Dziś pokażę Ci porządny sposób, jak przyszyć guzik, żeby trzymał się przez długie lata! Czy szyjesz własne ubrania, czy po prostu wymieniasz guzik w sklepowym ciuchu – ten artykuł będzie dla Ciebie. Jestem pewna, że większość potrzebnych akcesoriów masz w domu!
Nawet jeśli przyszyłaś już w swoim życiu parę guzików, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić lepiej, żeby guzik trzymał się lepiej i wyglądał porządniej. Pozwól, że pokażę Ci te drobne, ale szalenie istotne triki…
Co jest potrzebne do przyszycia guzika?
Parę podpunktów jest oczywistych, a parę może Cię zdziwić!
- Guzik ;)
- Igła do szycia ręcznego
- Nić – około metra na jeden guzik.
- Zapałka lub wykałaczka
- Opcjonalnie – świeca (tradycyjnie z wosku pszczelego)
- Ubranie, do którego mamy przyszyć guzik
Do czego tu zapałki, a do czego… świeca?! Zaraz to wszystko pokażę!
Jak przyszyć guzik? Instrukcja w dokładnych zdjęciach
1/ Na ubraniu zaznacz miejsce, w którym ma być przyszyty guzik. Jeśli dziurka jest pionowa, na przykład w koszuli, guzik przyszywamy mniej więcej na środku jej wysokości. Jeśli dziurka jest pozioma – na przykład w marynarce albo w pasku spodni – guzik powinien znajdować się tam, gdzie po zapięciu układa się zaokrąglenie dziurki.
Przygotuj nić – około metr. Ta sama długość będzie potrzebna do wszycia guzika z dwoma dziurkami, czterema dziurkami i guzika z nóżką.
2/ Teraz czas na nawoskowanie nici! Jeśli masz w domu świecę – może być z wosku pszczelego, ale jakakolwiek inna też da radę – przesuń raz czy dwa całą nić po powierzchni wosku. Potem przesuń parę razy palcami po całej długości nici – ciepło palców wprowadzi wosk w strukturę nici.
Po co woskować nić?
To zdjęcie wszystko tłumaczy:Nić bez wosku ma drobne wystające kłaczki, lubi się plątać. Tuż po rozwinięciu ze szpulki jest też nieco pofalowana. Wosk rozprostowuje nić, wyrównuje jej strukturę i wzmacnia. Guzik przyszyty taką nicią będzie wyglądać schludniej i jest szansa, że będzie się lepiej trzymał! To taka prosta rzecz, a różnica jest kolosalna :)
3/ Nawlecz nić na igłę: najpierw złóż nić na 2, nałóż na igłę, zawiąż pętelkę. Od igły mają wychodzić cztery nici:
4/ W zaznaczony punkt wszycia guzika wbij igłę, uwaga, OD PRZODU, czyli od strony, na której będzie guzik! To bardzo ważna sprawa – dzięki temu wszystkie supełki ukryjemy pod guzikiem, a tył będzie bardzo schludny!
5/ Na lewej stronie nieco obok poprzedniego wbicia (1-2 mm) przebij się igłą na prawą stronę.
6/ Czas na nawleczenie guzika! Na prawej przełóż igłę przez jedną z dziurek guzika, a potem wróć drugą dziurką na lewą stronę ubrania. (Dla guzika z czterema dziurkami – druga dziurka to ta po przekątnej.)
7/ Teraz do gry wchodzi zapałka lub wykałaczka. Połóż ją na guziku, pod nićmi. Ta drobna rzecz stworzy nam mały nadmiar długości nici, który przyda się pod koniec! (Przy guziku z nóżką zapałkę można położyć między guzikiem a materiałem.)
8/ Powtórz przewlekanie nici przez guzik parę razy. Dla guzika z dwoma dziurkami lub z nóżką zrób 3-4 powtórzenia. Dla guzika z czterema dziurkami – przewlecz nici po 2 razy przez każdą parę dziurek (po przekątnej).
Trzonek guzika
9/ Po zrobieniu tych powtórzeń znów przewlecz igłę na prawą stronę przez dziurkę, włóż igłę w drugą dziurkę, ale już nie przekładaj jej przez materiał. Igła i nić mają zostać między guzikiem a materiałem.
Delikatnie wysuń zapałkę/wykałaczkę. Podważ guzik, żeby nadmiar nici przeniósł się pod niego.
10/ Uformuj trzon guzika – obracaj nić na igle wokół tego “nadmiaru” nici:
Po paru owinięciach otrzymasz ładną, grubszą nasadę, dzięki której guzik będzie delikatnie odstawał. Gdy guzik będzie zapięty, nie będzie ciągnął materiału.
11/ Gdy zostało Ci już tylko kilka centymetrów nici, przebij się przez środek niciowej nasady guzika. To może nie być łatwe, jeśli nasada jest ciasto zwinięta, ale warto to zrobić, żeby dodatkowo zapobiec wypruciu guzika.
12/ Po tym rozetnij nici, okrąż guzik dwiema z nich i zawiąż z pozostałymi dwiema w podwójny supełek.Odetnij końce nici 3-4 mm od supełka, żeby schowały się pod guzikiem.
I to tyle! Tak przyszyty guzik prezentuje się bardzo elegancko…
… nawet na lewej stronie! Nie ma tu ani śladu grubego, nieestetycznego wiązania:
I jeszcze zbliżenie na trzonek z nici:
To naprawdę bardzo proste, chociaż jest tu parę rzeczy, o których kiedyś sama nie wiedziałam. Wiedza o trzonku i o wosku pszczelim była jak oświecenie! To techniki używane w tradycyjnym krawiectwie męskim, z których my, domowi szyjący i naprawiacze, powinniśmy bezpardonowo korzystać ;)
A teraz czas na krótką anegdotkę…
— Nauczysz mnie, jak przyszyć guzik? — zapytał mój kuzyn, gdy parę lat temu powiedziałam mu, że planuję zająć się szyciem na poważnie.
Na moje plany ludzie reagowali dziwacznie, czasem z lekką kpiną. Często pytali mnie o drobne przysługi takie jak skrócenie spodni czy wymianę zamka. Wykształciłam już nawyk zbywania tego subtelnym śmiechem. Właśnie tak planowałam wybrnąć z tej sytuacji. Roześmiałam się i spojrzałam w talerz.
— Julia, ale serio, powiesz mi, jak przyszyć guzik? — nie dawał za wygraną. Powoli uzmysławiałam sobie, że on faktycznie chce poznać odpowiedź. Jego dziewczyna z zaciekawieniem zaczęła przysłuchiwać się naszej rozmowie. Po chwili powiedzieli, że oboje jeszcze nigdy nie przyszyli ani jednego guzika.
Kuzynie, ten wpis dedykuję Tobie ;)
PS: chcesz rozpędzić się z szyciem guzików? Tu znajdziesz artykuł o tym, jak wykańczać dziurki na maszynach domowych, tu super spódnicę na guziki, a tu bardzo retro sukienkę!
PPS: Wosk, moi drodzy, wosk! Spróbujcie, a nie wrócicie już do wcześniejszych technik!