza tym do kursu ma się dostęp na stałe, więc można powtarzać materiał gdy tylko zdarzy się chwila wolnego:)