Uległam czarowi falban! A Wy? Dla wszystkich miłośników zwiewnych ubrań mam dobrą wiadomość – falbany są szalenie proste do uszycia. Pokażę Wam dziś, jak można przekształcić wykroje na podstawowe ubrania tak, żeby wszyć w nie falbany. Przygotowałam ponad 10 gotowych przykładów, więc na pewno każda z Was znajdzie coś dla siebie!

Wpis powstaje we współpracy z marką Zalando – to z tego sklepu pochodzą przykłady krojów, które omawiam. Myślę, że dla Was to super rozwiązanie – jeśli macie czas i chęci, możecie uszyć sobie coś bardzo podobnego, a jeśli nie chcecie szyć – możecie nabyć ubranie kilkoma klikami.

Ten wpis pokazuje jak kombinować, by w prosty sposób przekształcić bazowy wykrój na wiele różnych sposobów. Bo falbany to nie tylko sukienka-hiszpanka z dekoltem na ramionach. Pięknych opcji jest dużo, dużo więcej!

Dobra – na początek leci trochę teorii o szyciu, a potem przejdziemy do konkretnych przykładów wszycia falban inspirowanych modelami z Zalando!

 

Wygląd falban – dwa podstawowe typy

Są dwa podstawowe typy falban – z prostokąta i z koła. Falbany z koła na linii wszycia są gładkie, a niżej tworzą ładną objętość, bo są rozkloszowane. Falbany z prostokąta są wmarszczane, często mają wszytą gumkę. Popatrzcie, jaką różnicę robi kształt falbany w praktyce:

1/ Falbana z koła
2/ Falbana z prostokąta

Kremowe body – falbana z koła. Tu dwa półkola z dodatkiem na szew zostały zszyte tak, by tworzyły koło. To koło w kolejnym kroku jest wszyte do góry body.
Różowa sukienka – falbana z prostokąta. Tu prostokąty zszywamy razem, krótszymi bokami. Marszczymy je równomiernie i wszywamy do góry ubrania.

Pokażę Wam teraz podstawowe schematy szycia jednego i drugiego typu falban.

Jak szyć te falbany?

Poniżej znajdziecie samiuśkie podstawy szycia falban – kliknijcie na wybrany tytuł, żeby rozwinąć ukrytą treść:

Jak szyć falbanę z prostokąta?

Jak szyć falbanę z prostokąta?

Falbanę szyjemy z dwóch prostokątów – jeden pójdzie na przód, drugi na tył ubrania. Nasz prostokąt ma mieć wysokość docelowej falbany (+ ok 2 cm na wykończenie na dole + 1 cm na wszycie na górze) i długość 1,5, 2 lub nawet 3 razy dłuższą niż linia wszycia (+ po 1cm po obu stronach na zszycie prostokątów) – właśnie ta długość stworzy naszą objętość! Pamiętajcie, że dodatki na wykończenia są dość umowne – dużo zależy od tego, jaki sposób wybierzecie.

Falbanę z prostokąta na dole możemy wykończyć delikatnym podwójnym podwinięciem, które dodatkowo usztywni dolny brzeg – to jest najpowszechniejsze i najprostsze rozwiązanie. Najbardziej zwiewnym wyjściem będzie wykończenie na overlocku (najlepiej ściegiem rolującym, czyli mereżką – tak jak na obrazku 1/).

Od góry przygotowujemy falbanę do wszycia – musimy ją przecież pięknie i równo przymarszczyć. Ja wciąż używam do tego sposobu marszczenia trzema fastrygami (2/) – jest niezawodny! W skrócie – przeszywamy górę falbany trzema szwami prostymi blisko linii wszycia, a potem równomiernie marszczymy materiał wyciągając nitki z jednej strony (3/ i 4/)!

Tak przygotowaną falbanę wszywamy w ubranie.

Jeśli falbana przecina ubranie, wszywamy ją tak jak pokazałam to na zdjęciach – wkładając ją między część dolną i górną (5/ i 6/). Taka falbana na linii wszycia ma mieć zapas na szew długości 1 cm.

Jeśli falbana jest wszyta do dołu ubrania, z części pokazanych na rysunku 5/ będziemy mieć tylko część górną i falbanę. Taka falbana na linii wszycia ma mieć zapas na szew długości 1 cm.

Jeśli falbana wykańcza ubranie od góry i góra bluzki czy sukienki jest luźna, prawdopodobnie falbana jest wszyta na gumce. Tu falbana od góry musi mieć więcej, bo około 2cm zapasu na szew! Najprościej wszyć gumkę dopiero po zszyciu tułowia z falbaną. Zszywamy falbanę z tułowiem tak, by wszystkie zapasy na szwy były zwrócone ku górze – od falbany zapas ma mieć 2, a od tułowia – 1 cm. Zaginamy zapasy do wewnątrz ubrania po linii zszycia W powstałą przestrzeń pod zapasem wkładamy gumkę. Zamykamy ją podwijając jeszcze raz zapas falbany. Zszywamy.

Jak szyć falbanę z koła?

Jak szyć falbanę z koła?

Falbana z koła to już coś, co trzeba policzyć nieco dokładniej. Mamy naszą linię wszycia falbany o długości X. Jeśli falbana na obwodzie ma być z pełnego koła, przód i tył falbany to półkola. I te półkola, po zszyciu ze sobą, na linii wszycia muszą mieć ten sam X. Tu nie ma być żadnego marszczenia, więc długości trzymamy się bardzo precyzyjnie!

Pierwszy promień jest więc równy (z wzoru na obwód koła) R1=X/(2*pi) (pi możemy przyjąć jako 3,14). Drugi promień to pierwszy promień plus długość falbany (R2=R1+h). Do tak skonstruowanego kształtu dodajemy dodatki na szwy. Otrzymujemy w ten sposób dwa “półkola”, które zszywamy ze sobą.

Wykańczamy dolny brzeg falbany (1/). Od góry falbanę przygotowujemy do wszycia na przykład przeszywając fastrygą (ściegiem prostym o długości 4-5 mm – zdjęcie 2/). Ten zabieg pomoże nam ustabilizować falbanę do wszycia. Czemu ustabilizować? Tu pisałam o tym, jak pracuje materiał. Teraz pozostaje nam tylko wszycie falbany w ubranie (3/, 4/, 5/).

Falbanę z koła najlepiej wykończyć overlockiem (ściegiem rolującym, czyli mereżką). Jeśli nie macie mereżki, najłatwiej będzie wykończyć falbanę ściegiem overlokującym i podwinąć materiał po linii overlocka. Jeśli szyjecie z niestrzępiących dzianin, można ewentualnie nie wykańczać jej wcale.

 

Falbany z prostokąta – przykłady

 

1/ Falbana z wszytą gumka przy dekolcie – bluzka lub sukienka hiszpanka

Jeśli chodzi o wykrój – taka bluzka czy sukienka to prosta sprawa. Jeśli zależy nam na dużej objętości ubrania, możemy wykorzystać tu wykrój na bluzkę podstawową o rozmiar czy dwa większy – dzięki temu uzyskamy luz, który potem złapie i “wmarszczy” falbana. Z podstawowej bluzki/sukienki odcinamy całą górę przodu i tyłu (część z dekoltem i ramiączkami, jak na rysunku). Mierzymy się na wysokości odcięcia po obwodzie ramion. Mierzona długość pomnożona razy 1,5/2/3 będzie długością naszej falbany. (Dla przykładu – falbana z sukienki 4 może mieć obwód o 1,5 raza, a ta z sukienki 5 – 2 lub 2,5 razy większy niż obwód ramion. Widzicie różnicę w objętości?)

Ustalamy też dowolną wysokość falbany. Dodajemy na szwy.

1. Czarna bluzka, 2. czerwona bluzka z rękawem*, 3. różowa sukienka,4.  sukienka we wzorki, 5. czerwony t-shirt.

Na tych przykładach doskonale widać różne objętości falban z prostokąta i to, jak bardzo ta objętość może zmienić projekt. Czerwona bluzka ma dużo więcej objętości w falbanie niż wzorzysta sukienka, co nie?

* – tu mamy dodatkowo wszyty rękaw! Rękaw odcinamy podobnie jak górę bluzki – dokładnie na tej samej wysokości. Najpierw zszywamy tułów bluzki z kawałkami rękawów, a dopiero potem wykańczamy całość falbaną.

 

2/ Falbana NASZYWANA (można tak przerobić stare ubrania!)

Falbanę doszywamy do gotowej już części ubrania (na przykład przodu prostej bluzki – taki model znajdziecie poniżej). Ten sposób widziałam w użyciu tylko przy falbanach z prostokąta, tych marszczonych. Najpierw wykańczamy oba brzegi falbany (górny i dolny), marszczymy ją, a potem naszywamy ją w wybranym miejscu.

1. Szara bluzka – ta bluzka jest uszyta z dzianiny, a brzeg materiału wykończony mereżką od góry i od dołu. Na ten model możecie wykozystać klasyczny wykrój na bluzkę dzianiny. 2. Biała koszula – ta falbana była prawdopodobnie szyta w dwóch kawałków materiału, bo na zewnątrz nie widać ani kawałka szwu. Brzeg falbany był tu wszyty przed wszyciem rękawa.

To jest ten rodzaj falbany, który na upartego można by było przyszyć nawet na zupełnie gotowym ubraniu! Na szarej bluzce z przykładu falbana została naszyta już na samym końcu, po wszyciu rękawów i dekoltu. Jeśli chcesz odnowić stare ubranie, wystarczy tym sposobem wmarszczyć i wszyć na przykład kawałek koronki!

 

3/ Falbana z prostokąta przecinająca ubranie

W tym przypadku na wykroju podstawowej bluzki czy koszuli zaznaczamy linię, po której ma być wszyta falbana. Rysujemy ją na przedzie, a potem ustalamy punk zszycia rękawa z tułowiem i przenosimy linię też na rękawy. Przecinamy wykrój po tej linii i dodajemy tam zapasy na szwy – po 1 cm (1/).

Niebieska koszula, różowa bluzka.

Potem zszywamy te elementy tak, żeby dół bluzki z rękawem tworzył jedną część, a góra przodu, tył i reszta rękawa tworzyły drugą (2/). Z wykroju mierzymy, jaka jest długość linii cięcia (zaznaczona na różowo). To ma być docelowa długość falbany. Wymierzamy, ile objętości chcemy nadać falbanie (tu – wybrałam x2) i tak powstaje podstawa falbany, która będzie wmarszczana i wszywana.

W tych konkretnych przypadkach falbana z przodu jest najdłuższa i w okolicy nadgarstka maleje do zera (3/), dlatego ostatecznie kształt falbany to nie prostokąt, a… trójkąt :)

 

4/ Falbana na dole rękawka

Czasem falbanę wszywa się też jako wykończenie ubrania – na przykład na dołach rękawów. W ten sposób możemy przerobić dowolną bluzkę lub sukienkę z rękawem. Rękaw skracamy do wybranej długości (1/ i 2/), odcinamy nadmiar (3/), a następnie przygotowujemy prostokąt o wysokości, którą ma mieć falbana i długości na przykład dwa razy większej niż długość dołu rękawa.

Biała koszulka, różowa koszulka, biała z naszywaną falbaną.

 

5/ Sukienka (lub bluzka) z falbaną na dole

Kolejne wykończenie falbaną, czyli falbana w bluzce lub sukience! Kształt falbany przygotowujemy analogicznie do tej w rękawie, więc odsyłam Was do instrukcji z punktu wyżej!

Sukienka w listki, czarna sukienka, biała bluzka, sukienka w paski.

 

Falbany z koła – przykłady

 

6/ Bluzka – falbana z koła

Na pierwszy ogień idzie bluzka, o której można powiedzieć, że… cała jest falbaną. Jest rozkloszowana i zwiewna. Ten efelt uzyskamy wykorzystując bazowy, zanprostszy wykrój na top na ramiączkach.

Wszystkie przykłady to ten jeden model bluzki w różnych kolorach.

Od wierzchołków zaszewek rysujemy pionowe linie w dół. Na środku też rysujemy pionową linię (1/). Wszystkie te linie rozcinamy. Dwie boczne pomogą nam zamknąć zaszewki. Przód rozkładamy tak, żeby otworzył się na podobną odległość co boki (2/). W ten sposób dodajemy bluzce objętości.

Podobne czynności wykonujemy na tyle – nacinamy bluzkę pionowo w trzech miejscach i rozkładamy na te odległości co w przedzie!

7/ Falbana z koła przy dekolcie

To super prosty rodzaj falbany, a tworzy się go bardzo podobnie co bluzkę-falbanę z punktu wyżej! Różnica jest tylko taka, że tu bazą wciąż jest nasz podstawowy top, a falbanę (czyli skrócony i rozłożony top) doszywamy jako kolejną warstwę.

Od lewej: czarna sukienka, plisowana pomarańczowa sukienka, koralowa sukienka, czerwona sukienka, wzorzysta sukienka.

Zwróćcie uwagę na to, że objętościowo czerwona sukienka różni się od całej reszty – prawdopodobnie była rozcięta i rozłożona (w sposób pokazany w przykładzie 6/) w większej liczbie miejsc. Da się  eksperymentować z objętością – testujcie, co podoba Wam się bardziej!

8/ Sukienka z falbankami na rękawach

Znów rękawy, tym razem wykończone falbaną z koła!

Błękitna bluzka, granatowa sukienka.

Odcinamy rękaw na pożądaną długość podobnie jak przy rękawie z falbaną z prostokąta. Te dwa przykłady pokazują pięknie, że można regulować objętość falbany tworząc ją nie z koła, ale na przykład z półkola! Widzicie, że błękitna bluzka ma nieco mniej objętości na dole? Mogła być zrobiona z półkola (ten sposób pokazałam na rysunku) albo z trzech czwartych koła.

9/ Sukienka z falbanką na dole

Tę falbanę tworzy się podobnie jak w przypadku rękawowej. W tym przypadku X to obwód dołu sukienki, czyli jeśli tworzymy falbanę z całego koła, to R=X/(2*3.14). Specjalnie wybrałam Wam przykłady z sukienkami w paski – tutaj świetnie widać, że te doły są krojone przynajmniej z pełnego koła. A może nawet z dwóch kół? Co tu widzicie?

Gładka granatowa sukienka, paski na ciemnym, paski na jasnym.

 

10/ Mieszaj do woli. Nie przegotuj.

Sposobów ozdabiania falbanami jest znacznie, znacznie więcej. Widziałam je też spadające z ramion czy tworzące stójkę przy dekolcie! Rozumiejąc już mniej więcej, jak one działają, możecie eksperymentować. Możecie dobierać objętość falban. Możecie tworzyć kaskady, jak w błękitnej sukience. Możecie zmieniać długość falban, jak w czarnej bluzce. Możecie łączyć falbanę z koła i z prostokąta – jak w czerwonej bluzce.


 

Mam nadzieję, że rozumiecie już schemat przekształcania prostych wykrojów i wszywania falban w ubrania. W razie czego – pytajcie w komentarzach, jeśli chcecie wiedzieć coś więcej. O falbanach można by było napisać książkę, więc jeśli macie konkretne pytania – po prostu pytajcie. Pomogę :)

Jeśli szukacie innych falbanowych inspiracji, zakładka “Falbany” na Zalando pęka w szwach! (PS: nie czytajcie tego tak dosłownie, bo nic tam raczej nie pęka, chodziło raczej o obfitość, tak jak może pękać woreczek mocno napełniony rodzynkami albo ubranie na człowieku, który nie doszacował swojej kubatury.)

 


 

Który typ falban jest Waszym ulubionym? Jeśli szyjecie lub szyłyście ubrania z falbanami, koniecznie podzielcie się zdjęciami w komentarzach!

 


PS: jeśli szukasz uporządkowanej wiedzy o szyciu, może zerkniesz na mój kurs?
kurs szycia online w formie video Twoje Wykroje Joulenka Solidne podstawy szycia na maszynie